2020 Sınıf geçme yönetmeliği değişti, sınıfta kalmak mucize, haklı olarak Açıköğretim öğrencileri de bir kolaylık bekler şimdi

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren düzenleme yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okul öncesi, ilk ve ortaokul ile liselerde sınıfı geçme sistemini değiştirdi.Açık Lise yüz yüze derslerin 2. dönem notları nasıl verilecek? Müjde, duyuru yayınlandı

Devamsızlık yapmadı iseniz, babanız ya da anneniz de sınıf tekrarlasın bu sıpa demezse geçtiniz. Kısacası bir şekilde ya da nerdeyse her şekilde geçiyorsunuz. Bu sene sınıfta kalmak çok özel bir çaba veya cins bir akıl sahibi olmaya bağlı.

Corona virüs sonrası okullarda uzaktan eğitim devam ederken Milli Eğitim Bakanlığı yeni bir düzenleme yaptı. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan 2 yönetmelik değişikliği ile olağanüstü hallerde eğitime ara verilmesi, uzaktan eğitim esasları, telafi eğitimleri ve olağanüstü hallerde eğitime ara verilmesi durumunda sınıf geçme ve öğrenci başarısının değerlendirilmesine ilişkin esaslar belirlendi. Milli Eğitim Bakanlığı Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle “Olağanüstü haller” başlıklı maddede yeniden güncellendi. Bu kapsamda; ilçe, il veya ülke genelinde eğitim ve öğretimi aksatacak nitelikte olağanüstü durum, sel, deprem, elverişsiz hava şartları ve benzeri doğal afetler ile hastalık veya salgın hastalık gibi nedenlerle, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından veya il ve ilçe hıfzıssıhha kurulunun kararına istinaden mahalli mülki idare amiri tarafından okullarda eğitim ve öğretime ara verilebilecek.
Yapılamayan derslerin telafisi için okul yönetimleri ve il- ilçe milli eğitim müdürlüklerince gerekli önlemler alınacak. Okullara verilen arada gerçekleştirilen uzaktan eğitim dersleri puanlamaya tabi tutulmayacak. Yüz yüze telafi eğitimleri, gerektiğinde hafta sonları da dâhil olmak üzere okul derece ve türlerine göre okul yönetimleri, il- ilçe milli eğitim müdürlükleri veya Bakanlık tarafından planlanıp yürütülecek. Telafi eğitimleri de puanla değerlendirilmeyecek.
VELİNİN TALEBİ İLE SINIF TEKRARI OLACAK
Eğitim ve öğretime ara verilmesi ve sadece bir dönem puanının bulunması durumunda; bu puanın sınıf geçme puanının altında kalıp kalmamasına bakılmaksızın 4, 5, 6, 7 ve 8’inci sınıflardaki tüm öğrenciler bir üst sınıfa geçmiş sayılacak. Bu durumda derslerin bir döneme ait dönem puanları yılsonu puanı olarak sayılacak. Yılsonu puanı, ağırlıklı puan, yılsonu başarı puanı ve ortaokul başarı puanı (OBP) hesaplanmasında da kullanılacak. İlkokul 1, 2 ve 3’üncü sınıflarda eğitim ve öğretim faaliyetlerinin yapıldığı dönemde başarı durumu değerlendirilen öğrenciler bir üst sınıfa geçmiş sayılacak. Ancak ilkokullarda velinin yazılı talebi doğrultusunda sınıf tekrarı yaptırılabilecek.
Liselerde ise eğitim ve öğretime ara verilmesi, öğrencilerin sadece bir dönem puanının bulunması ve ara vermeye sebep olan şartların devam etmesi nedeniyle telafi programının uygulanamayacak olması durumunda öğrencilerin yılsonu puanı, bir dönem puanı ile belirlenecek.
Bu kapsamda; doğrudan sınıf geçme şartlarını sağlayan öğrenciler doğrudan, doğrudan sınıfı geçme şartlarını sağlamayan öğrenciler ise alt sınıflar da dâhil başarısız ders sayısı toplamına bakılmaksızın sorumlu olarak sınıf geçecek. Devamsızlık nedeniyle sınıf tekrarına kalan öğrenciler, bu kapsamda değerlendirilmeyecek.
Mesleki ve teknik lise öğrencilerinden işletmelerde mesleki eğitim görenlerin, beceri sınavının yapılamaması durumunda işletmede beceri, mesleki eğitim dersinin bir dönem başarı puanı, bu dersin yılsonu başarı puanı olarak değerlendirilecek. Teorik ve uygulamalı derslerin eğitimini işletmelerde yoğunlaştırılmış olarak gören öğrenciler de önceki sınıflarda yoğunlaştırılmış eğitim programına katılmış olmaları şartıyla, bir üst sınıfa geçecek.

Milyonlarca açıköğretim öğrencisi ne olacak?Açık lise öğrencileri de bu öğretim yılı için bir kolaylık bekliyor. Corona virüsü neden iyice sınavları iptal edilmiş yeni sınav tarihi açıklanmamış daha doğrusu açıklanmış sonra tekrar ertelenmiş ulan ve evde ders çalışmaları beklenen açık lise öğrencileri derslerine yeterince odaklanamiyor. Bir an önce sınav tarihinin belirlenmesi ve her yıl sözü edilen ders geçme notunun düşürülmesi ya da sınav dönemi için 35 olan kredi üst sınırının artırılması gibi bazı kolaylıklar acil olarak açıköğretim öğrencileri için de düzenlenip açıklanmalı.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!


Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 8 Mayıs 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.