Açık Lise Sınavlarına Hazırlıkta Hangi Dersten Kaç Soru Çözmeliyim?

İçindekiler

6-7 Temmuz Sınavları yaklaşırken en çok merak edilen sorulardan birisini cevapladık: Açık Lise Sınavlarına Hazırlıkta Hangi Dersten Kaç Soru Çözmeliyim?

Açık liseli arkadaşlarımızın sınavlara hazırlık aşamasında en çok merak ettikleri ve yorum ve mesajlarında sordukları soruların başında “hangi dersten kaç soru çözmeliyim? sorusu geliyor. Bu soruyu AçıkTercih.Com Test Çöz uygulaması editörü Onur Hoca sizin için cevapladı.Açık Lise sınavlarına hazırlık aşamasında öğrencilerimizden mail ve yorum olarak gelen soruların arasında “hangi dersten kaç soru çözmem yeterli olur, …. dersinden kaç test çözmeliyim, …. dersinden sadece 3 dönem sorusu çözdüm yeterli olur mu, …. dersinden 10 test çözdüm 90-100 alır mıyım?” v.b. sorular benzer sorulardır ve temel de sizin sorduğunuz soruya indirgenebilir. Ben de aşağıda bu (ve benzeri) sorulara cevap vereceğim.

Öncelikle ortak ve yüksek kredililer:

  • Sınavına gireceğiniz dersin ortak mı, seçmeli mi olduğu ve kredi değeri kaç test çözmeniz gerektiği konusunda direkt belirleyicidir.
  • Ortak ve yüksek kredili derslerden mümkün olduğunca çok test çözün.

Peki Türk Dili ve Edebiyatı 5-6-7-8 dersleri gibi henüz sadece 2 dönem sınav yapılan dersler için ne yapabilirsiniz?

  • Bu ve benzeri dersler konusunda en iyi yol, kitaptaki konu testlerini ve aynı içerikli seçmeli derslerin çıkmış sınav sorularını da çözmektir. Müfredattan kaldırılan benzer isimli derslerin eski yıllarda çıkan soruların çözmek çok büyük ölçüde zaman kaybı ve aldanmayla sonuçlanacaktır. (AçıkTercih.Com olarak bu derslerin konu testlerini de sitemize ekledik.

Peki Hocam geçmeyi garantilemek için hangi dersten kaç sınav kaç test çözmem lazım der gibisiniz:

Bunu her öğrenci arkadaş kendisi belirleyebilir, şöyle ki:

Örneğin Türk Dili ve Edebiyatı 4 dersinden sınava girecek bir öğrencimiz,

öncelikle eline alıp örneğin “Türk Dili ve Edebiyatı 4 Nisan 2019” testini çözecek,

sonuca bakacak,

20 soruda 9’un altında doğrusu varsa o zaman önce açıp kitabı bir okuyacak; sonra sitedeki veya uygulamamızdaki bütün Türk Dili ve Edebiyatı 4 sınavlarını çözecek,

20 soruda 9-12 doğru yapmışsa yine sitedeki bütün çıkmış sınav sorularını çözmesini tavsiye ederiz.

Eğer 13-15 doğru yapmışsa yine de tüm çıkmış sınav sorularını çözmesini tavsiye ederiz, çünkü Türk Dili ve Edebiyatı 4 dersi ortak ve 5 kredilik bir ders, lise diploma notunuzu en çok etkileyecek derslerden birisidir.

Eğer 13-15 doğru yapabiliyorsa ve bu bana yeter diyorsa bir arkadaşımız, evet yetebilir, ancak garanti olması için en azından bir kaç sınav çözmesinde yarar vardır.

16-20 arasında doğruyu eline aldığı ilk testte yapabilen bir açık liseli ise zaten ne yapacağını bilen kişidir, biz ona şunu yap demeyiz.

Peki seçmeli veya düşük kredili bir dersten ne yapmak lazım derseniz:

Yöntem aynı elinize alın son dönem soruların çözün ve kaç doğrunuz var bakın: Sonrasını zaten yukarıda yaklaşık olarak anlattık.


Bu arada bu yazıyı okuyup anlayan arkadaşların zaten açık lise sözel ders sınavlarında bir sorunu olmaz, sadece biraz test çözmeleri ve kitaba bir göz atmaları yetebilir. Ancak her zaman söylediğimiz gibi “öğrenmek” not ve diplomadan daha önemlidir.

Okuyan arkadaşlar aşağıya yorum yazar , görüş ve deneyimlerini paylaşırsa herkese yararlı olur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 1 Temmuz 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.