Haber Başlıkları

  2016-ÖSYS Yerleştirme Sonuçlarının Açıklandı

  Yükseköğretime sınavsız geçiş hakkı bulunan adaylar ile 13 Mart 2016 tarihinde uygulanan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve 18-19-25-26 Haziran 2016 tarihlerinde gerçekleşen Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarına göre adaylardan alınan tercihler doğrultusunda, 2016-ÖSYS yükseköğretim programlarına merkezi yerleştirme işlemleri tamamlanmıştır. Yerleştirme sonuçları,  10Ağustos 2016 tarihinde saat 10:45’den itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr İnternet adresinden açıklanacaktır.

  Mimarlık ve mühendislikte başarı sırası barajı geliyor

  YÖK Başkanı, tıp ve hukuk fakültelerinin ardından, 2016’da da mühendislik ve mimarlık fakültelerine başarı sırası barajı getirileceğini açıkladı.


  ÖSYM açıkladı: LYS için başvuru kılavuzu yayınlanmayacak, işlemler 2015 ÖSYS Kılavuzuna göre yapılacak!

   

  ÖSYM 2015 YGS Sayısal Bilgiler duyurusu ekinde açıkladı: LYS için başvuru kılavuzu yayınlanmayacak, işlemler 2015 ÖSYS Kılavuzuna göre yapılacak! 2015 ÖSYS Kılavuzu'nda neler var, 2015 LYS başvuruları ne zaman, lys başvuru ücretleri ne kadar, kimler lys'ye başvurabilir, girebilir, ygs'de aldığınız puanlara göre nereleri tercih edebilirsiniz? Puan türlerine göre tercih edebilceğiniz bölümler hangileridir? 2015 LYS Sınav ve Başvuru Tarihleri, Başvuru Ücretleri bu sayfada. YGS'de kaç puan alırsam hangi bölümleri tercih edebilirim? 2015 ÖSYS Kimler Hangi Bölümleri Tercih Edebilir? Açıköğretim tercih etmek için kaç puan almam lazım? LYS'ye girebilmek için kaç puan almak lazım? Kaç puan alırsam 2 yıllık önlisans programlarını tercih edebilirim? 4 yıllık lisans bölümlerini tercih etmek için YGS'den en za kaç puan almam gerekir? Baraj puan diye bir şey var mıdır? Varsa baraj puan kaçtır?


  MEB 2014-2015 eğitim istatistiklerini açıkladı

  MEB, 2014-2015 eğitim ve öğretim dönemi okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarını kapsayan örgün eğitim istatistiklerini açıkladı. MEB 2014-2015 eğitim istatistiklerini açıkladı, okullaşma oranları, ilköğretim, orta öğretim, özel öğretim payları, öğretmen ve derslik sayısı 2014-2015.


  2015 YGS Sayısal Bilgiler

  ÖSYM, 2015 YGS Sayısal Bilgileri yayınladı. 2015 YGS'ye kaç kişi girdi, kaç adayın sınavı geçersiz sayıldı. 2015 YGS Ortalama ve Standart Sapmaları Derslere ve Testlere göre kaçtır? 140 veya 180 Üzeri Puan Alan Aday Sayılarının yıllara göre dağılımı ve oranı nasıldır? LYS Başvuru Süreci ve tarihleri, LYS kılavuzu ile ilgili açıklamalar.


  2015 YGS Soru kitapçıkları ve cevaplar adaylara açıldı. YGS sorularının tamamını ve cevaplarınızı incelemek için 10 gününüz var.

  ÖSYM 2015 YGS sorularının tamamını ve adayların cevaplarını sadece adaylara kendi numara ve şifreleri ile ve sadece 10 gün için görme imkanı tanıyor.


   

  ÖSYM'den Açık Uçlu Sorularla Yazılı Sınav Savunması

  ÖSYM, bazı yazılı ve görsel medyada çıkan haberler üzerine ileriki yıllarda YGS-LYS ve benzeri sınavlarına yerine uygulamayı planladığı açık uçlu sorulara dayalı yazılı sınav yöntemiyle ilgili bir duyuru yayınladı. Aşağıda okuduğunuzda görüleceği gibi duyuru, yazılı sınav uygulaması ile ilgili bir savunma niteliğinde. ÖSYM, çoktan seçmeli sınavların şans faktörüne (%20 olsa da) açık olması, üst düzey bilişsel becerileri ölçmede yetrsiz olması, öğrenciyi öğrenmeye değil, test çözemeye yöneltmesi ve bir yarış havasına sokarak dershanelere mahkum etmesi gibi nedenlerle çoktan seçmeli testlere dayalı sınavların sürdürülemezliğini...


  YÖK'ten YGS ve LYS'de klasik-yazılı sınav açıklaması

  Dün bazı medya organlarında çıkan 2015 yılındaki LYS ve YGS'de çoktan seçmeli test yerine klasik sorular yöneltileceği iddialarını yalanlayan YÖK Başkanı Saraç, YGS'nin yaklaştığı şu günlerde bu türden iddiaları ortaya atanların üniversite adaylarında kafa karışıklığına yol açacağını, bu türden spekülatif iddalara itibar etmemek gerektiğini açıkladı.

  YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç twitter hesabından yaptığı açıklamada, YGS ve LYS'de çoktan seçmeli test yerine klaisk yazılı sorular sorulacağı iddialarını yalanladı. 


  Tıp ve Hukuk Fakültelerini Tercihte Başarı Sırası Sınırlaması

  2015 ÖSYS Başvuruları öncesinde Tıp ve Hukuk Fakültesi başta olmak üzere, bazı fakültelerin tercihinde bir baraj uygulanabilceği daha önce YÖK Başkanı Yekta Saraç tarafından bir röportajda açıklanmıştı. Şimdi Tıp ve Hukuk Fakültesi tercihlerinde 2015 ÖSYS'de başarı sırası sınırlaması getirilidiği açıklandı. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, tıp ve hukuk fakültesi tercih edecek öğrenciler için çok önemli açıklamalar yaptı. Saraç, bu yıl üniversiteye girişte, ilk kez tıp ve hukuk programlarına, "başarı sırası sınırlamasına" göre öğrenci alınmasının kararlaştırıldığını bildirdi.


  Dünya Üniversiteleri İçinde Türk Üniversitelerinin Sırası

  Hemen her yıl en az bir kaç farklı ülkenin farklı kuruluşları tarafından dünya üniversiteleri çapında sıralamalar yapılır ve ülkemiz üniversitelerinin sıralamadaki yeri tartışılır. 2009 yılında kurulan üniversite akademik performans ölçümü yapan yerli bir kuruluşumuz da var. ODTÜ bünyesinda kurulan kısa adıyla URAP (University Ranking by Academic Performance) da  bu ölçüm çalışmalarını yapıyor ve yılda bir kez yayınlıyor. AçıkTercih.Com olarak sadece ODTÜ URAP'ın değil, diğer kuruluşların üniversite sıralamalarını ve bu sıralamalarda ilk beş yüze-ilk bine giren üniversitelerimizi, Türk üniversitelerinin... devamı için başlığa tıklayın!


   

  Hukuk Fakültesi'nin Puan Türü Değişti!

  TM Puan türü ile ilgili katsayı değişikliği ile birlikte, Hukuk Fakültesinin puan türünün de değiştiği söyleniyor. Hukuk fakültesi artık TM - 2 ile değil, TM - 3 ile öğrenci alacak. 

  Hukuk okumak isteyen daha çok edebiyat sorusu çözmek zorunda...


  TM Puan Hesaplamada Değişiklik: Artık MF'ciler TM Bölümlerini Daha Zor Tercih Edecek!

  2015 ÖSYS sınavlarına TM öğrencileri için daha adaletli bir puanlama sistemi getirildi. Geometrinin ağırlıkları yüzde 2 düşürüldü, Türk dili edebiyatının ağırlıkları yüzde 2 artırıldı.


  ÖSYM, AYM Kararına Rağmen, İşte Bu Gerekçe ile Sınav Soruları ve Cevaplarını Açıklamayacak!

  ÖSYM, bir bilgi edinme başvurusuna verdiği cevapta, soruları, Anayasa Mahkemesinin iptal ettiği maddeden dolayı değil, kanunda yer alan başka bir maddeden dolayı yine yayınlamayacağını belirtti.

  Bilindiği üzere Anayasa Mahkemesinin 4 Nisan 2014 tarihli ve 2013/114 E. 2014/22 K. sayılı 12.7.2013 günlü kararı ile 6495 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun; 33. maddesiyle, “4982 sayılı Kanunun 2. maddesine eklenen Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı tarafından uygulanan sınavlara ait soru ve cevaplar bu Kanun kapsamı dışındadır” şeklindeki fıkranın Anayasa’ya aykırı olduğu ve iptali, kararın Resmi Gazete’de yayımlanacağı güne kadar yürürlüğünün durdurulması kararı verilmiştir. Devamı için başlığa tıklayın!

  {ADREKLAM300-250}
  {ADREKLAMFULL}