Hangi seçmeli dersler kolay, hangi seçmeli derslerden az çalışarak geçebilirim?

Bir öğrencimiz sordu: “Hangi seçmeli dersler kolay, hangi seçmeli derslerden az çalışarak geçebilirim?” Biz de cevapladık.

Sorulması gereken, güzel bir soru. Bu kolaycılık değil, olması gerekendir. Alan seçiminde de ders seçiminde de herkes toplumsal çevre vb faktörlerle dayatılanı değil, ilgi ve yeteneği olan dersleri/alanları seçmeli. Çünkü başarı ancak böyle gelir: Kendine rağmen tırmalayarak değil, severek çalışınca başarılı olur insan.

Dikkat: Lütfen 3 dakikanızı ayırarak aşağıdaki yazıyı sonuna kadar okuyun, sonuçta size en az bir kaç dönem daha erken mezun olma imkanı sağlayacaktır.“Hangi seçmeli ders daha kolaydır?” sorusunun cevabı kişiden kişiye değişir. Sözelle mi aran iyidir, yoksa matematik ile mi, yoksa fen ile mi, yoksa sosyal dersler ve konularla mı? Buna göre kararı sizin vermeniz gerekiyor. Bir açık lise öğrencisinden örnek verelim: X öğrencisi, ne tarih, ne yabancı dil, ne edebiyat, ne fen, ne matematik dersinde başarılı. Ancak ne hikmet ise Coğrafya’yı neredeyse hiç çalışmadan ilk girişinde ortalama hatta bazen yüksek puanlarla geçerdi. Sonunda online sınav sayesinde çok zorlandığı Türk Dili ve Edebiyatı derslerini de geçti, önümüzdeki sınav mezun olacak.

Başarılı olabileceğiniz dersi siz kendiniz bulabilirsiniz.

  • Seçmeli dersler tablosuna bakın.
  • Bu derslerden size olabilir gibi gelen dersleri belirleyin.
  • Belirlediğiniz dersin çıkmış sınav sorularının en azından bir dönemini çözün.
  • Dersin güçlük/kolaylık derecesini, ilgi alanınıza girip girmediğini, yapıp yapamayacağınızı görün.AçıkTercih.Com Uygulamayı indirmek için tıklayın.

Burası önemli:Türk Dili ve Edebiyatı ortak ve başarılması zorunlu olan (muaf olunamayan) tek ders grubudur. Aynı zamanda Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 1 ve 2 dersleri de var. Akıllı bir öğrenci, Türk Dili ve Edebiyatı 5-6 ile aynı anda Seçmeli Edebiyat 1 dersini seçerek iki derse çalışıp toplam 20 krediyi bir kerede cebine atabilir. Aynı şekilde Türk Dili ve Edebiyatı 7-8 dersleriyle aynı anda Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 2 dersini seçebilirsiniz. Bu dersler aynı kitaplardan benzer sorularla çalışılacak derslerdir.

Yazının esas mesajı yukarıda bitiyor. Bundan sonrası meraklılar için:

Bu yazıdaki en temel varsayım şudur: “Azlık ve çokluk, az çalışma veya çok çalışma görecelidir.” Severek çok çalıştığınız bir işte az çalıştığınızı, hiç yorulmadığınızı, sevmeden-zorlanarak azıcık çalıştığınız bir işte çok çalıştığınızı, çok yorulduğunuzu hissedersiniz. Biz burada, seveceğiniz, size kolay gelecek dersleri nasıl bulacağınızla ilgili bir yöntem önerdik. Ve zorunlu bir ders (Türk Dili ve Edebiyatı 5-6-7-8) ile seçmeli (Seçmeli Türk Dili ve Edebiyatı 1-2) dersin kesiştiği yeri anlattık. Malum bazen ‘zor dağları aşar’, ’emir demiri keser’, zor diye başladığınız şeyler azimle kolaylaşabilir (konuyla ilgili meşhur bir Fransız atasözü var, ama burası yeri değil 🙂 Bakalım buradaki espiriyi kimler anlayacak? Anlayanlar yorum yazabilir).

Bu yazıya da bakabilirsiniz: Seçmeli derslerin kredisi kaç oldu, hangi dersler seçmeli derstir?

Seçmeli Derslerin Kredileri ve Kitapları Değişti

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 4 Nisan 2021

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.