Ertelenen 2. Dönem Sınavı ile İlgili Sorular ve Cevaplar

Corona virüs (Covid-19) nedeniyle 21-22 Mart’ta yapılacak olan 2019-2020 2. dönem sınavları ertelendi. Peki şimdi ne olacak?

Açık Lise ve Açık Öğretim Orta Okulu öğrencileri şimdi bir sürü soruya cevap arıyor. Özellikle 12. sınıfta olup da üniversite sınavına (YKS) daha kolay hazırlanmak için Açık Liseye geçen adaylar çok daha tedirgin. Yine hesaplarını bu yıl sonuna kadar mezun olmak üzerine yapan Açık Liseliler, bu yıl ek sınav yapılmayacak mı, bir sınav eksik mi yapılacak sorusunu soruyorlar. Aşağıda ertelene 2. dönem sınavı ve bu sınavın ertelenmesinden doğan problemler ile ilgili sorular ve cevaplarını bulacaksınız:

Ertelenen 2. Dönem Sınavı ile İlgili Sorular ve Cevaplar:  • Yatırdığımız sınav ücretleri korunacak mı?

Evet, 2. dönem sınavı ne zaman yapılırsa,  o tarihte kayıt yenileme için tekrar ücret yatırmadan kaydınız yenilenmiş sayılır.

  • Eylül’de Ek sınav+ertelenen sınav mı yapılacak, yoksa ek sınav yerine ertelenen sınav mı yapılacak?

Eylül ayına kalmadan Corona virüs tehlikesi geçer geçmez Temmuz öncesinde ertelene 2. dönem sınavının yapılmasını temenni ediyoruz. Önümüzdeki günlerde açıklama ve duyuruları izlemek gerekiyor.

  • İş Takvimi güncellenecek mi?

Corona virüs mücadelesi sonuçlanıp tehlike tamamen geçmeden sınav tarihleri ve yapılacak diğer iş ve işlem tarihleri belirlenemez ve dolaysıyla takvim açıklanamaz. Yeniden bir İş Takvimi oluşturmak değil, ancak kalan dönem sınavlarını gösterir bir Takvim yakın zamanda (Covid 19 biter bitmez) açıklanır.

  • Mezuniyetim gecikir mi, üniversiteyi kazandığımda mezun olamazsam ne olur?

Milli Eğitim Bakanlığı bu tür durumlarda hiçbir mağduriyete izin vermez, ÖSYM ve YÖK ile yapılacak protokoller ile gerekli izinler çıkartılır ve üniversite sınavlarında başarılı olan bütün liseliler ile birlikte açık liselilere de ek süre ve ek sınav hakları tanınır.

  • Temmuz’da 3. dönem sınavı yapılacak mı?

3. Dönem sınav tarihi ile ilgili bir erteleme veya öne alma durumu da ancak virüs tehlikesinin ortadan kalmasıyla mümkündür. Temmuz ayına kalmadan da sınavlar yapılabilir. 2. Dönem sınavları için MEB Açık Öğretim ve Ölçme Değerlendirme Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü bütün hazırlıkları zaten yapmıştı. Virüs tehlikesi geçtiğinde sınavlar kısa zaman içinde yapılabilir.

Şu anda yapılacak en doğru şey:

  1. Üniversite sınavına girecekler üniversite sınavına tüm gücüyle çalışmaya devam etmeli,
  2. Açık Lisede ara dönemlerde olanlar ortak dersleri başta olmak üzere kalan derslerine çalışmaya devam etmeli
  3. Büyük bir fırsat var: EBA video ve ders kaynaklarını bütün öğrencilere açıyor. Bunu mutlaka değerlendirin.

Son Dakika, Bakan Selçuk açıkladı: Korona Virüs Sebebiyle AÖL 2. Dönem Sınavları Ertelendi!Öğrencilere 3 gb ücretsiz internet var mı? Uzaktan eğitim nedir ne demek? Online eğitim ve evde eğitim nasıl yapılır?

Ertelenen 2. Dönem Sınavı ile İlgili Sorular ve Cevaplar

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!


Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Mart 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.