Aileler ‘Özele gidene devlette tercih yok’ kuralına isyan etti

Bu yılın TEOG yerleştirmelerindeki en büyük değişiklik, özel okula kayıt yaptıran öğrencilere devlet liseleri için tercih hakkı tanınmaması. Bunun eşitlik ilkesine aykırı olduğunu söyleyen aileler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a mektup yazarak “Bu adaletsizliği düzeltin” dedi

teog-tercihleri

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi (TEOG) yerleştirmeleri için tercih süreci bugün başlıyor ve 16 Temmuz’da son bulacak. Bu yılınyerleştirme sisteminde önemli değişiklikler var. Başta Anadolu ve fen liseleri olmak üzere ortaöğretim kurumlarına yerleştirmelerde uygulanan TEOG sisteminin geçen yılki ilk uygulamasında sorunlar yaşandı. İki liste halinde yapılan liselere yerleştirmelerde A listesindeki tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler evlerinden kilometrelerce uzaklıktaki okullara ve okul türlerine yerleşti. Sistem bu nedenle çok eleştiri aldı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) da bu yıl TEOG yerleştirme sisteminde değişiklik yaptı.

Ancak daha yerleştirme sistemi uygulanmaya başlanmadan olası aksaklıklarıyla ilgili tartışmalar da başladı. Hazırladığımız bu tercih rehberinde sizlere hem TEOG yerleştirme sistemindeki değişiklikleri hem de tercihlerinizi yaparken dikkat etmeniz gereken noktaları anlatacağız. Rehberlik uzmanlarına örnek tercih listeleri hazırlatacağız ve sorularınızı yanıtlayacağız

Bu yıl Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sistemi’nde (TEOG) aileleri endişelendiren iki yeni uygulama var. Bunlardan birini; özel okula kayıt yaptıran ailelere Anadolu, fen ve sosyal bilimler liseleri başta olmak üzere devlet liseleri için tercih hakkı tanınmaması oluşturuyor. Bu yüzden de bu yıl aralarında yabancı özel liselerin de yer aldığı ortaöğretim kurumlarına kayıtlar devlet liseleri tercihlerinden önce yapılıyor.


MEB TEOG Tercih Robotu ve Lise Yüzdelik Dilimleri


Yerleştirme sistemi değişikliğine göre kimi TEOG derslerinden bazılarının sonuçlarına, kimi de TEOG Yerleştirmeye Esas Puanı’nı (YEP) dikkate alarak kayıt yapacak özel okullar için ayrı bir takvim oluşturuldu. Bu okullar kayıtlarını 24 Haziran- 5 Temmuz tarihleri arasında yapacak ve özel okullara kayıt olan öğrenciler tercih sürecine katılmayacaktı. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) iptal edilen bir soru yüzünden yerleştirme puanlarını 24 Haziran’da açıklayamayınca bu kez okullarda hem kayıtlar durdu hem de süre 10 Temmuz’a kadar uzadı. Bu uzatmayla birlikte bugün devlette başlayan tercih süreci ile özel okulların kayıtları da çakıştı.

AİLELER ERDOĞAN’A MEKTUP YAZDI

Ancak özel okula kayıt yaptıran öğrencilerin devlet liseleri için tercih hakkına sahip olmaması ailelerin tepkisine neden oluyor. Aileler önce çocuklarının devlet liselerinde hangi okullara yerleştiklerini görmek istediklerini söyleyerek, “Eğer istediğimiz devlet okuluna yerleşemezsek özele gidelim” diye konuşuyor. Uygulamanın adaletsizlik olduğunu söyleyen aileler, çareyi de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup yazmakta buldu.

Kaynak ve devamı: HTGazete

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Temmuz 2015

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.