Tac Mahal

Tac Mahal, Hindistan’ın Agra şehrinde aşk için inşa edilen, Dünya’nın en büyük ve en güzel anıtı olarak kabul edilen, geceleri aydan daha parlak görünen, Türk-İslam mimarisinin göz bebeği ve Hindistan’daki en değerli yapılardan birisidir. Hatta “Ne kadar değerli ki ?” diye soracak olursanız, Dünya’nın 7 harikasından birisi olacak kadar değerlidir cevabını duyacağınız nadide eserlerdendir. Peki, Tac Mahal‘i bu kadar değerli kılan şey nedir? Anlatayım:

Tac Mahal, Babür İmparatorluğu’nun altıncı hükümdarı Şah Cihan tarafından, o zaman ki imparatorluğun başkenti olan Hindistan’ın Agra şehrinde Yamuna (Jumna) nehrinin kıyısına yaptırılmıştır.

İnternette, Hindistan’ın Agra kentinde bulunan Tac Mahal resimlerini gördüğüm zamanlar, resimleri üzerinde efekt kullanılıyor sanıyordum. Açık konuşmak gerekirse tam bir ”ÖN YARGI” ile gitmiştim. Tam bir hataymış.
Tac Mahal, sadece Hindistan’ın değil, Dünya’nın da en çok ziyaret edilen tarihi yapılarından birisi olarak bilinir. E dile kolay, yapımı tam 20 yılda tamamlanmıştır ve Tac mahal Hindistan’ın Agra kentinde yer alır. • İstanbul’dan getirilen Türk mimarlar Mehmet İsa Efendi tarafından yapılan Tac Mahal, dünyanın en güzel, en muhteşem ve en meşhur türbesi niteliğindedir.
 • Tac Mahal, Hindistan-Türk İmparatorluğu’nun, Timuroğulları Hanedanlığı’nın beşinci hükümdarı Şah Cihan tarafından, o zamanki imparatorluğun başkenti olan Hindistan’ın Agra şehrinde, Yamuna (Jumna) nehrinin kıyısına yaptırılmıştır.
 • Dünya’da aşk için dikilmiş en büyük ve en güzel yapıt olarak kabul edilen Tac Mahal, Şah Cihan’ın büyük bir aşkla sevdiği eşi Mümtaz Mahal’in ölümü üzerine, onun hatırasına hürmeten yaptırılmış.
 • Yapının mimarları, Mimar Sinan’ın talebelerinden Mehmet İsa Efendi, yapıdaki yazıları yazan Hattat Serdar Efendi eserin yapımı için, Şah Cihan tarafından İstanbul’dan davet edilmiş ve  1630 da inşasına başlanan, Dünya’nın 7 harikasından birisi olan Tac Mahal, yaklaşık 22 yıl sonra 1652 de tamamlanmıştır.
 • Tac Mahal’in yapımında parlak, ince, mavi damarları olan beyaz mermerler kullanılmış. Aynı mermerden yapılan ve yerden yüksekliği 82 metre olan kubbe, Mimar İsmail Efendi tarafından çok ama çok özenle yapılmış. Kubbe üzerinde, altından bir alem  ve türbenin beyaz mermerden dört tane  de minaresi vardır. Anıtın dört yanında Hattat İsmail Efendi tarafından, Yasin Sure’sinin tamamı yazılmıştır.
 • Mümtaz Mahal ve Şah Cihan’ın sandukaları üst katta, kubbenin altındadır. Sandukaların bulunduğu yerdeki kubbede, insan ağzından çıkan her ses 7 kez yankılanacak şekilde bir akustiğe sahiptir.
 • Şah Cihan’ın ve eşinin asıl lahitleri ise en alt katta bulunmaktadır.
 • Tac Mahal’in yüz binlerce akik, sedef ve firuze gömülü olan duvarlarında, ayrıca 42 zümrüt, 142 yakut, 625 pırlanta ve 50 adet oldukça  iri inciler vardır.
 • Romantik görünüşüyle herkesi büyüleyen, doğulu ve batılı bir çok ünlü yazar ve şaire ilham kaynağı olan Tac Mahal, mehtaplı gecelerde bile aydan daha parlak görünüyor.
 • Hatta ve hatta 1966 Hindistan-Pakistan savaşında, Pakistan savaş uçaklarına yol gösterici bir parıltı olmaması için Hindistan Hükümeti tarafından, kubbesi siyah bir çadırla örtülmek zorunda kalmıştır.
 • Şah Cihan’ın eşi Ercüment Banu ; güzelliği, zekası ve iyilikseverliği ile bütün imparatorluğun gönlünü fethetmiş en seçkin sultan imiş. Bu vasfından dolayı Mümtaz Mahal diye anılıyormuş. Şah Cihan, ona henüz 16 yaşındayken aşık olmuş ve evlenmek için 5 yıl beklemiş. İnsan hikayesini duyunca, aşkın gözünün ne kadar kör olduğunu anlıyor.
 • Şah Cihan, çok sevdiği eşini gittiği her yere götüren, onun fikirlerine ve zevkine önem veren birisiymiş. Bu duygulu, zeki ve güzel kadın 1631 yılında 14. çocuğunu doğururken vefat etmiş. Şah Cihan ise eşinin ölümünü takip eden 8 gün boyunca yemekten ve içmekten kesilmiş, hiç odasından çıkmamış. Dokuzuncu gün dairesinin kapısını açıp, dışarı çıktığı zaman saçlarının bembeyaz olduğunu ve iyice çöktüğünü farketmiş.

 • Bu arada Mümtaz Mahal, Şah Cihan’ın 3. eşi’imiş.
 • ”Cennet” tasvirini yapılaştırmak gibi ciddi bir iddia ile yola çıkan Şah Cihan’a, Tac Mahal’in şimdiki halinde karar kılana kadar 2000 farklı model gösterilmiştir.
 • İnşasına 1632 yılında başlanmıştır. 21 yıl boyunca 22.000 işçi çalışmıştır, bilinenlerin aksine hiçbirinin kolları kesilip, gözleri oyulmamıştır.
 • Birçok farklı bölgeden getirilen taşların taşınmasında 1000’den fazla fil kullanılmıştır.
 • İslam, İran, Osmanlı, Türk ve Hint birleşimi olan Tac Mahal inşasında, baş mimarlardan sonra Mimar Sinan’ın talebelerinden  Mehmet İsmail Efendi rol oynamıştır.
 • İsmail Efendi ana kubbeyi tasarlamış, Üstat İsa’nın da genel tasarımda büyük etkisi olmuş ve öğrencisini projenin baş mimarı olarak görevlendirmiştir.
 • Tac Mahal, gün içerisinde farklı renklere bürünür. Gün doğumu ile beraber pembemsi ve en güzel rengini gösteren Tac Mahal kısa bir süre sonra beyaz görünümüne geçer. Ayışığı ile beraber de altınımsı bir renk alır. Efsaneler bu eşsiz özelliğin kadınların, özellikle de Mümtaz Mahal’in his değişikliklerini yansıttığını söyler.
 • Dış tasarımındaki işlemeler, mermerlerin içi oyulup, titizce kesilerek minicik taşların mermerlerin içine teker teker yerleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Yapının içinde ve dışındaki işlemelerde Kuran’dan birçok ayet bulunur. • Şah Cihan, Tac Mahal’in yapımından kısa bir süre sonrasında oğlu tarafından devrilmiş ve hayatını Tac Mahal manzaralı odasında hapis hayatı yaşayarak geçirmiştir. Belki de hikayenin en acı veren kısmı budur…
 • Tac Mahal, kubbesi ve dört köşesindeki minareleriyle hangi yönden bakarsanız bakın simetriktir.
 • Minareler deprem esnasında dışa yıkılsın diye hafif dışa eğiktir. Tüm yapıda tek simetrik olmayan yapı anıt mezarlardır. Şah Cihan’ın mezarı İslam geleneklerine uygun olarak eşinden üstün ve yüksektedir.
 • Şah Cihan’ın kendisi için Yamuna Nehri’nin diğer yakasına Tac Mahal’in hemen karşısına Tac Mahal’in siyah mermerden bir kopyasını yaptırmak istediği ama Alemgir Şah iktidara geldikten sonra inşasına başlanan yapıyı yıktığı bilinir.

(Sizde Tac Mahal’a, Hindistan’a gitme isteği uyandıracak Deniz Pehlivan’dan  çokca Tac Mahal resmi, anekdotlar ve bol bilgi içeren bir gezi yazısı için tıklayın!

Açık Öğretim Lisesi Sanat Tarihi Online Testleri

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 3 Mart 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın