Yönetişim eksenli kamu yönetiminin yeni ilkeleri

Yönetişim eksenli kamu yönetiminin yeni ilkeleri nelerdir, nasıl bir devlet anlayışı öngörülmektedir?

Yönetişim devlet yapısında köklü bir dönüşüm ifadesi olarak kabul edilmektedir. Bu kavramla birlikte devletin ekonomi siyaset yönetim ve sosyal alanlardaki faaliyetleri ve etki alanları yeniden tanımlanmakta ve ETKİN DEVLET kavramına ve bu bağlamda Güçlü Devlete vurgu yapılmaktadır. Başka bir deyişle yönetişim ile birlikte devlete yeni bir anlam ve rol yüklenmiştir. Yönetişim yöneten-yönetilen ayrımından ziyade birlikte yönetme gerekliliğine vurgu yapmaktadır.

Yönetişim ayrıca refah devleti ve minimal devlet anlayışının çözemediği sorunları ETKİN DEVLET anlayışı ile çözmenin temel ilkelerini yada göstergelerini de ortaya koymaktadır. Bu ilkeler;

Katılımcılık, Hukukun Üstünlüğü, Şeffaflık, Sorumluluk, Uzlaşma, Eşitlik ve Adalet, Etkinlik ve Yeterlik, Hesap verilebilirlik olarak karşımıza çıkar.

Yönetişimin bu ilkeleri devlette reform yada yapısal dönüşümün temel esin kaynağıdır. Etkin ve verimli kamu yönetimi etkin devlet anlayışında kamu yönetiminde yapısal dönüşüm ile birlikte yeni kamu işletmeciliği, piyasa yönelimli kamu yönetimi gibi işletme yönetimine ilişkin yöntem ve tekniklerin kamu yönetiminde kullanılarak devletin ETKİNleştirilmesini temel hareket noktası almaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 1 Temmuz 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.