Açık Lise mezuniyet şartları 2019 2020

Açık Lise mezuniyet şartları 2019 2020

Açık Öğretim Lisesinden mezun olabilmek için aşağıdaki 4 şartın tümünün yerine getirilmesi gerekir. Bu şartlardan biri bile eksik olsa mezun olamazsınız.2020 KPSS Başvuru ve Sınav Tarihlerini gör, hangi Açık Liseliler 2020 KPSS’ye girebilir? Lise KPSS kaç yılda bir yapılır? Detaylar için tıklayın!

Açık Öğretim Lisesi Alansız Öğrenci Mezuniyet Şartları;

  1. Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması,
  2. Toplam kazanılan kredinin en az 192 veya üzeri olması,
  3. Ortak derslerin tamamını başarması yada muaf olması, (Türk Dili ve Edebiyatı dersinde muafiyet yoktur. Bu dersin mutlaka başarılması gerekir),
  4. Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava girmiş olması, gerekmektedir.
Not: Türk Dili ve Edebiyatı dersi zorunlu ortak bir derstir ve bu dersten hiçbir şekilde muaf olunamaz. Türk Dili ve Edebiyatı dersi dışındaki ortak derslerden 3  kez sınavına girilip başarısız olunan derslerden muaf tutulursunuz. Ancak muaf  olduğunuz dersin kredisini alamadığınızı unutmayınız. Muaf olduğunuz derslerden dolayı krediniz eksik kalırsa, bu derslerden alamadığınız krediyi seçmeli derslerden seçip toplam kredinizi tamamlayabilirsiniz. Muaf olunan ders istenirse tekrar seçilebilir, başarılması durumunda bu dersin de kredisi verilecektir.

Kaynak: AÖL Kayıt Kılavuzu Açık Lise mezuniyet şartları SSS

Açık Lise Ders Seçimi Nasıl Yapılır, Ne Zaman Yapılır, Zorunlu mudur? 2019 2020 2. Dönem Ders Seçme Tarihleriyle…

4 Yıllık Alansız (Alan Yok 2) Sistemi Ortak ve Seçmeli Ders Kredi ve Dönemleri

Açık Lise Mezuniyet ve Diploma İle İlgili Sorular:

Mezun oldum. Geçici Mezuniyet Belgesini nasıl alabilirim?

Mezun olan öğrenciler geçici mezuniyet belgelerini bağlı oldukları Halk Eğitim Merkezlerinden alabilirler.Diplomamı nasıl ve nereden alabilirim?

Dönem sonunda mezun olan Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin diplomaları sınava girilen tarihten yaklaşık 2-3 ay sonra koordinatör Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerine gönderilmektedir. İlinizdeki Koordinatör Halk Eğitim Merkezinin neresi olduğunu AÖL internet sayfasından kısmından görebilirsiniz.

Şayet öğrencimiz Açık Öğretim Lisesinden Çıkma Belgesi almışsa Çıkma Belgesinin aslı ile başvurması gerekmektedir. Diplomayı öğrenci yerine bir başkası alacak ise bu kişinin noterden vekil tayin edilmesi gerekmektedir. Vekilin Noterden alınan vekâlet ve yukarda belirtilen öğrencinin getirmesi gereken evraklardan biri ile başvurması gerekmektedir.

 

Çıkma Belgesini kaybettim, ne yapmalıyım?

Açık Öğretim Lisesi diplomasını alabilmeniz için, daha önce almış olduğunuz çıkma belgesinin aslını geri vermeniz gerekiyor. Almış olduğunuz çıkma belgesini kaybettiyseniz, bir dilekçe ile Açık Öğretim Lisesine veya kayıtlı olduğunuz okul müdürlüğüne (şahsen veya noterden vekil tayin edilen kişinin) başvurarak diplomanızı alabilirsiniz.

 

Diplomamı kaybettim, ne yapmalıyım?

Öğrencilerimizin Açık Öğretim Lisesinden almış oldukları diplomayı kaybetmeleri halinde bir dilekçe yazarak Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne  faksla, posta yoluyla veya Halk Eğitim Merkezlerine şahsen başvurmaları gerekmektedir. Söz konusu bu belge öğrencinin dışında bir başkası tarafından alınacaksa noterden vekil tayin edilmesi gerekmektedir.

 

Diplomam, Halk Eğitim Merkezi tarafından Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne geri gönderilmiş. Diplomamı almak için ne yapmalıyım?

Açık Öğretim Lisesinden 2005 yılından önce mezun olmuş ve diplomasını süresi içersinde alamayıp Açık Öğretim Lisesine iade edilen öğrencilere ait söz konusu diplomalar şahsen veya posta ile Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne başvurularak teslim alınabilir.
Şahsen başvurularda diplomayı öğrencinin yerine bir başkası alacaksa, alacak kişinin noterden vekil tayin edilmesi gerekmektedir.

Posta ile başvurularda diplomanın gönderilmesi istenilen Halk Eğitim Merkezi belirtilmek kaydıyla istenen diploma ilgili merkeze gönderilmektedir.

 

Açık Öğretim lisesinde okuyorum. Üniversiteye başvurabilir miyim?

Açık Öğretim Lisesine kayıtlı mezun olabilecek her öğrenci üniversite sınavlarına başvurabilir.Geçici Mezuniyet Belgesi (Çıkma Belgesi) ile Üniversiteye kayıt yaptırabilir miyim?

Geçici Mezuniyet Belgesi ile Üniversiteye kayıt yaptırabilirsiniz. Bu belgelerin 6 ay geçerlilik süresi vardır.

 

Üniversite sınavlarına nereden başvuru yapabilirim?

Mezun olmuş ve diplomasını almış öğrenciler ÖSYM tarafından yetkilendirilmiş herhangi bir orta öğretim kurumundan (liseden) başvuru yapabilirler.

 

Üniversite başvurularında hangi kodları kullanmalıyım?

Üniversite başvurularında Açık Öğretim Lisesinin kodlarını kullanmalısınız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!


Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 22 Aralık 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Açık Lise mezuniyet şartları 2019 2020 (2 Yorum)

  1. Merhaba,
    Ben Hollanda’da mezun oldum pedagog olarak ve Türkiye’ye döndüm denklik yapıldı ve diplomam 12. Sınıf a kadar dendi yani 12. Okumamisim görünüyor çocuk bakıcı olarak geçiyormuş ben sadece 12. Sınıfı nsl okucam nereye baş vurmam gerek 1 sene okumalıyım.

    • Halk Eğitim Merkezine veya Mesleki Eğitim Merkezine başvurabilirsiniz. Ancak başvurular kayıt tarihleri içinde yapılmalı. 2. Dönem yeni veya ilk defa kayıt tarihleri Aralık ayında kesinleşir ve açıklanır. İsterseniz AÖL Resmi Sitesinden veya MAÖL Sitesinden veya bu siteden takip edebilirsiniz.