Türk kamusal alan pratiğinin teori ile uyumluluk durumu

Türk kamusal alan pratiğinin teori ile uyumluluk durumu

Türkiye’de gündelik dilde, kamusal alan dendiğinde ilk akla gelen devlet ve devletin temsil edildiği alanlardır. Ülkemizde kamusal alan, gündelik hayatta devletle özdeş bir kavram olarak değerlendirilmektedir.

Devletin kamusal alanın kurucu öğesi olarak kabul edildiği böyle bir anlayış, gerek siyasal irade gerekse bazı entelektüel yaklaşımlarca da benimsenmektedir. Böylece kamusal alan tartışmaları güç, iktidar ilişkileri ve yasaklar bağlamında gündeme gelmektedir.

Dolayısıyla kamusal alan, toplumsal hayat alanı olmaktan ziyade, devletin kamu olarak anlaşıldığı bir alan olmuştur. Doğal olarak devletin sahipleri olduğu gibi, kamusal alanın da sahipleri bürokratik elit olmuştur.

Kamusal alan, bürokrasi temelinde oluşmuş ve bürokrasinin ön gördüğü modernleşme ideolojisinin görünürlük alanı olarak kalmıştır. Böyle bir kamusal alan, devletin hâkim olduğu ve bireylerin farklılıklarını sergileyemeyecekleri bir alandır. Bu durumda, ne kamusal alanın ne de özel alanın yeri ve sınırları bellidir.

Türkiye’de kamusal alan, hiçbir zaman toplumdan devlete doğru uzanan ve toplumsal gurupların kendi çıkar ve talepleri doğrultusunda, rasyonel bir uzlaşmayla devlet siyasetini belirledikleri, siyasal bir kamu olmamıştır. Kamusal alan, devletle toplum arasında, toplumsal taleplerin iletildiği bir alan olmamıştır. Bunun yerine, devletin kamu olarak anlaşıldığı bir anlayış ortaya çıkmıştır.

Türkiye’de kamusal alan, ideolojik ve kapalı bir alan olmuştur. Batı’da olduğu gibi toplumsal bir sınıf hareketinin oluşturduğu bir alan olmamıştır. Bunun yerine bürokratik elitin modernleştirme ideolojisi çerçevesinde oluşmuş ve bu ideolojinin görünürlük kazandığı alanlar, kamusal alan kabul edilmiştir. Bu nedenle kamusal alan, devlet ve devlet bürokrasinin ideolojisini taşıyan kesimlerin, bu ideolojiyi görünür kıldıkları yerler olduğu fikri yaygınlık kazanmış ve kamusal, devletle özdeşleştirilmiştir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 1 Temmuz 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.