Master Yatay Geçiş

Master Yatay Geçiş Koşulları nelerdir? Yüksek Lisansta Yatay Geçiş Yapabilme Koşulları nedir?

Bir bölümden ilgili başka bir bölüme geçme suretiyle yapılan alan değişikliği, yani yatay geçiş uygulaması, ön lisans ya da lisans dönemlerindeki öğrenciler arasında oldukça yaygındır. Bölümün öğrenci tarafından beklendiği kadar sevilmemesi, derslerin ağır gelebilmesi gibi, ya da bunların dışındaki pek çok farklı nedenler, öğrencileri değişikliğe iter.

Yüksek lisans döneminde de, bu iki dönemdeki kadar yaygın olmamakla birlikte, yatay geçiş yapılabilmektedir. Her üniversitenin kendi koşullarını belirleyebildiği bu uygulamada, temel şartlar yine de birbirine benzer.

Başka bir yüksek lisans programına yatay geçişle devam etmek için temel şart, ilk başladığınız, kendi lisansüstü programınızda bir yarıyılı başarılı şekilde tamamlamış olmaktır. İstenen akademik not ortalaması çoğunlukla 4 üzerinden 3’tür.

Bunu sağladıktan sonra, geçmek istediğiniz programın gerektirdiği ALES not barajını ve yabancı dil yeterliğini de sağlamanız gerekir. Şartları yerine getiren ve lisansüstü yatay geçiş yapan öğrencilerin, ilk dönemde aldıkları dersler, geçiş yaptıkları enstitü tarafından denk kabul edilir; ve aynı dersler tekrar alınmaz.

Tez çalışmasına başlamış olan öğrenciler ( doktorada da aynı kural vardır ) yatay geçiş hakkından yararlanamazlar.

Bu koşulları yazılı olarak da belgeledikten sonra ( Not Belgesi, Transkript, Dilekçe, ALES ve yabancı dil sınavı sonuç belgeleri, disiplin cezası alınmadığına dair belge, vb.), geçişiniz gerçekleştirilir.

Evraklar ilgili enstitüler tarafından kabul edilir. Aynı üniversite içinde yatay geçiş yapacak adaylar için yukarıdaki belgeler yeterli olacaktır; ancak farklı bir üniversiteden gelen adaylardan, referans mektubu ve benzeri belgeler de istenebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 14 Haziran 2015

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.