Nüfus cüzdanı ve kimlik değiştirecek 2017 ÖSYS adayları dikkat, mağdur olmamak için kimliklerinizi değiştirmek için son günleri beklemeyin.

  ÖSYM yayınladığı duyuru ile uyardı. 15 günlük süreyi düşünerek, kimlik değişikliği talebi olan adayların yeni kimlik kartı edinme işlemlerini sınav günlerine bırakmamaları önem taşımaktadır.

  Adaylar mevcut Nüfus Cüzdanları, geçerlilik süresi dolmamış pasaportları veya yeni kimlik kartları teslim alınıncaya kadar yukarıda belirtilen nedenlerle düzenlenen 15 gün süreli “Geçici Kimlik Belgesi” ile de sınava girebileceklerdir.


  2017 ÖSYM Sınav Takvimi

  2017 Üniversite adaylarının merakla beklediği tarihler belli oldu: 2017 Yükseköğretime Geçiş Sınavında (YGS) 12 Mart 2017 tarihinde yapılacak. 2017 YGS başvuruları 4 - 18 Ocak 2017 tarihleri arasında. KPSS, ALES, DGS, YGS, LYS v.b. tüm sınav, başvuru ve sonuç açıklama tarihleri ile 2017 ÖSYM Sınav Takvimi burada...


  2017 ÖSYS Başvuruları Devam Ediyor!

  2017 ÖSYS Başvuruları Başladı, son gün 18 ocak 2017! 2017 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemine (ÖSYS) başvuruları, 4-18 Ocak 2017 tarihleri arasında yapılacaktır. İnternet aracılığıyla bireysel başvuru 18 Ocak 2017 tarihinde, saat 23.59’da sona erecektir. Ücret ödeme için son gün 19 Ocak 2017 tarihidir.


   

  2017 ÖSYS Sınav ve Başvuru Tarihleri ve Başvuru Ücretleri

  6114 sayılı Kanun’un 7. maddesinin 5. fıkrası gereği, ÖSYS ile ilgili açıklama ve duyurular; Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığının internet sayfasında yapılmaktadır. İnternet sayfasındaki duyurular adaylara tebliğ hükmündedir. ÖSYM tarafından sınav ve yerleştirmelerle ilgili olarak alınan yeni kararlar ve gerekli görülen değişikliklere ilişkin bilgiler, ÖSYM’nin internet sayfasından kamuoyuna duyurulacaktır. Bu nedenle, ilgililerin ÖSYM’nin internet sayfasını sık sık kontrol etmeleri yararlarına olacaktır.  Hukuk Fakültesi Tercihlerine Başarı Sıralaması Sınırlaması Puanları Yükseltti mi?

  2015 ÖSYS öncesi Hukuk Fakültesi tercihleriyle ilgili başarı sırası barajı getirilmesi Hukuk Fakültesi taban puanlarını nasıl etkiledi? Hukuk Fakültesi taban puanları düştü mü, yükseldi mi?


  Kariyer nedir? Kariyer planlama nedir, ne kazandırır, nasıl yapılır?

  Bu yazıda "Kariyer nedir, etimolojik kökeni nedir, kariyerin iş ve pozisyon ile ilişkisi nedir, sözlük anlamı nedir?Kariyer Planlama Süreci, Kariyer Planlama Nasıl Yapılır? sorularına cevap bulacaksınız.


  Üniversiteye Giriş Sınavlarında Felsefe Grubu Dersleri Hangi Kapının Mandalı?

  Başlıktan da anlaşılacağı üzere, yazının esas konusu üniversiteye giriş sınavlarında felsefe grubu derslerinin, yani Felsefe, Psikoloji, Sosyoloji ve Mantık derslerinin yeri. Ancak konunun tarihsel açıdan değişim göstermesi ve farklı belirleyicilerinin olması nedeniyle öncelikle bazı saptama ve hatırlatmaları yapacağız. Sonrasında ise felsefe grubu derslerine üniversiteye giriş sınavlarında hak ettiği değerin verilip verilmediğini tartışacağız.


  Dünya Üniversiteleri İçinde Türk Üniversitelerinin Sırası

  Hemen her yıl en az bir kaç farklı ülkenin farklı kuruluşları tarafından dünya üniversiteleri çapında sıralamalar yapılır ve ülkemiz üniversitelerinin sıralamadaki yeri tartışılır. 2009 yılında kurulan üniversite akademik performans ölçümü yapan yerli bir kuruluşumuz da var. ODTÜ bünyesinda kurulan kısa adıyla URAP (University Ranking by Academic Performance) da  bu ölçüm çalışmalarını yapıyor ve yılda bir kez yayınlıyor. AçıkTercih.Com olarak sadece ODTÜ URAP'ın değil, diğer kuruluşların üniversite sıralamalarını ve bu sıralamalarda ilk beş yüze-ilk bine giren üniversitelerimizi, Türk üniversitelerinin... devamı için başlığa tıklayın!


  Hukuk Fakültesi'nin Puan Türü Değişti mi?

  TM Puan türü ile ilgili katsayı değişikliği ile birlikte, Hukuk Fakültesinin puan türünün de değiştiği söyleniyor. Hukuk fakültesi artık TM - 2 ile değil, TM - 3 ile öğrenci alacak. 

  Hukuk okumak isteyen daha çok edebiyat sorusu çözmek zorunda...


  TM Puan Hesaplamada Değişiklik: Artık MF'ciler TM Bölümlerini Daha Zor Tercih Edecek!

  2015 ÖSYS sınavlarına TM öğrencileri için daha adaletli bir puanlama sistemi getirildi. Geometrinin ağırlıkları yüzde 2 düşürüldü, Türk dili edebiyatının ağırlıkları yüzde 2 artırıldı.


  Başvuru Tarihlerine Göre ÖSYM Sınavları Takvimi 2015

  ÖSYM 2015 Sınav Takvimi'ni ÖSYM'nin resmi sitesi www.osym.gov.tr başta olmak üzere her yerde bulabilirsiniz. Ancak biz aynı takvimi farkıl bir sunumla daha işlevsel hale getirmeyi denedik. Buyrun efendim: Başvuru tarihlerine göre ösym sınavları takvimi! Artık başvuru tarihlerini, başlangıç ve bitiş olarak ayrı ayrı göreceksiniz (bu zaten vardı), sonra ilk bakışta başvuru başlangıç tarihlerini göreceksiniz. Benim gireceğim sınav ne zaman, başvuruları ne zaman diyenler için ufak bir farklılık. Orjinal sınav takvimini linki aşağıda mevcut.

  Dikkat: 2017 ÖSYS'de önemli değişiklikler var!

  Sınavsız geçiş kaldırıldı; meslek liseliler önlisans programlarına ek puanlı olarak girecek; sınav saatinden en geç 15 dakika önce sınav salonuna girmek şart; LYS'lerde kısa cevaplı sorular geliyor; sadece Matematik (LYS-1) yine test sınavı olacak; Açıköğretim lisans ve önlisans programlarına puan türü geliyor; bütün öğretmenlik bölümleri ve ilahiyat tercihleri LYS ile olacak; YGS puanlı öğretmenlik bölümü kalmadı; öğretmenlik bölümü tercihleri için başarı sırası olarak en az ilk 240 bine girme şartı geldi. Tamamı için tıklayın!


  2017 ÖSYS Sınav Ücreti Nasıl ve Hangi Banka ATM veya Şubelerinden Yatırılabilir?

  2017-ÖSYS’ye başvuran adaylar sınav ücretini kılavuzun son sayfasında belirtilen bankalardan herhangi birine veya ÖSYM’nin internet sayfasında yer alan “ÖDEMELER” alanından kredi kartı/banka kartı ile süresi içinde yatıracaklardır. Bankaya giderek ücret yatırmak isteyen adayların banka görevlisine başvuruda bildirdikleri T.C. kimlik numarasını ... Devamı için başlığa tıklayın!


  KR Açık Lise Rehberliği

  Açık Öğretim ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi ile ilgili merak ettiğiniz hemen her şeyin cevabına güncel haliyle ve uzmanından cevap bulmak için bu siteyi ziyaret edin. Özellikle 10 ve 11. sınıftan sonra Açık Liseye geçmek isteyenler Açık Lise Sistemi, Sınavları, Kayıt ve Kayıt Yenileme Tarihleri, Kayıt işlemleri, Nakiller ve nakil halinde kredi hesaplaması, Dersleri ve Ders Seçme ile ilgili ip uçları, kredi hesaplama v.b. bilgiler bu sitede; ayrıca yorum ve iletişim formuyla uzmanından sorularınıza cevap alma imkanı için tıklayın!


  Özellikle geçen yıl sıfır çeken aday sayısındaki artış nedeniyle çok eleştiri varken, üniversite sınavlarına dershanesiz olarak girilen ilk YGS’de son 5 yılın en yüksek performansı ortaya çıktı. Hem sıfır çeken adayların sayısında azalma yaşandı, hem de adayların yüzde 76.7’si, LYS’ye girmek için gerekli olan 180 puan barajını geçti

  2 milyon 117 bin 77 adayın yarıştığı Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nın (YGS) sonuçları dün açıklandı. Hükümetin aldığı dönüşüm kararıyla birlikte üniversite sınavlarına bu yıl dershanesiz hazırlanan adaylar YGS’de daha önce görülmemiş bir başarı yakaladı. Ağırlıklı olarak Milli Eğitim Bakanlığı’nın okullarda hafta sonları açtığı takviye kurslarından yararlanan adaylar YGS’de son 5 yılın...


  13 Mart 2016 tarihinde yapılan YGS sınavının ardından hatalı soru olduğu iddiaları gündemden düşmemişti. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, yaptığı açıklamada YGS sorularından 2 tanesinin iptal edildiğini bildirdi. Peki YGS’de iptal edilen sorular hangileri?

  ÖSYM 2016 YGS sınavında 2 soruyu iptal edildiğini açıkladı. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Demir, 2016 YGS sınavı hakkında açıklama yaptı.

   


  Aperitif Matematik.Com Matematik Öğrenmek İsteyenlerin Yeni Sitesi

  Matematik öğrenmek isteyen, matematik yapmak zorunda olup da yapamayanlar için, sınavlara hazırlanan ve matematikten henüz istediği oranda başarılı olamayanlar veya matematikten başarılı olmak için, sınavlara hazırlanmak için matematiğe nasıl çalışacağını bilemeyenler için yardımcı bir site.

  Konu anlatım dokümanları, soru çözümleri, konu anlatım ve soru çözüm videoları içeren kaynak niteliğinde bir site.

  Aperitif Matematik ve Aperitif Geometri kitaplarının yazarlarından İbrahim ATAŞ editörüğünde her geçen gün gelişen zenginleşen bir matematik sitesi:

  Aperitif Matematik.Com sitesini ziyaret edin!


  Tıp ve Hukuk Fakültelerini Tercihte Başarı Sırası Sınırlaması

  2015 ÖSYS Başvuruları öncesinde Tıp ve Hukuk Fakültesi başta olmak üzere, bazı fakültelerin tercihinde bir baraj uygulanabilceği daha önce YÖK Başkanı Yekta Saraç tarafından bir röportajda açıklanmıştı. Şimdi Tıp ve Hukuk Fakültesi tercihlerinde 2015 ÖSYS'de başarı sırası sınırlaması getirilidiği açıklandı. İlk kaç bine girenler hukuk ve tıp tercihi yapabilecek? Başlığa tıklayın!


  AçıkTercih.Com Facebook Sayfamız Açıldı, Bizi Facebook'tan da izleyebilirsiniz!

  Açık Tercih .Com KR Kariyer Rehberlik olarak üniversite adaylarına sunduğumuz ücretsiz ve herkese açık bir "Online Üniversite Tercih Robotu"dur. Yıllarca dershanelerde ve sadece dershane öğrencilerine sunulan tercih robotu ile tercihlerini belirleme kolaylığını internet erişimi olan herkese ücretsiz olarak sunuyoruz. Facebook Sayfamızı beğenin, sorularınızı ve isteklerinizi iletin, gelişmeleri izleyin! 


  Uzaktan Eğitim Nedir?

  Uzaktan eğitim, zaman ve mekandan tamamen bağımsız, öğrencinin ve öğretim üyesinin kampüse gelme zorunluluğu olmadan, mevcut bilgisayar teknolojileri vasıtasıyla tamamen sanal ortamda, canlı, görüntülü, sesli ve interaktif olarak  derslerin işlendiği; katılımcının istediği zaman bunları tekrar tekrar izleyebileceği/görüntüleyebileceği, kaynak bilgilerine ulaşabileceği bir üniversite eğitiminin verildiği; günümüz şartlarında eğitim ve öğretimin hızla bilgisayar ortamına geçtiği akılcı, çağdaş, yenilikçi bir sistem. Peki Uzaktan Eğitimin avantajları ve dezavantajları nelerdir?


  YGS'den Kaç Puanla Hangi Tercihleri Yapabilirim?

  YGS'de kaç puan alırsam hangi bölümleri tercih edebilirim? 2015 ÖSYS Kimler Hangi Bölümleri Tercih Edebilir? Açıköğretim tercih etmek için kaç puan almam lazım? LYS'ye girebilmek için kaç puan almak lazım? Kaç puan alırsam 2 yıllık önlisans programlarını tercih edebilirim? 4 yıllık lisans bölümlerini tercih etmek için YGS'den en za kaç puan almam gerekir? Baraj puan diye bir şey var mıdır? Varsa baraj puan kaçtır? Tüm bu soruların cevapları için tıklayın!


  2015 ÖSYS Kimler Hangi Bölümleri Tercih Edebilir?

  2015 YGS başvuruları yakında başlayacak. 2015 ÖSYS ile üniversiteye girmek isteyenler hazırlıklara devam ediyor, sınav süreci de, 2015 YGS başvuruları ile birlikte resmen başlamış olacak. Açık Tercih.com olarak 2015 YGS başvurularının başlamasına sayılı günler kala adayların hangi sınavlara girmesi durumunda hangi tür puanları elde edebileceği ve hangi puan türünden en az (minimum) kaç puan almaları halinde hangi programları tercih etme haklarının olacağını, kimlerin sınavsız geçiş yapabileceklerini, açıköğretim bölümlerini tercih edebilmek için hangi puan türünden en az kaç puan almak gerektiğini, önlisans ve lisans progralarını tercih edebilmek için baraj puanın kaç olduğu ... devamı için tıklayın!


  Lisans Programlarının Öğretim Süreleri ve Puan Türleri  (ALFABETİK TABLO).

  2015 ÖSYS'de tercih edebileceğiniz lisans programlarının alfabetik tam listesi bu sayfada yer alıyor. Detaylar ve tablo için tıklayın, lisans programlarının puan türlerini alfabetik olarak inceleyin!


  Ygs Puanlı Lisans Programları

  Ygs Puanıyla girilen bölümler hangileridir, ygs puanıyla tercih edilen bölümler, bilgisayar, ebelik, hemşirelik, uçak gövde motor, uçak elektrik elektroniği, deniz ulaştırma, güverte, odyoloji, fizyoterapi, beslenme ve diyetetik bölümleri mf kaç ile tercih edilir, ygs 1, ygs 2, ygs 3, ygs 4, ygs 5 ve ygs 6 puanıyla hangi bölümlere girilir? Bu v.b. soruların cevapları aşağıdaki tabloda alfabetik sıralı olarak verildi. Ygs puanıyla girilen bölümleri bölümleri puan türüne göre ve alfabetik olarak sıraladık.  LYS'deki testler ve ağırlıkları

  LYS bilindiği gibi LYS 1-2-3-4-5 olmak üzere 5 ayrı sınavdan oluşan ve her sınavda farklı testler içeren bir sınav. Aşağıda LYS 1-2-3-4-5 sınavlarındaki testlerin derslerini ve bu testlerin MF 1-2-3-4, TM 1-2-3, TS 1-2 ve Dil 1-2-3 puanlarının hesaplanmasındaki ağırlıklarını bağlantılarda bulabilirsiniz.


  MF Puanlı Lisans Programları


  TS Puanlı Lisans Programları


  2015 ÖSYS'de YGS ve LYS testlerinin kapsam ve ağırlıkları:

   


   

  Türkçe - Matematik (TM) Puanlı Lisans Programları

  2012 ÖSYS (YGS-LYS) itibariyle alan ayrımı kaldırıldığı ve hangi bölümü tercih ederseniz edin AOBP (Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı) katsayısı 0,12 katsayısı ile çarpılacağı için Alan/Kol/Bölüm ayrımına dayalı tablo vermenin bir anlamı kalmamıştır. Alan/kol/bölümlere dayalı tablolar yerine, hangi puan türüyle hangi bölümlerin tercih edilebildiği ve bu bölümlerin taban puanlarının kaç olduğuna bakmak anlamlıdır. Aşağıdaki linklere tıklayarak TM Puanlı bölümlerin taban puanları, başarı sıralamaları ve kontenjanlarını görebilirsiniz. Ya da AÇIK TERCİH - TERCİH ROBOTU'na geçerek puan türüne göre bölümleri ve taban puanlarını, başarı sıralamalarını ve diğer bütün özellikerini inceleyebilirsiniz.


  TM Puanlı Bölümler


  AçıkTercih.Com "Üniversite Tercih Robotu" nasıl kullanılır, nasıl tercih yapılır? Bölümler ve Üniversiteleri 2014 ÖSYS verilerine göre incelemek için, kontenjanları, taban puanlarını, puan türlerini, başarı sıralamalarını görmek için tıklayın, kriterlerinizi işaretleyip filitreleyin! Devamı için tıklayın!  Giriş