Klasik Mantık Kitabı A.Kadir Çüçen

İçindekiler

Klasik Mantık nedir? Klasik mantık denince Aristoteles’in kurduğu mantık anlaşılır. Aristoteles, Organon adı altında topladığı 6 kitapta mantık konularını incelemiştir. Bu kitaplarda Aristoteles kavram ve terim, önerme, akıl yürütme ve çeşitleri, ispatlar üzerinde durur.

Akıl yürütmelerden tasım Aristoteles mantığının belkemiğini oluşturur. Aristoteles’e göre aklın ilkeleri aynı zamanda varlığın da kanunlarıdır. Bu nedenle Aristoteles mantığı metafizik ile yakından ilgilidir.

Aristoteles mantığı akıl ilkelerini özdeşlik, çelişmezlik ve üçüncü halin imkansızlığını temel alan iki değerlikli mantıktır. Yani Aristoteles mantığına göre bir önermenin alabileceği iki mümkün doğruluk değeri vardır: Doğru veya yanlış.A.Kadir Çüçen’den Klasik Mantık kitabını satın almak için tıklayın!

Aristoteles akıl yürütmenin kuralları üzerinde durmuş ve özellikle tümdengelime önem vermiştir. Tümdengelim kesin ve zorunlu sonuçlar vermesi nedeniyle doğru akıl yürütmenin en temel yolu olarak kabul etmiştir. Mantıkta da, doğru aklı yürütme yollarını incelemiş; kavramlara, kavramlardan önermelere ve önermelerden çıkarımlara ilerleyen bir sistematikle mantığı ele almıştır. Günümüzde de kalsik mantık konuları aşağıdaki sıralamayla ele alınır:

Klasik Mantık üç ana konuya ayrılır:

Kavramlar Mantığı

Önermeler Mantığı

Çıkarımlar Mantığı

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 4 Nisan 2015

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.