Açık Lise muafiyet ne demek, muafiyet kalktı mı?

Açık Lise muafiyet ne demek, AOL muafiyet kalktı mı? Hangi açık lise derslerinden muaf olunabilir? Hangi dersten muaf olunmaz? Açık lise derslerden muaf olma şartı nedir? Muaf olma koşullarına sahip olduğunuz ve muaf olunan ders tekrar seçilebilir mi? Dersten muaf olmak ne demek, zorunlu dersler hangileridir? Açık öğretim lisesi öğrencileri için muafiyet ile ilgili merak edilen soruların cevapları yazımızda.

Açık lise derslerinden muaf olmak ne demektir?
Açık Lisede bir dersten muaf olmak demek, o dersi geçme zorunluluğunun kalkması, o dersi geçmeden de (diğer mezuniyet koşullarını yerine getirmek kaydıyla mezun olabilmeniz demektir. Açık Lisede 3 dönem seçip sınavına girip geçemediğiniz derslerden muaf olursunuz. Ancak burada önemli bir iki nokta var. Öncelikle muaf olmak demek, o dersin kredisinin size verileceği demek değildir. İkincisi, toplam krediniz 192 ve toplam döneminiz 8 olmadan bütün zorunlu derslerden muaf olsanız da mezun olamazsınız. Yani aslında derslerden muaf olmak sadece gerçekten hiçbir şekilde geçemeyeceğiniz bir ders varsa başvurmanız gereken bir yoldur (örneğin öğretmen desteği olmadığı için kimi açık lise öğrencisi için fizik, kimi açık lise öğrencisi için de matematik geçilmesi imkansız derslerdir). Normalde derslerden muaf olmak yerine geçerek kredilerini almanız bir an önce mezun olmanız için izlemeniz gereken yoldur.
Muaf dersler kredi verir mi?
Doğal olarak hayır. Ancak en az 45 alıp geçtiğiniz derslerin kredisini alabilirsiniz.

Zorunlu dersler hangileridir?

Açık Lisede “zorunlu dersler”, ortak dersleri ifade eder. Bu dersler her açık lise öğrencisinin mezun olabilmek için seçmek ve (normalde geçmek) zorunda olduğu derslerdir. Zorunlu dersleri 3 kez seçip sınavına girip geçemediğiniz de muaf olursunuz. Bu derslerin hangileri olduğunu biz burada saymayacağız, aşağıdaki bağlantıya tıklayarak kendiniz görebilirsiniz:

Açık Lise ALAN YOK 2 ders çizelgesi ve derslerin kredi değerleri için tıklayın!

Her dersten muaf olunabilir mi? Muaf olunamayan dersler hangileridir?
Hayır, muaf olunamayan bir ders var (daha doğrusu 8 ders): Dil ve Anlatım 1-2-3-4-5-6-7-8 derslerinde her açık lise öğrencisi geçmek zorundadır, bu dersten muafiyet yok. Diğer bütün ortak (zorunlu) derslerden 3 kere başarısız olduğunuzda muaf olursunuz.

Muaf olunamayacak dersle ilgili önemli not:

MEB (son çalıştay sonrasında eskiye döndü ve) 2016-2017 öğretim yılından itibaren Dil ve Anlatım dersi ile Türk Edebiyatı derslerini 9. sınıftan başlayarak birleştirdi. Artık iki ayrı ders değil, (5-6 yıl evvel olduğu gibi) Türk Dili ve Edebiyatı adıyla tek ders olacak.
Dil ve Anlatım ve Türk Edebiyatı dersi kaldırıldı; 2018-1. dönem itibariyle Türk Dili ve Edebiyatı adıyla yeni ve tek ders geldi. Artık muaf olunamayacak tek ders: Türk Dili ve Edebiyatı dersidir.

Dikkat: Başvurular 3 Mart’ta bitiyor. 2020 YKS’ye kimler başvurabilir?

Muaf olduğum dersi tekrar seçebilir miyim? Ya da açık lise muaf dersler seçilir mi?

Evet, muaf olduğunuz bir dersi isterseniz tekrar seçebilirsiniz. Seçip geçebilir ve kredisini alabilirsiniz. Tabii geçebileceğiniz muaf dersleri tekrar seçin ki, boşuna zaman kaybetmeyin.
Bu yazımızda size muafiyetin ne demek olduğunu, açık lisede hangi derslerden muaf olunabileceğini, muaf olduğunuz bir dersi tekrar seçip seçemeyeceğinizi anlatmaya çalıştık. Başarılar…

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!


Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Açık Lise muafiyet ne demek, muafiyet kalktı mı? (66 Yorum)

 1. merhaba ıngılızce 6 dan 5 kere sınava girip başarısız oldum ama yine de muaf olamadım sebebını bilen var mı ?

  • İngilizce dersi nuaf olunabilen bir ortak derstir. İbgilizce 6’dan 5 kere sınava girip te muaf olmamak mümkün değil. Siz bir şeyi yanlış biliyor olabilirsiniz. Başarısız olduğunuz derslere tekrar bakın

 2. arkadaslar toplam 10 tane ders verdim birinden gecemedim o da ingilizce . muaf olur muyum ingilizceden

  • Evet, 3 kere sınava girip geçemediğinizde İngilizce (1-8) derslerinden muaf olabilirsiniz. Sizin muaf olup olamayacağınız İngilizce-x’in kaçıncı defa sınavına girdiğinize bağlı.

 3. Ben lise 2 de 2.döneminde bıraktım kaldığım derslere açık öğretim de kredim tamamlandığında tekrar giriyormuyum kaldığım dersler yada muaf derslere tekrardan giriyormuyum

 4. Eğer edebiyat hariç bütün derslerden muaf olursam 12. sınıf ortalamamı belirleyen faktörler neler olur?

  • Ortalama şöyle hesaplanır: Ortak veya seçmeli fark etmez, geçtiğiniz her dersin geçme notu ve kredisi çarpılır. Sonra bu çarpımlar toplanır. Sonra bu toplam sizin kredi toplamınıza bölünür. Örneğin:
   4 Kredilik bir ders x 80 geçme notu = 320
   2 Kredilik bir ders x 50 geçme notu = 100
   3 Kredilik bir ders x 65 geçme notu = 195
   2 Kredilik bir ders x 80 geçme notu = 160
   4 Kredilik bir ders x 50 geçme notu = 200
   Çarpımlar toplamı= 975
   Toplam krediniz= 15
   975/15= 65
   Ortalamanız 65 olur.
   Buna göre seçmeli veya ortak bütün dersler sizin ortalamanıza “kredi x geçme notu” ile etki eder. Etkisi sizin toplam krediniz içindeki oranı kadardır. Ortalamayı yüksek tutmanın yolu kredisi yüksek olan dersleri yüksek notlarla geçmektir. 12. sınıfta özellikle Türk Dili ve Edebiyatı (7-8) dersi 5 kredi olduğu için bu derslere dikkat edin.
   Ancak ne yaparsanız yapın sadece 200/5 = % 2,5 kadar bir etkisi olacaktır. (Bence 12. sınıfa gelmiş bir öğrenci olarak artık ortalamayı düşünmek yerine YKS’yi-üniversite sınavını düşünün.)

 5. Merhaba
  Benim ortak dersim kalmadı.
  Seçmeli ders olarak Türk Dili Ve Edebiyatı dersi aldım
  Seçmeli derslerde muafiyet oluyormu
  Saygılar

  • Seçmeli derslerde zorunluluk olmadığı için muafiyet de olamaz (yok).
   Muafiyetin tanımını hatırlayalım:
   Ortak (zorunlu) dersleri (Ortak Türk Dili ve Anlatım 1-2-3-4-5-6-7-8 hariç) 3 sınavda da geçemeyince zorunluluğun kalkması durumu. Seçmeli dersler (Seçmeli Türk Dili ve Anlatım 1-2-3-4 dahil) zorunlu olmadığı için muaf olmaya gerek de imkan da yoktur.

 6. 1 sinav 8.9 aralikta bana verilen kitaplarin uzerin de turk dil ve edebiyattan 3 kitap verdiler ve uzerlerinde 1.2. 3. yaziyor ben sinav icin 3 kitabidami bitirecegim yoksa 1. sinav icin uzerinde 1 yazanimi

  • Siz hangi dersleri seçtiniz? Seçtiğiniz ders sadece Türk Dili ve Edebiyatı 1 ise sadece 1’e çalışacaksınız. Eğer Türk Dili ve Edebiyatı 1-2-3 şeklinde üç dersi de seçti iseniz üç kitaba da çalışacaksınız.

 7. merhaba,benim sorum şu şekil de,46 yaşındayım ve ailevi nedenlerden dolayı okulu bırakmak zorunda kalmıştım,tabi şimdi konuları anlamak da zorlanıyorum,açıkca sormak istiyorum,Türk Dili Ve Edebiyatı derslerini verdiğim zaman diğer derslerden muaf olarak mezun olma şansım var mı?

  • Evet. Türk Dili ve Edebiyatı dersini geçtikten sonra diğer ortak derslerden üçer kere sınava girerek muaf olabilirsiniz. Bu şekilde geçebildiğiniz derslerle 192 krediyi tamamlayıp mezun olabilirsiniz.

 8. Yanlışlıkla muaf olduğum dersi seçmişim size bir sorum var lütfen cevaplayın şimdiden teşekkür ederim
  Muaf olduğum dersi tekrardan seçersem ve bu muaf dersimden kalırsam muaf olduğum ders tekrardan ortak ders kategorisine mi girer yani kaldığım dersten tekrardan 3 kez kalmam mı gerekir veya o dersi vererek geçmem mi gerekir.
  İyi günler dilerim hocam

  • Hayır muaf olduğunuz ders, tekrar seçmekle (ve kalmakla) muaf olmaktan çıkmaz. (İnşallah) geçerseniz kredisini alırsınız. Geçemezseniz sorun olmaz.

   • Hocam çok teşekkür ederim allah sizden razı olsun yüreğime resmen su serptiniz büyük bir korkuya kapılmıştım çünkü 8-9 Aralık’da gireceğim sınavda 5 kredi ve 1 Zorunlu dersim olan ingilizce-6 dersimi verdiğimde mesleki açık liseden mezun oluyordum eğer muaf olduğum dersi seçip tekrar ortak derse dönüşseyfdi ve 3 kez kalmam veya vermem gerekseydi benim için problem olucaktı muaf dersi krediyi tamamlamak için seçmiştim Biyolojiden pek anlamam o yüzden gerçekleşebilecek durumdan ötürü korkmuştum tekrardan teşekkür ederim yüreğime su serptiniz iyi geceler dilerim hocam

 9. Merhaba admin, benim kredim dönemim geçmem için yeterli. Fakat zorunlu derslerden sadece ingilizce kaldı. İngilizceden 3. sınava giricem eğer muaf olursam diplomamı alabiliyor muyum?

  • Evet. İngilizce’den de muaf olduğunuzda başka ortak ders kalmadığına göre mezun olursunuz. Hadi kolay gelsin, hayırlı olsun, bahtın açık olsun

 10. Merhaba Admin,Ek sınava hazırlanıyorum 1. dönem ücreti ödedim ama ders ve halk eğitime kayıt yaptırmadım ,bugün aradığımda halk eğitim ek sınavdan sonra ders seçimi yapılacağını söyledi 1. dönem sınavı için ,ne kadarı doğru bilemedim bilgilendirir misiniz.

  • Siz 1. dönem için halk eğitime de giderek kayıt yenilemeyi tamamlattırdı iseniz şu anda 2018/1. dönem için yapacak bir şey yok demektir. Şimdi ek sınava çalışmaya devam edin. Halk eğitimin dediği gibi 2018/1. dönem ders seçimlerini ek sınav sonuçları açıklanınca yapacaksınız. Çünkü ek sınavda hangi dersleri geçecek hangisinden kalacaksınız, krediniz kaç olacak henüz belli değil. (Ek sınavda mezun olanlar da olabilir.) Bu nedenle ders seçimini ek sınav sonuçları açıklandıktan sonra yapacaksınız.