Sınavsız Geçiş Yapılabilecek 2 Yıllık Meslek Yüksek Okulları

İçindekiler

Sınavsız Geçiş Yapılabilecek 2 Yıllık Meslek Yüksek Okulları

Meslek Liseliler hangi bölümlere sınavsız geçiş yapabilirler? 2015 YGS – LYS adaylarının merak ettikleri sorunun cevabını aşağıdaki bağlantıda bulabilirsiniz.

Sınavsız Geçiş Yapılabilecek 2 Yıllık Meslek Yüksek Okulları:
Hangi meslek lisesi alan/kol/bölümü mezunları hangi myo ve önlisans bölümlerine sınavsız geçiş yapabilirler?

 
MESLEKİ VE TEKNİK ORTAÖĞRETİM KURUMLARINDAN MESLEK YÜKSEKOKULLARI İLE AÇIK ÖĞRETİM ÖN LİSANS PROGRAMLARINA SINAVSIZ GEÇİŞ
Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan öğrenciler, istedikleri takdirde bitirdikleri programın devamı niteliğinde veya buna yakın programların uygulandığı, öncelikle kendi Mesleki ve Teknik Eğitim Bölgesi (METEB) içindeki, daha sonra da bölgesi dışındaki meslek yüksekokulu ve açık öğretim ön lisans programlarına sınavsız olarak yerleştirilmektedir.
Türkiye ve KKTC dışındaki bir ülkedeki mesleki ve teknik ortaöğretim kurumunu bitiren T.C. uyruklu adayların sınavsız yerleştirilmelerinde Millî Eğitim Bakanlığınca verilecek denklik belgesinde gösterilen alan esas alınacaktır.
METEB, bir veya daha fazla meslek yüksekokulu ile öğretim programları bütünlüğü ve devamlılığı içinde ilişkilendirilmiş mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından oluşan eğitim bölgesidir. Her ilde bir mesleki ve teknik eğitim bölgesi bulunmaktadır.
Sınavsız geçiş yerleştirme işlemleri aşağıdaki önceliklere göre merkezî sistemle yapılır:
1.       Mezuniyet yılı daha büyük (yeni mezun) adaylara öncelik verilir.
2.       Aynı yıl mezun olan adaylar arasında öncelik okul türüne göre Anadolu Teknik Lisesi, Teknik Lise veya Anadolu Meslek Lisesi, Meslek Lisesi, çok eski yıllarda enstitü adı altında mezun olunan meslek lisesi sırasında verilir.
3.       Mezuniyet yılı ve okul türü aynı olan adaylardan aynı METEB içinde olanlara öncelik verilir.
4.       Mezuniyet yılı, okul türü ve METEB içi, METEB dışı bilgileri aynı olan adaylardan OBP’si yüksek olan adaylara öncelik verilir.
5.       Yukarıda sayılan tüm bilgileri aynı olan adaylardan doğum tarihi büyük (yaşı küçük) olana öncelik verilir.
Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi (METEM) ortaöğretim mezunları da sınavsız geçiş için tercih yapabilirler.
Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun olan veya mezun olabilecek durumda olan adayların kendi alanları dışındaki meslek yüksekokulu ve açık öğretim programları ile tüm lisans programlarına yerleştirilmelerinde, bu adayların 2014- ÖSYS puanları kullanılacaktır.
Etiketler: sınavsız geçiş için yapılması gerekenler, ilahiyata sınavsız geçiş nasıl oluyor, direk geçiş için yapılması gerekenler, sınavsız geçiş nasıl yapılır, sınavsız geçiş nasıl yapılır 2013, sınavsız geçiş tercihi nasıl yapılır, sınavsız geçiş tercihleri, sınavsız geçiş tercihleri yaparken dikkat edilmesi gerekenler, sınavsız geçiş yaparken tercih nasıl yapılıyor, sınavsız yüksekokula geçişlerde dikkat edilmesi gereken
Meslek Lisesi mezun ve öğrencilerinin Ek-Puanla girebilecekleri 4 yıllık lisans programları için tıklayın.
ÖSYS’de durum nasıldı? Hangi bölümlere sınavsız geçiş hakkı vardı?
 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 16 Haziran 2015

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.