Uzun Argüman Güçlü Argüman mıdır?

Uzun Argüman Güçlü Argüman mıdır? için yorumlar kapalı

İçindekiler

Argümanın boyutu il etkiliği orantılı mıdır? Uzunluk mu, işlev mi? London Business School’dan Psikolog Niro Sivanathan, kaliteli bir argüman oluşturmak için bilgi miktarının ötesinde işler yapmamız, nicelikten ziyade niteliğe odaklanmamız gerektiğini belirtiyor.Bir şeyleri uzun uzun anlatmanın sizi haklı çıkarmayacağını ve insanların sizi anlamasını zorlaştıracağını, uzun argümanlar yerine güçlü bir argüman ile kendimizi ifade etmenin çok daha etkili olacağını söylüyor.

Hiç hararetli tartışmalara katıldınız mı ve tartıştığınız kişiye ne kadar yanlış düşündüğünü kanıtlamayı çılgınlar gibi istediniz mi?

Eğer çoğumuz gibiyseniz sizde tartıştığınız kişileri bilgi birikiminizle susturmaya, aklınıza gelen alakalı/ alakasız her delil ile sıkıştırmaya çalışmışsınızdır.

İnsanların çok fazla bilgi alması, bilgiyi işleme yeteneğini engelliyor.

Sivanathan zihinlerimizin alınan girdiyi hızlıca iki tipe ayırarak tanımladığını söylüyor: tanısal ve tanısal olmayan bilgi. Tanısal (teşhis) bilgi, yapılan değerlendirmeyle alakalı bilgidir; tanısal olmayan (teşhis dışı) bilgi ise bu değerlendirmeyle ilgili olmayan veya önemsiz olan bilgilerdir. Her iki bilgi kategorisi karıştığında ise seyrelme etkisi (dilüsyon) gerçekleşir.

Seyrelme etkisi

Sivanathan, Seyrelme Etkisi’nin insanlar üzerindeki etkisini araştırmak için bir grup katılımcıya bir hikaye anlatıyor ve katılımcılardan hikaye hakkında fikir beyan etmelerini istiyor.

Sivanathan’ın anlattığı hikaye şöyle:


“Tim bir öğrencidir ve okul haricinde haftada 30 saat ders çalışır.

Benzer şekilde Tom da bir öğrencidir ve Tim gibi okul haricinde haftada 30 saat ders çalışır. Ayrıca Tom’un ilgilenmek zorunda olduğu bir erkek ve iki kız kardeşi vardır. Tom her hafta büyükanne ve büyükbabasını ziyaret eder, arkadaşlarıyla buluşur ve iki ayda bir bilardo oynamak için bilardo salonuna gider.”

Bu deneyde Sivanathan, katılımcılara hikayeyi anlattıktan sonra Tim ve Tom hakkında hangisinin daha başarılı olduğunu soruyor. Katılımcıların çoğu Tim’in Tom’dan çok daha yüksek bir not ortalaması olduğunu söylüyor (oysa ki ikisi de fazladan 30 saat çalışıyorlar).

Peki insanlar neden böyle düşündüler?

Tom hakkında verilen tanısal olmayan bilgilerin tümü (kişisel hayatı hakkındaki gereksiz detay), verilen tanısal bilgilerin (kaç saat çalıştığı) önemsizleşmesine neden oldu. Fazla bilgi nedeniyle insanlar önemli olan noktadan uzaklaştılar. Yani üst üste gelen bilgiler insanların zihinlerinde seyrelmeye sebep oldu. Amiyane tabirle insanların zihinleri sulandı.

En sağlam yöntem ortalama almaktır.

Bilgi parçalarını toplamak ve onlara farklı değerler vermek yerine, çoğumuz onları zihinlerimizde ortalama alarak işliyoruz. Sivanathan, “İlgisiz ya da zayıf argümanlar sunduğunuzda, bu zayıf argümanlar genel argümanınızın ağırlığını azaltır” diyor.

Sivanathan, seyrelme etkisinin gerçek dünyadaki sonuçlarına bir örnek olarak ilaç endüstrisinin reklamcılık alanında yaptığı işleri işaret ediyor.


ABD’de reçeteli ilaçların yan etkilerinin TV veya radyo reklamlarının sonunda listelenmesi zorunludur. Ancak reklamlar inme, kalp krizi veya ölüm gibi ana yan etkilerin listelenmesinden hemen sonra bitmemekte, ana yan etkilerin ardından küçük yan etkilerin (baş ağrısı veya kaşıntı gibi) veya nötr bilgilerin (insanlara doktorlarıyla ilaçlarını tartışmalarını söyleme gibi) verilmesiyle sona ermekte.

İlaç üreticileri bilinçli olarak ya da olmayarak, seyreltme etkisini kullanmaktalar. Yani reklamlara çok fazla bilgi ekleyerek, tüketicilerin ilacın gerçekte ne kadar riskli olduğu konusundaki değerlendirmelerini sulandırmaya çalışmaktalar.

Sivanathan hangi fenomeni kendi araştırması ile doğruladı.

Yapılan bir çalışmada, iki gruba aynı ilaç için yan etkilerin listesi gösterildi. Birinci grubun listesi hem büyük hem de küçük yan etkileri, ikinci grubun listesi ise sadece büyük yan etkileri içeriyordu.

Sonuç şöyleydi: Hem ana yan etkiler hem de küçük yan etkiler hakkında bilgilendirilen birinci grup ilacın genel şiddetini, yalnızca ana yan etkiler hakkında bilgilendirilen ikinci gruptan önemli ölçüde düşük olarak değerlendirdi. Ayrıca, birinci grup bu ilacı tüketme konusunda daha olumlu yaklaşımda bulundu.

Sivanathan “Bir dahaki sefere bir toplantıda konuşmak, çok tutkulu olduğunuz bir hükümet mevzuatı lehine konuşmak veya bir arkadaşınıza dünyaya farklı bir gözle bakması konusunda yardımcı olmak istediğinizde mesajınızın içeriğine dikkat edin” diyor.

“Argümanınızın miktarını artırmakla kalitesini arttırmış olmazsınız.”

Argüman ne demek? Kelime anlamı ne?Argüman kelimesi yaygın olarak gündelik yaşamda kullanılan sözcükler arasında yer alır. Ancak anlam konusunda bazı karışıklıklar yaşanabilmektedir. Siz de bu karışıklığı giderebilir ve farklı cümlelerde kullanabilirsiniz. Peki, argüman ne demek? Argüman nedir? Argüman TDK anlamı hakkında bilinmesi gerekenler.

Fransızca kökenli bir kelime olarak Türkçede yer alan argüman kelimesi, değişik anlamlar üzerinden değerlendirilen bir sözcüktür. Özellikle yazılı olarak sıkça karşılaşılan kelimeler arasında bulunuyor.

Argüman Ne Demek?

Argüman kelime anlamı ile genel olarak ‘kanıt’ ya da ‘tez, iddia veya sav’ şeklinde kullanılmaktadır. Herhangi bir durumu kanıtlamak ya da desteklemek amaçlı elde edilmiş olan biçiminde dile getirilmektedir. Amaca uygun olarak gündelik yaşamda sözlü ya da yazılı şeklinde kullanılabilir.

Argüman Nedir?

Fransızcadan Türkçeye geçen, yazılışı ile okunuşu üzerinden değerlendirilen bu kelimenin pek çok değişik anlamı bulunmaktadır.

– Kanıt,

– Tez iddia, sav,

– Bir eşitsizlik ya da denklem ile beraber bir gök cisminin hareketine ait herhangi bir elemanın bağlı olduğu değer,

– Matematik açısından bir çıkış kümesinin değişkeni,

– Cetvelde diğer bir sayıyı bulabilmek amacıyla kullanılan sayı,

Bu anlamlarından herhangi birini Türkçede rahatlıkla cümle içerisinde kullanabilirsiniz.

Argüman TDK Kelime Anlamı

Argüman kelimesi Türk Dil Kurumu açısından kanıt ya da tez ve iddia ile sav olarak geçmektedir. Bu anlamları ve yukarıda sayılan diğer anlamları üzerinden cümle içerisinde değerlendirilebilir. Özellikle yazılı kaynaklarda çok sık karşılaşılan bir kelime olduğunu söylemek gerekir.

İlginizi çekebilir?

İspat Yöntemleri nelerdir, matematiksel ispat teknikleri nelerdir? İspat tekniklerinin amacı nedir, nerede kullanılır?

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 7 Nisan 2020