Ek puan verilen bölümlerle ilgili yeni düzenleme

İçindekiler

Ek puan verilen bölümlerle ilgili yeni düzenleme yapıldı. Ek puanla tercih yapabilmek için mezuniyet veya liseye kayıt tarihi ile ilgili kısıtlama getirildi. Ek puanlı bölümlerde değişiklik var; başta öğretmen liseleri ile imam hatip ve spor lisesi mezunlarını olmak üzere ek puanlı bölümleri tercih etmeyi düşünen bütün üniversite adaylarını ilgilendiren önemli değişiklikler yazımızın detaylarında…

2017 ÖSYS Kılavuzuna göre ek-puanlı lisans programları tablo olarak burada!

2016 ÖSYS’de gündeme gelen meslek liseli adaylara ek puan uygulamasının kaldırılması kararı 2017 ÖSYS’den itibaren kademeli olarak gerçekleştiriliyor. 30.03.2012 tarihi önemli bir tarih: Bu tarihten önce mezun olan veya mesleki ve teknik liselere kayıt yaptırmış olanlar 2017 ÖSYS’de ek puan uygulamasından yararlanacak. Ancak bu tarihten sonra kayıt yaptıran adaylar için ek puan yok! Detaylar ve öğretmen lisesi, imam hatip, mesleki ve teknik liseli adaylara bu yıl da ek puan verilecek olan lisans bölümleri ile ilgili tablolar aşağıda:

Üniversite sınav sonucuna göre yapılan tercihlerde, ek puan verilen lisans bölümlerinde değişiklik yapıldı.

ÖSYM’nin yaptığı üniversite sınavı sonuçlarına göre yerleşecek adayların puanları hesaplanırken, tüm adayların Ortaöğretim Başarı Puanları (OBP) 0,12 katsayısıyla çarpılıyor.

Öte yandan, bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarından mezun olanların OBP’leri ise alanlarında bir yükseköğretim programına yerleştirilirken ayrıca 0,06 ile çarpılarak yerleştirme puanlarına ekleniyor.

Okul türü ve alanlarına göre OBP’lerin hangi yükseköğretim programlarına yerleştirilirken ayrıca 0,06 ile çarpılacağını belirleyen lisans programlarında bazı düzenlemelere gidildi.

Bazı öğretmenlik alanları ek puanlı bölümler listesinden çıkarıldı

Anadolu öğretmen lisesi ve öğretmen lisesinin ”sosyal bilimler, edebiyat, sosyal bilimler, edebiyat, dil ve edebiyat, genel kültür, sınıf öğretmenliği” alanlarından mezun olanlar, görme engelliler, ilköğretim din kültürü ve ahlak bilgisi, işitme engelliler, okul öncesi, özel eğitim, sınıf, sosyal bilgiler, Türkçe, üstün zekalılar, zihin engelliler öğretmenlikleri ile öğretmenlik programlarını tercih etmeleri halinde ek puan alacak.

Anadolu öğretmen lisesi ve öğretmen lisesinin ”Türkçe matematik” alanından mezunlar, görme engelliler, ilköğretim matematik, işitme engelliler, okul öncesi, özel eğitim, sınıf, sosyal bilgiler, Türkçe, üstün zekalılar ve zihin engelliler öğretmenlikleri ile öğretmenlik programlarını tercih etmeleri halinde ek puan alacak.

Anadolu öğretmen lisesi ve öğretmen lisesinin ”fen, fen bilimleri, klasik fen, matematik ve tabii bilimler” alanlarını bitirenlerin puanlarına fen bilgisi, görme engelliler, ilköğretim matematik, işitme engelliler, okul öncesi, özel eğitim, sınıf, üstün zekalılar ile zihin engelliler öğretmenlikleri ile öğretmenlik programları alanlarını seçmeleri halinde ek puan verilecek.

Anadolu öğretmen lisesi ve öğretmen lisesinin ”yabancı dil” alanını bitirenler ise Almanca, Arapça, Fransızca, görme engelliler, ingilizce, işitme engelliler, Japonca, okul öncesi, özel eğitim, Rus dili ve edebiyatı, sınıf, üstün zekalılar, zihin engelliler öğretmenlikleri, Rus dili ve öğretmenliği, Rus ve İngiliz dilleri ve edebiyatları (öğretmenlik) ile öğretmenlik programlarını tercih edenler ek puan alacak.

Bu okullardan mezun olarak daha önce ek puan alınan programlardan coğrafya, felsefe grubu, matematik, tarih, Türk dili ve edebiyatı, biyoloji, fizik, kimya öğretmenlikleri çıkarıldı. Rus dili ve edebiyatı öğretmenliği ile Rus ve İngiliz dilleri ve edebiyatları bölümleri eklendi.

İmam hatip ve spor liseleri için seçilecek bölümler

Anadolu imam hatip lisesi, imam hatip lisesi, imam hatip lisesi (YDA), çok programlı lisenin imam hatip lisesi programı, Anadolu imam hatip lisesi programı, açıköğretim lisesinin imam hatip lisesi programı ve imam hatip okulu mezunları ise Arap dili ve edebiyatı, ilahiyat, ilköğretim din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenliği, İslam ve din bilimleri, İslam bilimleri, İslam ilimleri bölümlerini seçerlerse puanlarına OBP’leri 0.6 ile çarpılarak elde edilen puan eklenecek. Bu gruptan dünya dinleri programı kaldırılırken, Arap dili ve edebiyatı ilave yapıldı.

Spor lisesi, spor meslek lisesi mezunları ile güzel sanatlar ve spor lisesi, özel güzel sanatlar ve spor lisesinin ”spor” alanından mezun olanlar antrenörlük eğitimi, beden eğitimi ve spor öğretmenliği, spor yöneticiliği, spor yönetimi, rekreasyon bölümlerini seçerek yerleşirlerse ek puan alacak. Bu gruptaki lisans programlarına ise antrenörlük eğitimi ile beden eğitimi ve spor öğretmenliği alanları eklendi.

Dikkat: EK Puan uygulamasında tarih sınırlaması getirildi!

Ek puanlı bölümleri tercih eden mesleki ve teknik lise mezun ve öğrencilerine “Ek puan, 30.03.2012 tarihi itibarıyla bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya öğrenim görmekte olan öğrenciler için uygulanacaktır. İlgili ortaöğretim kurumuna bu tarihten sonra kayıt olan adaylar için bu ek puanlar hesaplanmayacaktır.” kısıtlaması getirildi.

Aşağıda 2017 ÖSYS Kılavuzuna göre:

Mesleki ve Teknik Ortaögretim Kurumlarının Alanları ile Aynı veya Yakın Alanlardaki Lisans Programları

Ortaöğretimdeki Bazı Alanların Yerleştirmede Ek Puan Alacağı Lisans Programları Tablo 3A

Teknoloji Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Turizm Fakültesi M.T.O.K. Lisans Programları Tablo 3B.2

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumu Mezunlarının EK Puanları ile Yerleşebilecekleri Ön Lisans Programları Tablo 3C

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 12 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.