2017 YGS Türkçe ve Matematik Soruları Daha mı Zordu?

İçindekiler

2017 YGS Türkçe ve Matematik Soruları Daha mı Zordu? Taban Puanlar düşecek mi?

Milyonlarca öğrencinin umutla beklediği Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonuçları açıklandı. 2016 yılına oranla başarı oranının Matematik ve Türkçe netlerinden belirgin bir düşüş olduğunun altını çizen Açı Eğitim Kurumları Rehber Öğretmeni Nurcan Eğribaş, LYS için öğrencilerin hemen çalışmaya başlaması gerektiğini vurguladı. Öğrencilerin önümüzdeki yaklaşık 2 buçuk ayı iyi değerlendirirlerse YGS’deki açığı kapatacaklarını söyleyen Eğribaş, bu yıl ilk defa açık uçlu soruların da yer alacağını belirtti.

Üniversiteye geçisin ilk adımı olan YGS’nin sonuçları açıklandı. Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler alanlarında 160 sorunun yer aldığı YGS’de Sosyal Bilimler testinin ortalaması diğer yıllara oranla yükseldi.

Sınavlar hakkında açıklama yapan Açı eğitim Kurumları Rehber Öğretmeni Nurcan Eğribaş,“ Ortalamalara baktığımızda aslında önceki yıllara oranla çok farklılık yok. Fakat geçen yıla göre Sosyal Bilimler testinin ortalaması daha yüksek. Türkçe ve Matematik testlerinin ortalamasında ise belirgin düşüşler olmuş. Ortalamalardan hareketle değerlendirsek diğer yıllara oranla öğrenciler biraz daha zor bir sınav geçirmişler” dedi.

Eğribaş sözlerini söyle sürdürdü: “Öğrenciler artık YGS değerlendirmelerini bir yana bırakıp LYS’ye çalışmalılar. 2 aylık sure çok iyi değerlendirilirse YGS’deki açıklar LYS’de kapanabilir. Öğrenciler YGS’de eksik kaldıkları dersleri saptayarak bu testlere daha fazla çalışmalılar. LYS yapısal olarak daha çok bilgi ölçmeye yönelik bir sınav. Sure ve sınav heyecanı konusunda biraz daha rahat olacaklardır. Ayrıca bu yıl LYS oturumlarında ilk defa açık uçlu sorulara yer verilecek. Öğrenciler bu sorulara da dikkat ederek mutlaka açık uçlu soru örnekleri de çözmeyi ihmal etmemeliler.

Öte yandan YGS Türkçe ve Matematik ortalamlarındaki geçen yıllara göre ortalama netlerin düşüşünün soruların zorluğu kadar geçen yıllarda iptal edilen sorulardan da kaynaklandığı yönünde de iddialar var. Gerçekten de 2016 YGS’de 1 Matematik ve 1 Fen sorusu iptal edilmişti. Bu iptal edilen soruları ÖSYM, her aday doğru yapmış sayarak hesaplama yapmıştı.

Ancak, 2017-YGS Sonuçları Sayısal Bilgilere bakıldığında sadece 2 soru iptaliyle açıklanamayacak oranda bir far olduğu, 2017 YGS’de hem 180, hem de 150 barajını geçen aday oranlarında bariz bir düşüş olduğu görülüyor. Bu nedenle sorular zordu iddiası ve moral bozmadan çalışın uyarısı yerinde bir uyardır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 30 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.