Açık Lise muafiyet ne demek, muafiyet kalktı mı?

Açık Lise muafiyet ne demek, AOL muafiyet kalktı mı? Hangi açık lise derslerinden muaf olunabilir? Hangi dersten muaf olunmaz? Açık lise derslerden muaf olma şartı nedir? Muaf olma koşullarına sahip olduğunuz ve muaf olunan ders tekrar seçilebilir mi? Dersten muaf olmak ne demek, zorunlu dersler hangileridir? Açık öğretim lisesi öğrencileri için muafiyet ile ilgili merak edilen soruların cevapları yazımızda.

Açık lise derslerinden muaf olmak ne demektir?
Açık Lisede bir dersten muaf olmak demek, o dersi geçme zorunluluğunun kalkması, o dersi geçmeden de (diğer mezuniyet koşullarını yerine getirmek kaydıyla mezun olabilmeniz demektir. Açık Lisede 3 dönem seçip sınavına girip geçemediğiniz derslerden muaf olursunuz. Ancak burada önemli bir iki nokta var. Öncelikle muaf olmak demek, o dersin kredisinin size verileceği demek değildir. İkincisi, toplam krediniz 192 ve toplam döneminiz 8 olmadan bütün zorunlu derslerden muaf olsanız da mezun olamazsınız. Yani aslında derslerden muaf olmak sadece gerçekten hiçbir şekilde geçemeyeceğiniz bir ders varsa başvurmanız gereken bir yoldur (örneğin öğretmen desteği olmadığı için kimi açık lise öğrencisi için fizik, kimi açık lise öğrencisi için de matematik geçilmesi imkansız derslerdir). Normalde derslerden muaf olmak yerine geçerek kredilerini almanız bir an önce mezun olmanız için izlemeniz gereken yoldur.
Muaf dersler kredi verir mi?
Doğal olarak hayır. Ancak en az 45 alıp geçtiğiniz derslerin kredisini alabilirsiniz.

Zorunlu dersler hangileridir?

Açık Lisede “zorunlu dersler”, ortak dersleri ifade eder. Bu dersler her açık lise öğrencisinin mezun olabilmek için seçmek ve (normalde geçmek) zorunda olduğu derslerdir. Zorunlu dersleri 3 kez seçip sınavına girip geçemediğiniz de muaf olursunuz. Bu derslerin hangileri olduğunu biz burada saymayacağız, aşağıdaki bağlantıya tıklayarak kendiniz görebilirsiniz:

Açık Lise ALAN YOK 2 ders çizelgesi ve derslerin kredi değerleri için tıklayın!

Her dersten muaf olunabilir mi? Muaf olunamayan dersler hangileridir?
Hayır, muaf olunamayan bir ders var (daha doğrusu 8 ders): Dil ve Anlatım 1-2-3-4-5-6-7-8 derslerinde her açık lise öğrencisi geçmek zorundadır, bu dersten muafiyet yok. Diğer bütün ortak (zorunlu) derslerden 3 kere başarısız olduğunuzda muaf olursunuz.

Muaf olunamayacak dersle ilgili önemli not:

MEB (son çalıştay sonrasında eskiye döndü ve) 2016-2017 öğretim yılından itibaren Dil ve Anlatım dersi ile Türk Edebiyatı derslerini 9. sınıftan başlayarak birleştirdi. Artık iki ayrı ders değil, (5-6 yıl evvel olduğu gibi) Türk Dili ve Edebiyatı adıyla tek ders olacak.
Dil ve Anlatım ve Türk Edebiyatı dersi kaldırıldı; 2018-1. dönem itibariyle Türk Dili ve Edebiyatı adıyla yeni ve tek ders geldi. Artık muaf olunamayacak tek ders: Türk Dili ve Edebiyatı dersidir.

Dikkat: Başvurular 3 Mart’ta bitiyor. 2020 YKS’ye kimler başvurabilir?

Muaf olduğum dersi tekrar seçebilir miyim? Ya da açık lise muaf dersler seçilir mi?

Evet, muaf olduğunuz bir dersi isterseniz tekrar seçebilirsiniz. Seçip geçebilir ve kredisini alabilirsiniz. Tabii geçebileceğiniz muaf dersleri tekrar seçin ki, boşuna zaman kaybetmeyin.
Bu yazımızda size muafiyetin ne demek olduğunu, açık lisede hangi derslerden muaf olunabileceğini, muaf olduğunuz bir dersi tekrar seçip seçemeyeceğinizi anlatmaya çalıştık. Başarılar…

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!


Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Açık Lise muafiyet ne demek, muafiyet kalktı mı? (66 Yorum)

 1. 25 tane zorunlu dersim var 166 kredim var krediden bu dönem bitircm ama zorunlu derslerim bitmedi mezun olamıyrmuyum üniverste hayalerim var gidemickym bu yıl bilgi verirmsnz

  • Zorunlu dersleri temizlemeden mezun olamazsınız. Ancak zaten çok bir şey kalmamış. 3. Dönem veya Ağustos sonundaki ek sınavda mezun olursunuz. Bu durum Üniversite sınavına girmenize engel değil, raht olun ve derslerinize sıkı asılın

 2. merhaba benim 124 kredim var zorunlu dersim yok 68 kredim kaldı seçmeli derslerin toplam kredisi kaç olması gerekiyor seçmeli derslerin hepsinden sınava girmek zorundamıyız yoksa muaf olan ortak dersler seçebilirmiyiz 192 krediyi tamamlamak için

  • Ders seçimleri 2019-2. dönem için bitti. Bu artık teorik/farazi bir soru herhalde. Muaf dersleri tekrar seçebilirsiniz, bir engel yok. Sadece seçmeli dersler varken daha önce 3 kere sınava girip geçemediğiniz bir dersi tekrar seçmek mantıklı mı diye iyi düşünün derim.

 3. Şimdi anladığım kadarıyla yaptığım hesaba göre; zorunlu ders için, kredinin 120 üstü olması gerekliliği ve toplam 164 kredi olduğu için sadece 44 kredilik muaf hakkımız var.(164-120=44) Doğru mudur?

  • Kalan muafiyet hakkı diye bir şey yok. Yani muaf olabileceğiniz kredi hesabı gibi bir hesap anlamsız. Ortak derslerin (Türk Dili ve Edebiyatı 1-8 hariç) hepsinden muaf olunabilir. Ancak muaf olmak demek bir ortak dersi üç kere seçip sınavına girip geçememek demektir ki, bu mezuniyetinizin gecikmesi ve her muaf olduğunuz ders karşılığı seçmeli bir dersi geçmek zorunda kalmak demektir. Siz elinizde 120 kredi varsa bunu 192’ye tamamlamak için öncelikle kalan ortak ders varsa onları, yoksa seçmeli dersleri seçip geçmeye bakacaksınız.

 4. Merhaba. ben maöl öğrencisiyim. 8 dönemi tamamladım tamamlanması gereken tüm kredilerim tamam. sadece 4 adet sorunlu dersim kaldı. bunlar din 7-8 ve tarih son sınavdan edindiğim tecrübeye göre bu dersler beni hayli zorlayacak. 3 kez ben bu dersleri veremediğim taktirde bu dersler muaf’a düşecek ve ben mezun olabilir miyim ? dersler muaf a düştüğü zaman yapılması gereken birşey varmı? dediğim gibi tamamlanması gereken herşey tamam sadece zorunlu ders kısmında bu derslerim gözüküyor. şimdiden teşekkür ederim..

  • 8 dönemi ve 192 krediyi tamamladığınıza göre, Din ve Tarih derslerinden muaf olarak mezun olabilirsiniz. Önemli olan bu kalan derslerden 3’er kere sınava girmeniz. Sorun yok, mezuniyetiniz zamana kalmış. Not: parayı verip kayıt yenileme yaptıracak ve sınavlara da gireceksiniz, o dersleri geçip beklemeden mezun olmanız da mümkün; biraz gayret ile inşallah beklemeden mezun olursunuz. Amma ben bu dersleri hiçbir şekilde geçemiyorum diyorsanız siz bilirsiniz. Başarılar

  • 3 kere sınavına girip geçemediğiniz Türk Dili ve Edebiyatı 1-8 dersleri hariç diğer ortak derslerden muaf olursunuz. Kural budur, eminiz. Siz nasıl bir sorun yaşadınız? Problem olan şeyi yazarsanız onu çözmeye çalışalım.

 5. Merhaba bir sebepten dolayı Türk dili ve edebiyatı sınavına giremedim ama diğer dersleri verdim. Üniversite sınavını etkiler mi ? Kaç defa girme hakkım var?

  • Üniversite sınavına girişinizi etkilemez. Türk Dili ve Edebiyatı bildiğiniz gibi geçmeden mezun olamayacağınız bir ders. Önümüzdeki dönemlerde öncelikle bu dersi geçmeye çalışın.

 6. Merhaba benim 237 kredim var herşey tamam ama 4 tane kalan zorunlu dersim var Muaf derslerime baktığımda matematik 1234 diyor zorunlu 4 dersim matematikmi?

  • matematik 1234’ten muafsanız Matematik 4 artık sizin için zorunlu değildir. O kalan 4 zorunlu (ortak) ders, muhtemelen 8’inci dönem ortak dersleridir. Türk Dili ve Edebiyatı 8, İngilizce 8, Din Kültürü 8 ile belki İnkılap Tarihi 2, Sağlık Bil. Trafik Kültürü 2 gibi. Bunu zaten sisteme girdiğinizde dönem derslerinize veya sınav giriş belgenize bakarak orada görebilirsiniz.
   Not: Acil sorularınızı aciklise2019@gmail.com mail adresimize gönderebilirsiniz