Hukuk da tercih edebilirim diyen sayısalcılar LYS başvurunuzu

Hukuk da tercih edebilirim diyen sayısalcılar LYS başvurunuzu yaparken 3 sınav için yapmayı unutmayın! LYS puanınızın hesaplanabilmesi için en az iki sınava gireceksiniz. Ancak hem MF hem de TM puanlarına sahip olup seçeneklerinizin artmasını istiyorsanız iki değil, üç sınava girmelisiniz

Hangi bölümü seçeceğiniz girdiğiniz Lisans Yerleştirme Sınavı’na (LYS) göre belirlenecek. Bunun için önce hangi bölümlerde tercih yapmak istediğinize karar vermeniz, ardından da başvuracağınız sınavları belirlemeniz gerekiyor.

Eğer tıp, diş hekimliği, eczacılık gibi sağlık programlarında tercih yapmayı planlıyorsanız ihtiyacınız olan puan türü MF grubundan MF-3 puanı olacak. Bu puanları elde edebilmek için de Matematik (LYS-1) ve Fen Bilimleri (LYS-2) sınavlarına gireceksiniz. Ancak seçenekleriniz arasında bir de hukuk ya da işletme gibi bölümler de olsun istiyorsanız bu kez ihtiyacınız olan puan türü Türkçe Matematik (TM). Bu puanlar için de Matematik (LYS-1) Sınavı’nın yanı sıra Edebiyat Coğrafya Sınavı’na (LYS-3) da girmeniz gerekiyor. Zaten MF puanlarına sahip olabilmek için LYS-1’e gireceğinizden bir tek LYS-3 için de başvuru yapmanız TM puanı elde etmenizi sağlayacak. Bu bölümleri isteyen aday, 3 sınava başvuracak.

Size kolaylık olması açısından bazı programların gerektirdiği puan türlerini ve girmeniz gereken sınavları şöyle sıralayabiliriz.

TIP VE İŞLETME: Tıp fakülteleri MF-3 puan türüyle öğrenci alıyor. Bunun için Matematik (LYS-1) ve Fen Bilimleri (LYS-2) sınavlarına başvuracaksınız. İşletme ise TM puan grubundan TM-1 ile öğrenci alacak. Bu durumda Matematik (LYS-1) sınavının yanı sıra Edebiyat-Coğrafya (LYS-3) sınavına da gireceksiniz. LYS-1, LYS-2 ve LYS-3 sınavlarına başvuracaksınız.

TİYATRO VE SOSYOLOJİ: Tiyatro bölümünde okumak için üniversitelerin düzenlediği özel yetenek sınavlarına katılacaksınız. Sosyoloji ise TM puan grubundan öğrenci alıyor. Bu durumda girmeniz gereken sınavlar özel yeteneğin yanı sıra Matematik (LYS-1) ve Edebiyat- Coğrafya (LYS-3) sınavları olacak.

DİŞ HEKİMLİĞİ VE MÜHENDİSLİK: Bu fakültelere sayısal puan türü olan MF grubundan puanlarla gireceksiniz. Diş hekimliği fakültelerine MF-3, mühendislik fakültelerine ise MF-4 puanıyla öğrenci alınıyor. Ancak bu iki puan türü de aynı sınavlardan elde ediliyor. Bunun için girmeniz gereken sınavlar Matematik (LYS-1) ile Fen Bilimleri (LYS-2) sınavları olacak.

FRANSIZCA VE SİYASET: Fransız dili ve edebiyatı için ihtiyacınız olan puan türü Dil puanı. Bu puan için Yabancı Dil (LYS-5) Sınavı’na gireceksiniz. Ancak siyaset okumak istiyorsanız o zaman TM puanlarına da ihtiyacınız var. Bu durumda Matematik (LYS-1) ile Edebiyat-Coğrafya (LYS-3) sınavlarına da girmeniz gerekiyor.

TURİZM VE ARKEOLOJİ: İki bölüme de TM puan türleriyle öğrenci alınıyor. Matematik (LYS-1) ile Edebiyat-Coğrafya (LYS- 3) olmak üzere 2 sınava başvuracaksınız.

İSTATİSTİK VE GÖRSEL TASARIM: İstatistik bölümü MF puan türüyle öğrenci aldığı için Matematik (LYS-1) ve Fen Bilimleri (LYS-2) sınavlarına başvuracaksınız. Görsel tasarım TS puan türüyle öğrenci alıyor. Bunun için Edebiyat-Coğrafya (LYS-3) ile Sosyal Bilimler (LYS-4) sınavlarına girmeniz gerekiyor. Bu durumda başvurmanız gereken sınav sayısı da 4 olacak.

400 BİN YARIŞTAN ÇEKİLİYOR

Lisans Yerleştirme Sınavı’na (LYS) katılma hakkı olmasına rağmen her yıl ortalama 400 bin aday yarıştan çekiliyor. Geçen yıl 415 bin aday LYS’ler için başvuru yapmazken, önceki yıllarda da 360 bin ile 420 bin arasında aday sınavlara girmekten vazgeçti.

SINAV YERİNİZİ SEÇECEKSİNİZ

Başvurularınızda aynı zamanda sınava gireceğiniz merkezleri de seçeceksiniz. LYS’ler 81 il merkezi ve Lefkoşa’da yapılacak. Başvuru işleminizi yaptıktan sonra sınav merkezi tercihi gibi sınava ilişkin bilgilerinizi ÖSYM’nin internet sayfasından TC kimlik numaranız ve şifrenizle başvuruların son bulacağı güne kadar değiştirme hakkına sahipsiniz. Ancak başvuru süresi son bulduktan sonra bir daha bu bilgilerinizde değişiklik yapamayacaksınız. ÖSYM’ye bu süreden sonra gönderilen değişiklik ya da düzeltme taleplerine ilişkin dilekçeler işleme alınmayacak ve cevaplandırılmayacak.

ŞIRNAK’TA LYS OLACAK MI?
Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) güvenlik gerekçesiyle bu yıl Şırnak’ta yapılamamıştı. Bu il ve ilçelerindeki 7 bin 927 öğrenci Batman, Siirt ve Gaziantep’te sınava alınmıştı. Bu kez de LYS’lerin bu ilde ya da başka illerde yapılıp yapılmayacağı henüz belli değil

SONUÇLAR NASIL DUYURULACAK

AdaylaraLYS’de de sonuçları posta yoluyla gönderilmeyecek. Adaylar sonuçlarını TC kimlik numaraları ve şifreleriyle birlikte ÖSYM’nin internet adresinden ya da SMS yoluyla öğrenebilecek. Adaylar LYS puanlarıyla birlikte hem LYS hem de YGS yerleştirme sonuçlarını öğrenecekler. Yerleştirme puanları adayların ortaöğretim başarı puanları da eklendikten sonra hesaplanacak. Sonuçlarda; LYS testlerindeki doğru ve yanlış cevap sayısı, YGS puanları ve başarı sıraları, LYS puanları ve başarı sıraları, Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) ve yerleştirme puanlarıyla başarı sıraları yer alacak.

LYS İÇİN KILAVUZ YOK

Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) için ayrı bir kılavuz bulunmuyor. YGS’lere girerken adayların yararlandığı 2016 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzu, LYS’lere ilişkin tüm ilke ve kuralları da kapsıyor. Bu nedenle başvurularınızı yapmadan önce bu kılavuzu incelemeniz gerekiyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 7 Nisan 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.