Temel Liseler özel okullara rakip mi

İçindekiler

Temel Liseler (Dershaneler) özel okullara rakip mi oluyor, öğrenci ve velileri kandırı mıyor?

Temel Lise haberleri ve reklamları furyası başladı. Bir yadan dağıtılan broşürler ve medyadaki-internetteki reklamlarla, bizzat dershanelerin kendi yerlerindeki toplantı ve görüşmelerle veli ve öğrenciler kayıt olmaya çağrılıyor. Öte yandan sendikalar ve MEB, veli ve örencileri uyarıyor.

Biz bu çerçevedeki üç haberi kaynaklarını göstererek aşağıda paylaştık.

temel-lise-ozel-okullar-kolejler-rekabeti


TEMEL LİSELER VELİLERİ KANDIRIYOR MU?

Eğitim Bir-Sen İstanbul 4 No’lu Şube Başkanı Talat Yavuz uyarıyor ve Bakanlık yetkililerine sesleniyor: Gelecek öğretim yılı için temel liseye dönüşecek dershaneler, şimdiden kayıt almaya başladı. Velilere yapılan vaatlere bakılırsa, dershane problemi çözülmemiş sadece şekil değiştirmiş olacak.

Gelecek öğretim yılı için temel liseye dönüşecek dershaneler, şimdiden kayıt almaya başladı. Velilere yapılan vaatlere bakılırsa, dershane problemi çözülmemiş sadece şekil değiştirmiş olacak.

Temel lise sahipleri, öğrenci ve velilere dershane ve lise programını birleştireceklerini, ders notlarının çok yüksek tutulacağını, kendilerine göre önemsiz olan derslerin “yaparmış gibi” yapılacağını, devlet desteği almalarının önünde bir engel olmadığını, ödeyecekleri ücretin sadece dershane ücreti kadar olacağını vadediyorlar. Bunun yanında okullardaki kursların bir işe yaramadığı özellikle vurgulanarak okuldaki eğitim itibarsızlaştırılıyor. Veliler, aceleye getirilerek düşünme ve araştırma fırsatı tanınmadan kayıt yaptırmaya zorlanıyor.

Gerekli önlemler zamanında alınmazsa, özellikle yüksek puanla öğrenci alan Anadolu Liselerinin 11 ve 12. sınıfları boşalmış olacaktır. Buradaki işleyiş sağlıklı yapılmazsa hem öğrenciler hem de bütün norm sistemi değişen okulların öğretmenleri mağdur olacaktır. Özellikle liselerin son sınıfları işlevsiz hale gelecek, öğrencilerimiz milli eğitim sisteminin dışına çıkarak sadece tabelası değişen özel eğitim kurumlarına mahkûm olacaktır.

Ayak sesleri gelen bu problemin çözümünde, temel liselere son sınıflar için sınırlı kayıt kontenjanı vermenin dışında acilen şu adımlar atılmalıdır:

• Bakanlık, konunun ayrıntılarını kamuoyuna açıklayarak velilerin konuyu birinci ağızdan ve doğru öğrenmesini sağlamalıdır.

• Destek alacak ve alamayacak kurumlar ile destek oranlarının bir an önce açıklanarak öğrenci ve velilerin ileride mağduriyet yaşamasının önüne geçilmelidir.

• Milli eğitim müdürleri ve okul müdürleri ile acilen toplantılar yapılarak alınacak önlemler konuşulmalı ve okullardan geri bildirim alınmalıdır.

• Okullar, gelecek sene için yapılacak kurs, etüt sistemini ve YGS ile LYS ‘ye yönelik yapacağı çalışmayı programlayarak veliye ve öğrenciye acilen aktarmalıdır. Özellikle son sınıfta günlük ders saatlerinin 6 saate düşürülerek okul kurslarının hafta içinde yapılması sağlanmalıdır. Kurs ders ücretleri artırılmalı ve mutlaka veli katkısı sağlanmalıdır.

Kaynak için tıklayın!


Temel liseler özel okullara rakip mi oluyor?

Yaklaşık 1300 dershane özel okula dönüşmek için başvurdu. Tercihleri de yüz yüze eğitimin sınırlı olduğu temel liseye dönüşmek. Tanıtımlarına başlayan bu yeni lise türünün eğitim sistemine girmesiyle birlikte “Dershaneler özel okula değil, tüm özel okullardershanelere dönüşüyor” tartışması da başladı. Çünkü temel liseye dönüşecek dershaneler hafta içi ve hafta sonu “sınavlara hazırlık kursları” açacaklarını, öğrencilerini sınavlara hazırlayacaklarını söylüyor. İzin aldıklarında cumartesi olduğu gibi pazar günleri de kurs açabilecek bu liseler mevcut okulların aksine ikili eğitim de yapabilecek….

Devamı için isterseniz tıklayın! Ama son cümledeki “izin aldıklarında” ibaresine dikkat! Neden dikkat derseniz, özel temel liseye dönüşüyoruz çığlıkları atan ve 120 şubemizle, 200 şubemizle temel lise olduk diyen eskinin zincir dershanelerinin yüzde biri bile henüz temel lise ruhsatı almış değil (ruhsat ve onay alan temel liselerin listesi için tıklayın). Dahası Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü veli ve öğrencileri uyarıyor: Aman dikkat, ruhsatsız ve onaysız sözde temel liseye dönüşmüş, ama ne olacağı henzü belli olmayan bu yerlere kayıt yaptırmayın, senet imzalamayın! Bu yerlerin bırakın kayıt ve senet almayı, henüz reklam yapma, broşür dağıtma izni bile yok.


Okula dönüşen dershanelerin fiyatları 3 kat arttı

Hükümetin dershanelerin kapatılması yönündeki kararının ardından ‘Temel Lise’ adıyla okula dönüşen dershanelerin fiyatları yıllık 16-25 bin lira arasında değişiyor.

Dershaneler, hükümetin aldığı karar doğrultusunda 1 Eylül 2015 tarihinden itibaren kapatılıyor, fiziki şartları uygun olanlar ise okula çevrilerek eğitim vermeye devam edecek. Temel Lise adı altında öğrenim verecek ve öğrencileri üniversite sınavına da hazırlayacak bu liselerin ücretleri ise dershanelerin üç katı oldu.

Ankara’da ortalama 5 bin TL olan üniversiteye hazırlık kursu ücreti, dershanenin “Temel Lise” olmasıyla üç katın üzerine çıktı. Lise son sınıf fiilen üniversite hazırlık sınıfına dönüşürken Temel lisenin son sınıfına kayıt fiyatları 16-25 bin TL arasına yükseldi.

Devamı için tıklayın!


“DÖNÜŞÜM MUHTEŞEM OLACAK”

“Dönüşüm Muhteşem Olacak!” demiş ÖNDER EĞİTİM KURUMLARI kurucusu Mustafa KÖKSAL ve yetkili müdür ve müdür yardımcıları. Ve gerçekten de muhteşem olmuş. Daha düne kadar “dershaneler kapanmasın, dokunmayın dershaneme!” diye bağırışanların bu dönüşümü gerçekten muhteşem.

Aşağıda reklam kokan değil, doğrudan reklam olan haberle ilgili notlarımızı okumadan önce şunu belirtelim: Bizim bu eleştiriyi yaptığımız ve sözkonusu haberin internette yayınlandığı tarih itibariyle MEB’in yayınladığı ruhsat ve onay alan temel liselerin listesinde söz konusu eğitim kurumunu bırakın, Eskişehir’de herhangi bir temel lise onayı alan kurum bulunmamaktadır (onay ve ruhsat alan temel liseler listesi için tıklayın). Dahası Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü veli ve öğrencileri uyarıyor: Aman dikkat, ruhsatsız ve onaysız sözde temel liseye dönüşmüş, ama ne olacağı henzü belli olmayan bu yerlere kayıt yaptırmayın, senet imzalamayın! Bu yerlerin bırakın kayıt ve senet almayı, henüz reklam yapma, broşür dağıtma izni bile yok.

Ortaokulu Müdürü Mesut Yalçın; öğrenci ve velilerimiz hafta sonu tatil yapabilecekler. Sosyal aktiviteler, piknikler, dans eğitimleri gibi etkinliklere katılabileceklerini; dil öğrenmek için fırsatlarının olacağını ve bütün bu eğitimleri etütler ve ödev kontrolleri ile kendi kurumlarında vereceklerini söylemiş!

 

Temel Eğitim Kurumları Genel Müdürü Ali Ergenç; dönüşüm sisteminde (ne demekse?) kendi rollerinin rehberlik olduğunu, öğrencilerin hafta sonları 1,5 gün tatil yapacaklarını; dahası Ergenç, dönüşüm sisteminde (bu ne demek yahu?) biz Önder Eğitim Kurumları olarak fen liselerinin, anadolu ve sosyal bilimler liselerinin verdikleri eğitimleri vereceğiz (breh breh breh…) demiş.

 

Temel Lisesi Müdürü Polat Gürgen; dönüşüm negatif değil aksine pozitiftir, demiş (ha şunu anlayaydınız da bunca zaman bu kadar gürültü şamata yapmayaydınız daha iyiydi, ama bu da hem ilginç ve hem iyi). Haftada 7 gün çalışan bir öğrenci gurubu oluştu. Çocuklar sürekli olarak çalışma içerisindeler ve artık bu dönüşüm süreci ile bir nefes alacaklar, demiş. (Helal olsun!)
Temel Lisesi Müdür Yardımcısı Müge Selen Sarıca; aileler ve öğrenciler kesinlikle çok rahatlayacaklar. Birlikte vakit geçirebilecekler. Sosyal hayatları devam edecek, demiş.

Haberin orijinali buradan okunabilir!

Temel Liseye Dönüşüm Haberleri “Dönüşüm Muhteşem Olacak!”

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Temmuz 2015

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.