LYS’de tercih için gereken en düşük puanlar

İçindekiler

LYS’de tercih için gereken en düşük puanlar kaçtır? Yükseköğretim Programlarına Başvurabilmek İçin En Az Kaç Puan Almak Gerekir?

Yükseköğretim Programının Türüİlgili Puan TürleriPuan Koşulu
Ön lisans programlarını tercih edebilmek içinİlgili YGS puan türündeEn az 150 puan
Özel yetenek gerektiren lisans programlarına ön kayıt yaptırabilmek için (Devlet Konservatuvarlarının/Konservatuvarların lise devresi mezunlarının Konservatuvarların lisans devresine yerleştirilmesinde merkezî sınav puanı aranmaz.)

Özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlarda engelli öğrenciler için (bedensel engelli, görme engelli, işitme engelli, otizm spektrum bozukluğu), engelli olduklarını belgelemeleri kaydıyla, YGS puanlarından en az birinin 100 ve üzerinde olması gerekmektedir.

YGS puan türündeEn az 150 puan
Merkezi yerleştirme yapılan lisans programlarını tercih edebilmek içinİlgili YGS/LYS puan türündeEn az 180 puan

 

Tablo 1G – Hukuk, Mimarlık, Mühendislik, Tıp, Öğretmenlik Programlarına Başvurabilmek İçin En Düşük Başarı Sırası Nedir?
Program Türüİlgili Puan TürüBaşarı Sırası*
Hukuk programlarına yerleştirme işlemlerindeİlgili LYS Puan TüründeEn düşük 150 bininci (150.000)
Mühendislik programlarına yerleştirme işlemlerinde (Orman, Ziraat, Su Ürünleri Fakülteleri hariç, Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği programı dâhil)İlgili YGS/LYS Puan TüründeEn düşük 240 bininci (240.000)
Mimarlık programlarına yerleştirme işlemlerindeİlgili LYS Puan TüründeEn düşük 200 bininci (200.000)
Tıp programlarına yerleştirme işlemlerindeİlgili LYS Puan TüründeEn düşük 40 bininci (40.000)
Öğretmenlik programlarına yerleştirme işlemlerinde (Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı dâhil)İlgili LYS Puan TüründeEn düşük 240 bininci (240.000)

* Vakıf Yükseköğretim kurumları senato kararı ile söz konusu başarı sırasına ilişkin daha üstte başarı sırası belirleyebilmektedir.

Mühendislik programlarına yerleştirme işlemlerinde (Orman, Ziraat, Su Ürünleri Fakülteleri hariç, Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği programı dâhil) 2016 Baraj Puanları Kaçtı?

Bk. 16. : Mühendislik programlarına ( Orman, Ziraat, Su Ürünleri Fakülteleri hariç, Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği programı dâhil) programın yerleştirme puan türünde başarı sırası 240 bininci sırada olan adayın yerleştirme puanının altında yerleştirme puanına sahip adaylar yerleştirilmeyecektir. Bu şartı sağlamayan adaylar ilgili programı tercih edemeyeceklerdir. Bu şartı sağlayamayan adayların, tercih yapmış olsalar bile ilgili tercihleri yerleştirme işlemine alınmayacaktır. (Okul birincisi kontenjanları dâhil) Bu madde uyarınca Bk. 16 kuralı olan programlarda uygulanan baraj puanlar aşağıda belirtilmiştir.

Puan Türü Baraj Puan

YGS-1 333,61208

MF-1 244,25215

MF-3 239,49953

MF-4 239,62433

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.