2017 ÖSYS Rehberlik

  2017 YGS Başvuru Tarihleri ve Sınav Tarihi, Başvurular için son gün 18 Ocak 2017!


  2017 ÖSYS'de önemli değişiklikler var!

  Sınavsız geçiş kaldırıldı; meslek liseliler önlisans programlarına ek puanlı olarak girecek; sınav saatinden en geç 15 dakika önce sınav salonuna girmek şart; LYS'lerde kısa cevaplı sorular geliyor; sadece Matematik (LYS-1) yine test sınavı olacak; Açıköğretim lisans ve önlisans programlarına puan türü geliyor; bütün öğretmenlik bölümleri ve ilahiyat tercihleri LYS ile olacak; YGS puanlı öğretmenlik bölümü kalmadı; öğretmenlik bölümü tercihleri için başarı sırası olarak en az ilk 240 bine girme şartı geldi. Tamamı için tıklayın!


  2017 ÖSYS Sınav ve Başvuru Tarihleri ve Başvuru Ücretleri

  6114 sayılı Kanun’un 7. maddesinin 5. fıkrası gereği, ÖSYS ile ilgili açıklama ve duyurular; Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığının internet sayfasında yapılmaktadır. İnternet sayfasındaki duyurular adaylara tebliğ hükmündedir. ÖSYM tarafından sınav ve yerleştirmelerle ilgili olarak alınan yeni kararlar ve gerekli görülen değişikliklere ilişkin bilgiler, ÖSYM’nin internet sayfasından kamuoyuna duyurulacaktır. Bu nedenle, ilgililerin ÖSYM’nin internet sayfasını sık sık kontrol etmeleri yararlarına olacaktır.


  2017 YGS nasıl uygulanacak, geç kalanlar sınava alınacak mı, sınav hangi durumlarda geçersiz sayılacak? 

  Tuvalet izni var mı? Sınava geç girmek veya erken çıkmak mümkün mü? Müsvedde kağıt kullanılabilir mi? Cevaplarınızı bir kağıda not edebilir misiniz?


  2016-ÖSYS Yerleştirme Sonuçlarının Açıklandı

  Yükseköğretime sınavsız geçiş hakkı bulunan adaylar ile 13 Mart 2016 tarihinde uygulanan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve 18-19-25-26 Haziran 2016 tarihlerinde gerçekleşen Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) sonuçlarına göre adaylardan alınan tercihler doğrultusunda, 2016-ÖSYS yükseköğretim programlarına merkezi yerleştirme işlemleri tamamlanmıştır. Yerleştirme sonuçları,  10Ağustos 2016 tarihinde saat 10:45’den itibaren ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr İnternet adresinden açıklanacaktır.

  Tercihlerde dikkat: 15 tane FETÖCÜ üniversite kapatıldı

  2016 Üniversite tercihlerinde dikkat: 22.07.2016 tarih ve 667 sayılı Kararname ile FETÖ/PDY toplamda binden fazla yurt, kurs, okul, hastane ve dernekle birlikte 15 üniversite kapatıldı...Kapatılan 15 FETÖCÜ üniversite için tıklayın!

   

   

  ÖSYM 2016 Sınav Takvimi açıklandı. Üniversite adaylarının merakla bekledikleri 2016 YGS – LYS Başvuru ve Sınav Tarihleri açıklanmış oldu. ÖSYM 2016 sınav takvimi'nde önceki yıllardan farklı olarak sınav sonuçlarının açıklanacağı tarihleri de belirledi ve duyurdu.

  2016 YGS Başvuru tarihleri, sınav tarihi ve sınav sonuçlarının açıklnacağı tarihleri görmek için tıklayın.


  Tıp ve Hukuk Fakültelerini Tercihte Başarı Sırası Sınırlaması

  2015 ÖSYS Başvuruları öncesinde Tıp ve Hukuk Fakültesi başta olmak üzere, bazı fakültelerin tercihinde bir baraj uygulanabilceği daha önce YÖK Başkanı Yekta Saraç tarafından bir röportajda açıklanmıştı. Şimdi Tıp ve Hukuk Fakültesi tercihlerinde 2015 ÖSYS'de başarı sırası sınırlaması getirilidiği açıklandı. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, tıp ve hukuk fakültesi tercih edecek öğrenciler için çok önemli açıklamalar yaptı. Saraç, bu yıl üniversiteye girişte, ilk kez tıp ve hukuk programlarına, "başarı sırası sınırlamasına" göre öğrenci alınmasının kararlaştırıldığını bildirdi.


   

  YGS'de hangi testlerden, hangi derslerden soru gelir; derslerin ve testlerin ağırlıkları nelerdir?

  YGS'de puan türleri ve testlerin puan türlerine göre ağırlıkları aşağıdaki tablolarda yer alıyor. YGS'de Türkçe, Sosyal Bilimler (Tarih, Coğrafya, Felsefe ve Din Kültürü Ahlak Bilgisi derslerinden kaç soru geliyor? Testlerin ve derslerin YGS 1-2-3-4-5-6 puanlarına göre ağırlık yüzdeleri kaçtır?


  YGS Puanıyla Tercih Edilen Sağlık Bölümleri

  YGS Puanıyla Tercih Edilen Sağlık Bölümleri nelerdir? YGS başvurularının başladığı bu günlerde iş garantisi nedeniyle çok talep gören, çok tercih edilen sağlık ile ilgili bölümlerin neler olduğu, ygs puanlı sağlık programları merak ediliyor. KR ve Açık Tercih.Com olarak YGS Puanıyla tercih edilen bölümleri aşağıya çıkarttık..


  Sınavsız Geçiş Başvurusu Yapan YGS'ye de Girebilir mi ya da Sınavsız Geçiş Yapmak İçin YGS'ye Başvurmak Zorunlu mudur?

  Sınavsız Geçiş Başvurusu Yapan YGS'ye de Girebilir mi? Sınavsız geçiş başvurusu yapan bir meslek liseli YGS'ye de girebilir mi? Sınavsız geçiş için YGS başvurusu yapmak zorunlu mudur? Başlığa tıklayın!


  YGS Puanlı Bölümler

  TM Puanlı Bölümler

  TS Puanlı Bölümler

  MF Puanlı Bölümler

  Dil Puanlı Bölümler

  Sınavsız Geçiş

  Ek- Puanlı Bölümler

   

  Hukuk Fakültesi Tahmini Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 2015

  Hukuk Fakültesi'nin Puan Türü Değişti ve TM Puan Hesaplamada Değişiklik yapıldı; artık MF'ciler TM bölümlerini daha zor tercih edecek!

  Peki bu durum Hukuk Fakültesi Taban Puanlarını ve Başarı Sıralamalarını nasıl etkiler? 2015 ÖSYS girecek olan ve hedefi Hukuk Fakültesi olan üniversite adayları için tahmini taban puanları ve başarı sıralamalarını çıkarttık. Hukuk Fakültesi Tahmini Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları 2015 için tıklayın!


  2015 ÖSYS Kılavuzu: YGS Başvuruları Başladı, Nasıl Nereye, Ne Zaman?

  2015 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (2015-ÖSYS) Kılavuzu yayınlandı: 2015 Başvuruları başladı. Başvurular için son gün 19 Ocak 2015. Başvuru ücretleri ne kadar, YGS ücreti, LYS her oturum için kaç lira ödenecek, başvurular nereye yapılacak, nasıl yapacaksınız, şifre ve numaralar, ÖSYS'de sınavsız geçiş yapacakların YGS'ye girmesi zorunlu mu? Sınavsız geçiş yapacak meslek liseliler kaç lira yatıracak?

   


   

  YGS'den Kaç Puanla Hangi Tercihleri Yapabilirim?

  YGS'de kaç puan alırsam hangi bölümleri tercih edebilirim? 2015 ÖSYS Kimler Hangi Bölümleri Tercih Edebilir? Açıköğretim tercih etmek için kaç puan almam lazım? LYS'ye girebilmek için kaç puan almak lazım? Kaç puan alırsam 2 yıllık önlisans programlarını tercih edebilirim? 4 yıllık lisans bölümlerini tercih etmek için YGS'den en za kaç puan almam gerekir? Baraj puan diye bir şey var mıdır? Varsa baraj puan kaçtır? Tüm bu soruların cevapları için tıklayın!


  Test Çözme Teknikleri

  • Test tekniğine dayalı sınavlarda başarısızlığın nedeni genellikle bilgi eksikliğinden değil, sorulara yaklaşım tarzından veya soru sitiline aşina olmamaktan kaynaklanır.
  • Test tecrübesi sınav sonucunu etkileyen en önemli etkenlerdendir.Test çözme tekniğini iyi bilmek istenen sonucun alınmasına büyük oranda katkı sağlayacaktır.

  2015 ÖSYS Kimler Hangi Bölümleri Tercih Edebilir?

  2015 YGS başvuruları yakında başlayacak. 2015 ÖSYS ile üniversiteye girmek isteyenler hazırlıklara devam ediyor, sınav süreci de, 2015 YGS başvuruları ile birlikte resmen başlamış olacak. Açık Tercih.com olarak 2015 YGS başvurularının başlamasına sayılı günler kala adayların hangi sınavlara girmesi durumunda hangi tür puanları elde edebileceği ve hangi puan türünden en az (minimum) kaç puan almaları halinde hangi programları tercih etme haklarının olacağını, kimlerin sınavsız geçiş yapabileceklerini, açıköğretim bölümlerini tercih edebilmek için hangi puan türünden en az kaç puan almak gerektiğini, önlisans ve lisans progralarını tercih edebilmek için baraj puanın kaç olduğu ... devamı için tıklayın!


  Lisans Programlarının Öğretim Süreleri ve Puan Türleri  (ALFABETİK TABLO).

  2015 ÖSYS'de tercih edebileceğiniz lisans programlarının alfabetik tam listesi bu sayfada yer alıyor. Detaylar ve tablo için tıklayın, lisans programlarının puan türlerini alfabetik olarak inceleyin!


   

  Önlisans Mezuniyet Alanlarına Göre Dikey Geçiş Yapılabilecek Lisans Programları

  2 yıllık önlisans ve meslek yüksek okullarının dikey geçiş imkanları

  Mezun olduğunuz önlisans programlarına göre Dikey Geçiş Sınavı ile geçebileceğiniz lisans porgamları hangileridir? Diğer bir ifade ile önlisans veya meslek yüksek olullarından hangi 4 yıllık bölümlere dikey geçiş yapabilirsiniz? Bu sayfadaki tabloda bunu görebilirsiniz.


  Ygs Puanlı Lisans Programları

  Ygs Puanıyla girilen bölümler hangileridir, ygs puanıyla tercih edilen bölümler, bilgisayar, ebelik, hemşirelik, uçak gövde motor, uçak elektrik elektroniği, deniz ulaştırma, güverte, odyoloji, fizyoterapi, beslenme ve diyetetik bölümleri mf kaç ile tercih edilir, ygs 1, ygs 2, ygs 3, ygs 4, ygs 5 ve ygs 6 puanıyla hangi bölümlere girilir? Bu v.b. soruların cevapları aşağıdaki tabloda alfabetik sıralı olarak verildi. Ygs puanıyla girilen bölümleri bölümleri puan türüne göre ve alfabetik olarak sıraladık.


  Türkçe - Matematik (TM) Puanlı Lisans Programları

  2012 ÖSYS (YGS-LYS) itibariyle alan ayrımı kaldırıldığı ve hangi bölümü tercih ederseniz edin AOBP (Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı) katsayısı 0,12 katsayısı ile çarpılacağı için Alan/Kol/Bölüm ayrımına dayalı tablo vermenin bir anlamı kalmamıştır. Alan/kol/bölümlere dayalı tablolar yerine, hangi puan türüyle hangi bölümlerin tercih edilebildiği ve bu bölümlerin taban puanlarının kaç olduğuna bakmak anlamlıdır. Aşağıdaki linklere tıklayarak TM Puanlı bölümlerin taban puanları, başarı sıralamaları ve kontenjanlarını görebilirsiniz. Ya da AÇIK TERCİH - TERCİH ROBOTU'na geçerek puan türüne göre bölümleri ve taban puanlarını, başarı sıralamalarını ve diğer bütün özellikerini inceleyebilirsiniz.

  2015 ösys rehberlik, açıktercih.com, 2015 ygs, 2015 lys, ösym

   

  {ADREKLAM300-250}

  {ADREKLAMFULL}