2018 YKS yerleştirme sonuçlarıyla ilgili sayısal bilgiler ve istatistikler

İçindekiler

2018 YKS yerleştirme sonuçlarıyla ilgili sayısal bilgiler ve istatistikler: Kaç kontenjan boş kaldı, kaç aday tercih yapmadı, hangi liseler daha başarılı v.b. soruların cevapları aşağıdaki tablolarda…

Tercih Yapma Hakkına Sahip Olan ve Tercih Yapan Aday Sayıları

LiseMeslek LisesiToplam
Tercih Yapma Hakkı Olanlar1.069.953679.1911.749.144
Tercih
Yapanlar
715.058491.7531.206.811
Tercih Yapmayanlar354.895187.438542.333
Tercih Yapmayanların Oranı (%)33,17%27,60%31,01%

Öğrenim Durumuna Göre 2018 YKS’ye Başvuran ve Yerleşen Aday Sayıları

Başvuran AdayYerleşen Aday
Lisans %Önlisans %A.Ö.F. %Yer. Toplam %
Son Sınıf Düzeyinde954.353180.06918,87%112.06111,74%17.4531,83%309.58332,44%
Önceki Yıllarda Yerleşmemiş791.929155.62719,65%135.92317,16%60.9247,69%352.47444,51%
Daha Önce Yerleşmiş397.61429.8577,51%40.68110,23%35.8619,02%106.39926,76%
Bir Yükseköğretim Programını Bitirmiş191.64426.16813,65%21.89511,42%21.58511,26%69.64836,34%
Yükseköğretimden Kaydı Silinmiş45.8723.2247,03%5.47711,94%10.43522,75%19.13641,72%
Toplam2.381.412394.94516,58%316.03713,27%146.2586,14%857.24036,00%

Örgün Yükseköğretim Programlarının Kontenjanları ve Yerleşen Aday Sayıları



LisansÖnlisansToplam
KontenjanYerleşenBoşKontenjanYerleşenBoşKontenjanYerleşenBoş
Devlet Üniversiteleri384.448326.34158.107279.231257.23521.996663.679583.57680.103
% Yüzdesi79,33%84,89%15,11%78,69%92,12%7,88%79,06%87,93%12,07%
Vakıf Üniversiteleri85.72262.19123.53170.78556.37714.408156.507118.56837.939
% Yüzdesi17,69%72,55%27,45%19,95%79,65%20,35%18,64%75,76%24,24%
K.K.T.C.
Üniversiteleri
13.0385.8337.2054.7632.3452.41817.8018.1789.623
% Yüzdesi2,69%44,74%55,26%1,34%49,23%50,77%2,12%45,94%54,06%
Diğer Ülkelerdeki Üniversiteler1.423580843808001.503660843
% Yüzdesi0,29%40,76%59,24%0,02%100,00%0,00%0,18%43,91%56,09%
Toplam484.631394.94589.686354.859316.03738.822839.490710.982128.508
% Yüzdesi100,00%81,49%18,51%100,00%89,06%10,94%100,00%84,69%15,31%

Okul Türlerine Göre Başvuran ve Yerleşen Aday Sayıları



Okul TürüYKS’ye
Başvuran Aday Sayısı
Yerleşen
LisansÖnlisansA.Ö.F.Toplam
Lise423.27137.98448.14754.731140.862
Lise (Yabancı Dil Ağırlıklı)8.5951.5809529773.509
Özel Lise158.13549.70118.2682.20770.176
Anadolu Lisesi539.092159.63462.2459.512231.391
Yabancı Dilde Eğitim Veren Özel Lise75.91230.3706.3951.20837.973
Fen Lisesi32.53916.7803119417.185
Özel Fen Lisesi8.4964.877131545.062
Askeri Lise7592394926314
Akşam Lisesi5822711
Özel Akşam Lisesi5.7571415714731.185
Sosyal Bilimler Lisesi3.1502.03159212.111
Spor Lisesi4.5405835987504
Polis Koleji294107193129
Güzel Sanatlar Liseleri5.996195514154863
Öğretmen Liseleri26.77011.6581.80769514.160
İmam Hatip Liseleri234.65737.08730.49521.45389.035
Ticaret Meslek Liseleri88.5585.22315.1298.58128.933
Teknik Liseler65.4065.72413.6625.76425.150
Endüstri Meslek Liseleri144.8184.05318.24811.89434.195
Kız Meslek Liseleri99.0856.75617.0629.70833.526
Sağlık Meslek Liseleri89.2639.68419.8008.65938.143
Otelcilik ve Turizm Meslek Liseleri10.1296932.1051.0693.867
Sekreterlik Meslek Liseleri2732813
Astsubay Hazırlama Okulları454584454156
Diğer Meslek Liseleri355.45910.28759.6608.79378.740
Diğer1922012647
Genel Toplam2.381.412394.945316.037146.258857.240

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Eylül 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.