MEB Ücretsiz Takviye Kursları için Elektronik Değerlendirme Sınavı yapıldı

Destekleme ve yetiştirme kurslarına devam eden 8 ve 12´inci sınıf öğrencilerinin kazanım durumlarını görebilmeleri amacıyla başlatılan elektronik değerlendirme sınavının ilk uygulaması yapıldı.

eds-elektronik-degerlendirme-sinavi-meb

Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt, Keçiören Yunus Emre İmam Hatip Ortaokulunda, destekleme ve yetiştirme kursları kapsamında ülke genelinde ilk kez gerçekleştirilen elektronik değerlendirme sınavına ilişkin basın toplantısı düzenledi.
Basın toplantısı öncesi, Keçiören Yunus Emre İmam Hatip Ortaokulu´nda takviye kursu alan 8´inci sınıf öğrencileri, tablet üzerinden merkezi olarak elektronik değerlendirme sınavına girdi.
Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt, destekleme ve yetiştirme kurslarına 4 milyon öğrencinin müracaat ettiğini ve kurslara başladığını belirtti.
Öğrencilerin sisteme EBA şifresiyle girdiğini anlatan Kurt, “740 bin öğrencimiz şu an bu kurslarda 8´inci sınıflarda eğitim görmekte. Biz 5 gün boyunca bu sistemi öğrencilerimize açtık. İster kurslarda öğretmenleri nezaretinde isterlerse evlerinde, istedikleri zaman bir sefere mahsus olmak üzere sisteme girerek bu tarama testlerini yapacaklar. 8´inci sınıfta 6 dersten kurs veriyoruz. TEOG´ta da 6 dersten sınava alınıyorlar. Bu derslerin her birinden, öğrencilerimiz 20 soruluk, aynen TEOG uygulaması gibi, bir mini TEOG´u burada yapmış olacağız” dedi.
Öğrencilerin EBA şifresiyle sisteme girerek soruları yanıtlayacağını belirten Kurt, sınav bittiğinde de anında öğrenciye kazanım karnesinin grafikle birlikte verileceğini ifade etti.

Üniversiteye hazırlanan mezunlar için de kazanım testleri yayımlandı
Sınavın etkileşimli tahtanın karşısında, online olarak yapıldığına dikkati çeken Kurt, bu sınavın büyük bir tarama sınavı olduğunu kaydetti.
Öğrencilerin kazanım karnesinde eksik olduğu yerleri görerek daha sonra telafi edebileceğine dikkati çeken Kurt, haftalık yayınlanan kazanım testlerinin de öğrencilere katkı sağlayacağını belirtti.
Üniversiteye hazırlanan mezunlar için de kazanım testlerinin yayımlandığını aktaran Kurt, ilk kez 8´inci sınıf matematik dersine ait test sorularından başlayarak, videolu çözümlerin de yer aldığı cevap anahtarlarını da yayımlamaya başladıklarını bildirdi.
Kurt, “40 bin soruluk 2 bin 500 kazanım testi hazırladık. Sınavlara kadar biz bunları peyderpey yayınlayacağız. Her ay bu tarama sınavlarını da yapacağız. 8´inci sınıflar için yılda 4, 12´inci sınıflar için de 5 sınav yapacağız. Dolayısıyla üniversiteye gitmek isteyen, TEOG´da başarılı olmak isteyen, bu kurslar vasıtasıyla gerekli eğitimi almış olacak” diye konuştu.
Sınavla merkezi olarak öğrencilere aynı zorluk derecesindeki sorular yöneltildiği için başarının objektif ve standart şekilde ölçülebileceğini anlatan Kurt, ABİDE projesinin hayata geçirilmesiyle, sınavlarda öğrencilere yöneltilecek 20 sorudan 5´inin açık uçlu olmasının planlandığını kaydetti.
Ülke genelinde destekleme ve yetiştirme kurslarına devam eden 8´inci sınıf öğrencileri yarından itibaren 27 Ekim´e kadar EBA şifreleriyle “www.odsgm.meb.gov.tr/kurslar veya http://e-kurs.eba.gov.tr/” adreslerinden, elektronik olarak sınava girebilecek. Türkiye´de bir ilk olma niteliğinde olan değerlendirme sınavında, bakanlığın soru bankasına online bağlanılarak sorular ekrana yansıtılıyor.
Öğrenci, sınav bittiğinde sınav sonucunu ve kazanım karnesini anlık olarak görebilecek. Daha sonra öğrencilere ve kurs merkezlerine bilgi amaçlı geri dönüşler yapılarak, öğrencilerin Türkiye ve il genelinde yüzdelik olarak başarıları da istatistiksel olarak iletilecek. Bu sayede tüm yurtta genel bir değerlendirme imkanı olacak.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 24 Ekim 2015

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.