MEB 2022 AÖL Sınav Takvimi ve 3. Dönem Sınavı Online mı Olacak Sorusuna Cevap

MEB 2022 AÖL Sınav Takvimi ve 3. Dönem Sınavı Online mı Olacak Sorusuna Bir Cevap

Açık Öğretim Okulları (Ortaokul-Lise) 2022 sınav tarihlerini içeren tek resmi iş takvimi Milli Eğitim Bakanlığı resmi sitesinde yayınlanan 2022 Yılı Sınav Uygulama Takvimi aşağıda yer alıyor. Takvim incelendiğinde 2. ve 3. dönem Açık Öğretim sınavları ile ilgili sadece ay belirtildiği ve sınavların yapılış şekliyle ilgili “e-Sınav olarak uygulanacaktır.” notu görülüyor. Buna göre 2. dönem sınavı Mart 2022’de e-sınav olarak, 3. dönem sınavı da Temmuz 2022’de e-sınav olarak uygulanacak.

Ancak Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri ve Kalfalık Ustalık ve Usta Öğreticilik Teorik Sınavları için sadece e-sınav demekle yetinilmediği “Haftanın 7 (yedi) Günü 81 İl/İlçedeki e-Sınav Salonlarında Randevulu Sistemle Gerçekleştirilecektir.” notunun da yer aldığı görülüyor. Bu iki sınav da belirli bir tarih ve dönem şartı olmayan ve belirli bir zaman aralığında kitlesel bir katılımın olmadığı sınavlar. Oysa Açık Öğretim Okullarının sınavları ise her eğitim öğretim yılı içinde en az 3 dönem halinde (ek sınavlarla genellikle 4 dönem olur) ve belirli tarih aralıkları içinde milyon ile ifade edilen bir katılımla yapılır. Yani belirli bir tarih aralığında, (örneğin 2. dönem sınavı Mart ayının 1-10 arasında) Açık Öğretim Ortaokulu, Açık Öğretim Lisesi, MAÖL ve AÖİHL olmak üzere 5 okulun toplamda bir milyondan fazla öğrencisinin sınava girmesi gerektiği bir belirleyelim.

Milli Eğitim yetkilileri de bu durumu göz önünde bulundurduğu için sınavlarla ilgili ne net ve kesin bir tarih vermekte,  ne de sınavın uygulanma şekliyle ilgili daha açıklamalı ve bağlayıcı bir bildirimde bulunmaktadır.

İşte bu nedenle 1-10 Mart 2022’de yapılan 2. dönem sınavı evden online yapıldığı gibi, Temmuz ayında yapılacak olan 3. dönem sınavı da evden online olarak uygulanacaktır. Ancak kesin açıklama yine sınava bir ay gibi bir zaman kaldığında yapılacaktır.

MEB kurumsal hedefleri arasına açık öğretim okullarının sınavlarını da e-sınav merkezlerinde yapmayı koydu, ancak mevcut öğrenci sayıları ile bunun uygulanmasının halen mümkün olmadığı görülmektedir. Bu nedenle açık öğretim okullarındaki toplam öğrenci mevcutlarının bir kaç yüz binlere düşmemesi halinde her yıl 3-4 farklı dönemde bu kadar öğrencinin e-sınav salonlarında sınavlara alınması mümkün olmayacaktır.

İşte bu nedenle biz sadece 3. dönem sınavının değil, daha bir kaç dönem sınavının evden online olarak uygulanacağını tahmin ediyoruz. Ne zaman açık öğretim okullarındaki öğrenci toplam öğrenci mevcudu bir kaç yüz bin ile ifade edilirse o zaman e-sınav salonlarında randevulu sistemle bu sınavlar da yapılmaya başlanacaktır. (Açık Tercih: Tercihi Açık Olanlar İçin)

Ekler:

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 6 Mayıs 2022