Açık Lise muafiyet ne demek, muafiyet kalktı mı?

Açık Lise muafiyet ne demek, AOL muafiyet kalktı mı? Hangi açık lise derslerinden muaf olunabilir? Hangi dersten muaf olunmaz? Açık lise derslerden muaf olma şartı nedir? Muaf olma koşullarına sahip olduğunuz ve muaf olunan ders tekrar seçilebilir mi? Dersten muaf olmak ne demek, zorunlu dersler hangileridir? Açık öğretim lisesi öğrencileri için muafiyet ile ilgili merak edilen soruların cevapları yazımızda.

Açık lise derslerinden muaf olmak ne demektir?
Açık Lisede bir dersten muaf olmak demek, o dersi geçme zorunluluğunun kalkması, o dersi geçmeden de (diğer mezuniyet koşullarını yerine getirmek kaydıyla mezun olabilmeniz demektir. Açık Lisede 3 dönem seçip sınavına girip geçemediğiniz derslerden muaf olursunuz. Ancak burada önemli bir iki nokta var. Öncelikle muaf olmak demek, o dersin kredisinin size verileceği demek değildir. İkincisi, toplam krediniz 192 ve toplam döneminiz 8 olmadan bütün zorunlu derslerden muaf olsanız da mezun olamazsınız. Yani aslında derslerden muaf olmak sadece gerçekten hiçbir şekilde geçemeyeceğiniz bir ders varsa başvurmanız gereken bir yoldur (örneğin öğretmen desteği olmadığı için kimi açık lise öğrencisi için fizik, kimi açık lise öğrencisi için de matematik geçilmesi imkansız derslerdir). Normalde derslerden muaf olmak yerine geçerek kredilerini almanız bir an önce mezun olmanız için izlemeniz gereken yoldur.
Muaf dersler kredi verir mi?
Doğal olarak hayır. Ancak en az 45 alıp geçtiğiniz derslerin kredisini alabilirsiniz.

Zorunlu dersler hangileridir?

Açık Lisede “zorunlu dersler”, ortak dersleri ifade eder. Bu dersler her açık lise öğrencisinin mezun olabilmek için seçmek ve (normalde geçmek) zorunda olduğu derslerdir. Zorunlu dersleri 3 kez seçip sınavına girip geçemediğiniz de muaf olursunuz. Bu derslerin hangileri olduğunu biz burada saymayacağız, aşağıdaki bağlantıya tıklayarak kendiniz görebilirsiniz:

Açık Lise ALAN YOK 2 ders çizelgesi ve derslerin kredi değerleri için tıklayın!

Her dersten muaf olunabilir mi? Muaf olunamayan dersler hangileridir?
Hayır, muaf olunamayan bir ders var (daha doğrusu 8 ders): Dil ve Anlatım 1-2-3-4-5-6-7-8 derslerinde her açık lise öğrencisi geçmek zorundadır, bu dersten muafiyet yok. Diğer bütün ortak (zorunlu) derslerden 3 kere başarısız olduğunuzda muaf olursunuz.

Muaf olunamayacak dersle ilgili önemli not:

MEB (son çalıştay sonrasında eskiye döndü ve) 2016-2017 öğretim yılından itibaren Dil ve Anlatım dersi ile Türk Edebiyatı derslerini 9. sınıftan başlayarak birleştirdi. Artık iki ayrı ders değil, (5-6 yıl evvel olduğu gibi) Türk Dili ve Edebiyatı adıyla tek ders olacak.
Dil ve Anlatım ve Türk Edebiyatı dersi kaldırıldı; 2018-1. dönem itibariyle Türk Dili ve Edebiyatı adıyla yeni ve tek ders geldi. Artık muaf olunamayacak tek ders: Türk Dili ve Edebiyatı dersidir.

Dikkat: Başvurular 3 Mart’ta bitiyor. 2020 YKS’ye kimler başvurabilir?

Muaf olduğum dersi tekrar seçebilir miyim? Ya da açık lise muaf dersler seçilir mi?

Evet, muaf olduğunuz bir dersi isterseniz tekrar seçebilirsiniz. Seçip geçebilir ve kredisini alabilirsiniz. Tabii geçebileceğiniz muaf dersleri tekrar seçin ki, boşuna zaman kaybetmeyin.
Bu yazımızda size muafiyetin ne demek olduğunu, açık lisede hangi derslerden muaf olunabileceğini, muaf olduğunuz bir dersi tekrar seçip seçemeyeceğinizi anlatmaya çalıştık. Başarılar…

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!


Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Kasım 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Açık Lise muafiyet ne demek, muafiyet kalktı mı? (66 Yorum)

 1. Hocam benim dönemim 15 kredim 139 ve bazi derslerden muafim derslerimi kendim seçmedm otomatik oldu ve seçmeli ders yaziyo ortak yazmiyor ben o derslerden muaf olsamda kredim 192 olunca mezun olabilirmiyim

  • Evet, muaf olduğunuz dersler mezun olmanıza engel değil. Yapmanız gereken tek şey kredinizi 192’ye tamamlamak. Başarılar ve gayret temenni ediyoruz

 2. ben bu yıl aol okuyorum ilk defa 7.dönemim edebiyat 7 bu dönem vermesem sınava girmeyip diğer dönem edebiyat 8 ile birlikte verebilirmiyim?

  • Evet, bu dönem geçmediğiniz bütün ortak dersler sonraki dönem zorunlu olarak karşınıza çıkar. Gelecek dönem seçip geçebilirsiniz. Hatta ders seçimini siz yapmayıp otomatik ders seçimi yapılırsa kalan bütün ortak (zorunlu) dersler sizin adınıza öncelikle seçilir (atanır).

 3. merhaba ingilizce 6 dan ve matematik 2 den 3 defa girmeme ragmen hala zorunlu olarak karşima çikiyor nedeni nedir acaba yardim eder misiniz?

  • 3. defa 6-7 Temmuz 2019 / 3. dönemde mi sınava girdiniz? Eğer öyleyse 6-7 Temmuz sınav sonuçlarının açıklanmasını (1 Ağustos’ta açıklanacak) beklemelisiniz. Sınav sonuçları açıklandığında dersleriniz ile ilgili sistemde güncel durumu görebilirsiniz.

   • hayir 6 7 temmuz degil . başarisiz derslere tikladim ve tek tek saydim ingilizce 6 dan 3 defa kalmişim 6 7 temmuzdada 4. kez girmişim zorunlu olarak sundu bana o dersleri .

    • O halde Halk Eğitim Merkezine veya doğrudan 444 0 632 ALO MEB’e başvurun, bu durum kuraldışı bir durum gibi görünüyor. Bir hata varsa onlar bilgilerinizi tam olarak alıp araştırıp düzeltebilir.

 4. Iyi gunler. Size bi sorun olacaktı. Benim 202 kredim var şuanda. Fakat ingilizce 7 den kaldım. 2 kez girdim. Bu sınava da girince geçemezsem muhtemelen muaf olurum. Fakat ingilizce 6 da 3 kez değil 4 kez geçemeyince muaf olduğumu hatırlıyorum. O zaman ben bu sınavda değilde ek sınavda mi muaf olucam. Bana yardımcı olursanız sevinirim. Üniversite sınavına da girdim bir yılımın heba olmasını istemiyorum.. teşekkür ederimm.

  • Bu sınavda 3 oluyorsa İngilizce 7’den muaf olur ve mezun olursunuz. İngilizce 6 ile ilgili bir şeyi yanlış hatırlıyor olabilirsiniz. Muafiyet kuralı açık ve değişmedi, 3. kez sınavına girip de geçemediğiniz dersten muaf olursunuz.

  • Mezuna kalamamak diye bir şey yok. Ya mezun olursunuz, ya olamaz ve tekrar kayıt yenileme yaptırırsınız. Sistemden mezun olup olmadığınızı görebilirsiniz. Mezun olduysanız AÖL Sistemi üzerinden Mezuniyet İşlemleri menüsü altındaki Diploma Takip bağlantısına tıklayarak diplomanızın nereye gönderileceğini öğrenebilirsiniz. Mezun olup da henüz diplomanız gelmemiş ise geçici mezuniyet belgesi alabilirsiniz.

  • Bir ortak dersten (Türk dili ve edebiyatı 1-8 hariç) muaf olabilmek için en 3 kere sınava girmek gerekiyor, yani kayıt yenileme yetmiyor, aynı zamanda o dönem sınavına girmek gerekiyor; 0 veya 5 veya 40 puan alsanız da sorun değil, ama girmek gerekiyor.

 5. merhaba benim 200 krdim var msu mulakatlarına girmem için lise diplaması gerekiyor ancak ben ingilizce 8 e bir defa girdim 3. dönem sınavından basarısız olursam diplama alabilirmiyim

  • Hayır, İngilizce 8 ortak ders ve bir ortak (zorunlu) dersten en az 3 kere sınava girip başarısız olduğunuzda muaf olursunuz. 3. Dönemden sonra Ek sınavda da sınava girip geçemezseniz mezun olabilirsiniz.

 6. Merhaba ben şimdi muaf olduğum dersi seçince yine kredisini alabiliyorum yani değil mi kafam karıştı kusura bakmayın

 7. 2017-3. Dönem Ek Sınav İngilizce-6 Girdim geçemedim
  2018-1. Dönem İngilizce-6 Girdim geçemedim
  2018-2. Dönemİngilizce-6 Girdim dahaden belli değil ama büyük ihtimalle geçemicem
  Benim merak ettiğim şu cevaplarsanız sevinirim..
  2 Normal 1 Ek Sınav girdim ve geçemedim, ek sınavla geçemeyincede muaf oluyor muyuz yoksa sadece normal sınavla girince mi muaf olup mezun olabiliyoruz teşekkür ederim iyi günler dilerim hocam


  • Ek sınav normal dönem sınavı fark etmez, bir ortak dersten 3 kere sınava girip geçemeyince muaf olursunuz. Aksi bir durum olursa buradan yazabilirsiniz

   • Hocam merhaba mezun olmuşum bilgiler şu şekilde
    Diploma Bilgisi
    Şuan diplomam halk kütüphanesine gelmiş durumda mı acaba yoksa şuan yolda mı? Gönderildi yazıyor fakat kırmızı olarak üzeri çizilmiş o yüzden anlayamadım yardımlarınız için tekrar teşekkürler iyi günler dilerim

    • Kargo süreci tamamlanmamış olmabilir, dün verilmiş kargoya. Bir kaç gün sonra Bağcılar Halk Eğitim Merkezine gidip alabilirsiniz. Tebrik ederiz. Eğitim hayatınızın devamında ve hayatta başarılar dileriz.