Açık Lise mezuniyet şartları 2022 2023

İçindekiler

Açık Lise mezuniyet şartları 2022 2023

Açık Öğretim Lisesinden mezun olabilmek için aşağıdaki 4 şartın tümünün yerine getirilmesi gerekir. Bu şartlardan biri bile eksik olsa mezun olamazsınız.

12. sınıfta açık liseye geçişte hangi dersleri seçmek gerekir, kredi hesaplama nasıl yapılır ve not ortalamasını artırma gibi konuları bu videoda anlattık.


Bakan Selçuk açıkladı: Açık Lise mezuniyet kredileri 170’e düştü

Açık Öğretim Lisesi Alansız Öğrenci Mezuniyet Şartları 2020 – 2021:

 1. Öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 veya üzeri olması, (18 yaş ve üstü öğrencilerimizin ise toplam dönemin en az 5 veya üzeri olması ;5 dönem uygulaması 2023/1 döneminden itibaren kayıt olan öğrenciler için kaldırılmış olup, 2023/1 döneminden itibaren kayıt olan tüm öğrenciler 8 dönem şartına tabidirler.)
 2. Toplam kazanılan kredinin en az 170 veya üzeri olması (192’den 170’e düşürüldü),
 3. Ortak derslerin tamamını başarması yada muaf olması, (Türk Dili ve Edebiyatı dersinde muafiyet yoktur. Bu dersin mutlaka başarılması gerekir),
 4. Açık Öğretim Lisesinde en az bir dönem sınava girmiş olması, gerekmektedir.

Kredim 170 oldu, mezun oldum mu?AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ GENEL LİSE (DÖNEMLERE GÖRE) HAFTALIK DERS ÇİZELGESİ ORTAK DERS LİSTESİ

Sınıfı/Dönemi:SINIFA/DÖNEME GÖRE KREDİLERİ
9. sınıf10. sınıf11. sınıf12. sınıf
1. dönem2. dönem3. dönem4. dönem5. dönem6. dönem7. dönem8. dönem
Türk Dili ve Edebiyatı55555555
Din Kültürü ve Ah. Bl.11111111
Tarih222222
T.C. İnk. Tar. Ve Atatürkçülük22
Coğrafya2222
Matematik6666
Fizik2222
Kimya2222
Biyoloji2222
Felsefe2222
Yab. Dil (İng.-Alm.-Fr.)44444444
Sağ. Bil. ve Trafik Kül.11    AAAAAA

Not: Türk Dili ve Edebiyatı dersi zorunlu ortak bir derstir ve bu dersten hiçbir şekilde muaf olunamaz. Türk Dili ve Edebiyatı dersi dışındaki ortak derslerden 3  kez sınavına girilip başarısız olunan derslerden muaf tutulursunuz. Ancak muaf  olduğunuz dersin kredisini alamadığınızı unutmayınız. Muaf olduğunuz derslerden dolayı krediniz eksik kalırsa, bu derslerden alamadığınız krediyi seçmeli derslerden seçip toplam kredinizi tamamlayabilirsiniz. Muaf olunan ders istenirse tekrar seçilebilir, başarılması durumunda bu dersin de kredisi verilecektir.

Kaynak: AÖL Kayıt Kılavuzu Açık Lise mezuniyet şartları SSS

Açık Lise Ders Seçimi Nasıl Yapılır, Ne Zaman Yapılır, Zorunlu mudur?

4 Yıllık Alansız (Alan Yok 2) Sistemi Ortak ve Seçmeli Ders Kredi ve Dönemleri

Açık Lise Mezuniyet ve Diploma İle İlgili Sorular:

Mezun oldum. Geçici Mezuniyet Belgesini nasıl alabilirim?

Mezun olan öğrenciler geçici mezuniyet belgelerini bağlı oldukları Halk Eğitim Merkezlerinden alabilirler.Diplomamı nasıl ve nereden alabilirim?

Dönem sonunda mezun olan Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin diplomaları sınava girilen tarihten yaklaşık 2-3 ay sonra koordinatör Halk Eğitim Merkezi Müdürlüklerine gönderilmektedir. İlinizdeki Koordinatör Halk Eğitim Merkezinin neresi olduğunu AÖL internet sayfasından kısmından görebilirsiniz.

Şayet öğrencimiz Açık Öğretim Lisesinden Çıkma Belgesi almışsa Çıkma Belgesinin aslı ile başvurması gerekmektedir. Diplomayı öğrenci yerine bir başkası alacak ise bu kişinin noterden vekil tayin edilmesi gerekmektedir. Vekilin Noterden alınan vekâlet ve yukarda belirtilen öğrencinin getirmesi gereken evraklardan biri ile başvurması gerekmektedir.

Çıkma Belgesini kaybettim, ne yapmalıyım?

Açık Öğretim Lisesi diplomasını alabilmeniz için, daha önce almış olduğunuz çıkma belgesinin aslını geri vermeniz gerekiyor. Almış olduğunuz çıkma belgesini kaybettiyseniz, bir dilekçe ile Açık Öğretim Lisesine veya kayıtlı olduğunuz okul müdürlüğüne (şahsen veya noterden vekil tayin edilen kişinin) başvurarak diplomanızı alabilirsiniz.

Diplomamı kaybettim, ne yapmalıyım?

Öğrencilerimizin Açık Öğretim Lisesinden almış oldukları diplomayı kaybetmeleri halinde bir dilekçe yazarak Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne  faksla, posta yoluyla veya Halk Eğitim Merkezlerine şahsen başvurmaları gerekmektedir. Söz konusu bu belge öğrencinin dışında bir başkası tarafından alınacaksa noterden vekil tayin edilmesi gerekmektedir.

Diplomam, Halk Eğitim Merkezi tarafından Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne geri gönderilmiş. Diplomamı almak için ne yapmalıyım?

Açık Öğretim Lisesinden 2005 yılından önce mezun olmuş ve diplomasını süresi içersinde alamayıp Açık Öğretim Lisesine iade edilen öğrencilere ait söz konusu diplomalar şahsen veya posta ile Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne başvurularak teslim alınabilir.
Şahsen başvurularda diplomayı öğrencinin yerine bir başkası alacaksa, alacak kişinin noterden vekil tayin edilmesi gerekmektedir.

Posta ile başvurularda diplomanın gönderilmesi istenilen Halk Eğitim Merkezi belirtilmek kaydıyla istenen diploma ilgili merkeze gönderilmektedir.

Açık Öğretim lisesinde okuyorum. Üniversiteye başvurabilir miyim?

Açık Öğretim Lisesine kayıtlı mezun olabilecek her öğrenci üniversite sınavlarına başvurabilir.Geçici Mezuniyet Belgesi (Çıkma Belgesi) ile Üniversiteye kayıt yaptırabilir miyim?

Geçici Mezuniyet Belgesi ile Üniversiteye kayıt yaptırabilirsiniz. Bu belgelerin 6 ay geçerlilik süresi vardır.

Üniversite sınavlarına nereden başvuru yapabilirim?

Mezun olmuş ve diplomasını almış öğrenciler ÖSYM tarafından yetkilendirilmiş herhangi bir orta öğretim kurumundan (liseden) başvuru yapabilirler.

Üniversite başvurularında hangi kodları kullanmalıyım?

Üniversite başvurularında Açık Öğretim Lisesinin kodlarını kullanmalısınız.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 22 Temmuz 2023

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.

Açık Lise mezuniyet şartları 2022 2023 (12 Yorum)

 1. 169 kredim var.sekiz dönemden fazla girdim sınavlara.zorunlu dersim kalmadı.mezun olur muyum?170 krediyi tamamlayamiyorum çünkü tek sayı içeren kredi yok.donem uzar mı bir kredi yuzunden

  • Hüseyin neden sadece bir kredilik ders arıyorsun? Fazla kredi ile mezun olduğunda kimse sana bir şey demez. Örgün liseden 11. sınıfta açık liseye geçenlerin zaten açık liseye başlarken toplam kredileri 200 kusur oluyor, ama onlar da 8. dönem şartını, ortak dersleri geçme şartını tamamlamak için ders seçmeye, sınava girmeye devam ediyorlar. Sen 2 ya da 4 ya da 8 kredilik bir ders seçebilirsin. Önemli olan geçeceğinden emin olduğun bir kaç dersi seçmen ve sınavda bu derslerden en az birisinden geçer not alman. 170 yerine 173 veya 177 kredi ile de mezun olabilirsin merak etme sen, merak etme sen (birisi ferdi tayfur mu dedi 🙂 ) Bu yazdıklarım senin de aklına gelmişti eminim, ama sen emin olmak istedin biliyorum, ama benim gevezelik zamanıma denk geldin işte bir türlü yazmayı bırakamaıyorum, birisi şu klavyeyi önümden çeksin, hoop size diyorum, çekin şu laptopu önümden oğlum… Dur dur cevabı onayla da öyle al. Hadi görüşürüz Hüseyin

  • Ortak dersin yok kredin 174. Toplam dönemin de 8 veya daha fazla ise geçiş değil, sana doğrudan geçici mezuniyet belgesi verilmesi gerekirdi. Toplam dönemin kaç Engin? Eğer henüz 8 değilse, kayıt yenileme ile karşına yeni üst dönem ortak dersleri çıkar, onları da geçerek mezun olabilirsin.

 2. Merhaba,
  Ben Hollanda’da mezun oldum pedagog olarak ve Türkiye’ye döndüm denklik yapıldı ve diplomam 12. Sınıf a kadar dendi yani 12. Okumamisim görünüyor çocuk bakıcı olarak geçiyormuş ben sadece 12. Sınıfı nsl okucam nereye baş vurmam gerek 1 sene okumalıyım.