Açık Lise mezuniyet kredileri 170 olarak belirlendi. Peki sistemde ne zaman göreceksiniz?

Bakan Selçuk twitter’dan duyurdu: “Açık Lise mezuniyet kredilerini 170 olarak belirledik.” Peki sistemde ne zaman göreceksiniz?

Bakan Selçuk twetinde “Açık Öğretim Lisesi mezuniyet kredilerini 170 olarak belirledik” diyerek müjdeyi verdi. Ancak sisteme giren arkadaşlar halen mezuniyet için gerekli kredi olarak 192’yi görüyor. 170 krediyi tamamlayan arkadaşlar diplomalarını hemen almak istiyor. Peki ne zaman olacak?AÖL Müdürlüğü kimlerin mezun olduğunu açıkladı. 45 bin 541 öğrenci bir kalemde mezun oldu. TAM LİSTE için tıklayın.

Arkadaşlar 170 kredinin uygulanmasıyla ilgili bir kaç temel soru var. Bu sorular henüz cevaplanma aşamasında olduğu için bir kaç hafta daha beklemeye devam edeceğiz. Öncelikle bu sorular neler?

  1. Açık Lise sadece Açık Öğretim Lisesi’nden ibaret değil. Mesleki Açık Öğretim Lisesi ve Açıköğretim imam Hatip Lisesi de var. Onların alan kredileri ne olacak, mezuniyet için gerekli kredileri düşecek mi? Bu soru zor ve kesinlikle cevaplanması gereken bir soru. Çünkü imam hatipli ve mesleki açıköğretim okuyan arkadaşlar da adalet için kendi kredilerinin düşürülmesini bekleyecektir.
  2. Mezun olmanın diğer şartları değişmedi; özellikle ortak dersler duruyor. Bu açıdan kimler ortak dersleri verdi, kimlerin ortak dersleri kaldı? Yani 170 krediyi tamamlayanlardan herkes mezun olmayacak, ortak dersleri vermiş olanlar mezun olacak. Bunun tespiti gerekiyor.

Bu iki temel soru ile birlikte bir de güzel haber (öngörüde) bulunalım: Aralık sınavından önce bu düzenlemeler yapılıp sisteme yansıtılır. Çünkü bir kısım arkadaşların bu sınava girmeden mezun olmuş durumda. Onların sınava tekrar girmemesi için bu düzenleme Kasım ayı içinde yapılır.
Son not: Arkadalar, pandeminin nimetlerinden yararlanın. Sistem tekrar değişmeden 170 kredi üzerinden mezun olmak için derslerinize iyi çalışın. Uygulamamızdaki son dört dönem sorularını mutlaka çözün. Özellikle Ortak dersleriniz varsa, toplam krediniz 170 olsa bile mezun olmazsınız. Bu nedenle Aralık sınavına çalışmaya devam edin ve ortak derslerinizi bir an önce geçmeye bakın.

Mezuniyet koşullarından sadece toplam kredi değişti: 192’den 170’e düştü. Ancak ortak dersleri geçmek veya muaf olmak şartı (Türk Dili ve Edebiyatı 1-8’den muaf olamazsınız, geçmek zorunlu) ve 8 dönem şartı değişmedi. Bu nedenle öncelikle ortak dersleri geçerek mezuniyetinizi hızlandırabilirsiniz.Bakan Selçuk twetinde:

“Açık Öğretim Lisesi’nde okuyan öğrencilerimizin azmini ve hayallerini biliyoruz. Mezuniyet hedeflerine bir adım daha yaklaştırmak için yeni bir karar aldık.Mezuniyet için gerekli olan krediyi 170 olarak belirledik.

Hayırlı olsun.” dedi170 kredi ile kimler mezun olabilecek, mezun olmak için gerekli ortak dersler ne olacak, 8 dönem şartı devam edecek mi? 

Açık Öğretim Lisesi mezuniyet kredisi Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı Bakanlık  Makam Onayı ile 170 olarak belirlenmiştir.

Mezuniyet şartlarını taşıyanlar (Ortak ve zorunlu dersi kalmayan, dönemi 8 ve üzeri, kredisi 170 ve üzeri) 2020-2021 Eğitim-Öğretim yılı 1. Dönem sınavları sonucunda mezun olanlar ile birlikte mezun olacaktır.

Açık Lise mezuniyet şartları 2020-21

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 23 Ekim 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Açık Lise mezuniyet kredileri 170 olarak belirlendi. Peki sistemde ne zaman göreceksiniz? (3 Yorum)

  1. İyi günler , benim zorunlu dersim 0 , 6 adet muaf olduğum ders var. şuan maöl okuyorum aöl geçiş yapacağım bunun için 145 kredim var diyebilirim. Temmuz 3-7 arası sınavlarda toplam max alabileceğim kredi 44 , bunu da başarırsam mezun muyum ? Bilgi alabilirsem çok sevinirim.

    • Toplam döneminiz 9 olduğuna göre, ortak dersleri de vermiş (veya muaf olarak bitirmiş) olduğunuza göre, toplam kredinizi 170 olduğu anda mezun olursunuz. 3-7 Temmuz’da inşallah mezun olursun, iyi çalışıp seçtiğin dersleri geçmeye bak.