Kimler ek yerleştirme tercihi yapabilir? Ek yerleştirme tercihleri nasıl yapılacak?

İçindekiler

2018 YKS Ek yerleştirme tercihleri devam ediyor. Peki Merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilenler de ek yerleştirme tercihi yapabilir mi?  Kimler ek yerleştirme tercihlerine başvurabilir? Ek yerleştirmede kimler hangi programları tercih edebilir?

Öncelikle, “Kimler ek yerleştirme kontenjanları için tercih yapabilir?” sorusuna 2018 YKS Ek Yerleştirme Kılavuzuna dayanarak cevap vereceğiz. Çünkü 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre 2018-2019 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına ek yerleştirme işlemleri, ÖSYM tarafından yapılacaktır. Buna göre aşağıda soru cevaplar halinde ek yerleştirme tercihlerinin nasıl ve kimler tarafından yapılabileceğini açıkladık:…

Ek yerleştirme için yeni kontenjanlar mı açıldı?

Ek yerleştirme kontenjanlarını, 2018-YKS merkezî yerleştirme sonunda boş kalan kontenjanlar ile 2018-YKS merkezî yerleştirme ile kayıt hakkı kazanan adayların kayıt yaptırmaması nedeniyle boşalan kontenjanlar oluşturmaktadır.

YKS yerleştirme puanı olamayan aday ek yerleştirmeye başvurabilir mi?
2018-YKS ek yerleştirmede tercih yapabilmek için adayların 2018-YKS yerleştirme puanlarının hesaplanmış
olması gerekmektedir.

2018-YKS merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar ek yerleştirme tercihi yapabilir mi?

2018-YKS merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar, ek yerleştirmede tercih yapma hakkına sahip değildir. Ek yerleştirmede tercih yapabilmek için, 2018-YKS merkezî yerleştirmede hiçbir yükseköğretim programına yerleştirilmemiş olmak gerekir.

Ek yerleştirmede 2018 YKS taban puanları dikkate alınacak mı?

Merkezî yerleştirmede kontenjanı dolan ve en küçük puanı oluşan ancak, yerleştirilen adaylardan birkaçının kayıt yaptırmaması nedeniyle kontenjan açığı oluşan Tablo-3’teki ön lisans programları ile Tablo 4’teki lisans programlarını, programın en küçük (taban) puanına eşit veya daha büyük puana sahip olan adaylar tercih edebilecektir. Kontenjanı dolmayan ve en küçük puanı oluşmayan programları, ilgili yerleştirme puanı hesaplanmış tüm adaylar tercih edebileceklerdir.

Taban puanlar için bakınız:

YKS Puanınız 180’nin altında ve 150’nin üstünde ise sadece Tablo 3’deki 2 yıllık önlsans programlarından tercih yapabilirsiniz:

YKS Puanlarınız (Dil, E.A., SAY veya SÖZ) 180’nin üzerinde ise aşağıdaki bağlantıdan Tablo 4’teki 4 yıllık bölümleri tercih edebilirsiniz:

Ek yerleştirmede özel koşullar ve açıklamalara bakmak gerekli mi?

Ek yerleştirme kontenjanlarına yerleştirme yapılırken, 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı Kılavuzu ve 2018-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan ilke ve kurallara uyulacaktır. Bu kılavuzlarda yer alan bedensel engelliler, bir mesleğe yönelik program uygulayan liselerin mezunları ile ilgili ilke ve kurallar ek yerleştirme için de geçerlidir. Bu nedenle adaylar, adı geçen kılavuzları yeniden incelemelidir. Adayların yükseköğretim programlarını tercihleri arasında gösterebilmeleri için bu programların koşullarını karşılamaları gerekmektedir.

Koşullar için bu dosyaya bakabilirsiniz:
Özel yetenek sınavı ile yerleşenler ek yerleştirme tercihi yapabilir mi?

2018-YKS’de özel yetenek sınavı ile bir yükseköğretim programına yerleştirilmiş olan adaylar da ek yerleştirme için tercih yapabileceklerdir.

Öğretmenlik, meslek ve teknik lise mezunları ek puanlarından ek yerleştirmede de yararlanabilecek mi?

Adaylar, mezun oldukları okul türünü, puanlarını göz önünde tutarak hangi tablolardan tercih yapabileceklerini belirleyeceklerdir. Adaylar, sadece tercih yapabilecekleri tablolardan olmak koşuluyla girmek istedikleri yükseköğretim programlarını saptayacaklar, bu programların kodları ve adları ile bağlı oldukları üniversite ve fakülte/yüksekokul adlarını belirleyeceklerdir. Bu nedenle öğretmenlik veya mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından mezun iseniz aşağıdaki dosyalara bakınız:

Ek yerleştirmede kaç tercih hakkınız var, kaç bölümü tercih edebilirsiniz?

Adaylar, tercih yapma hakları bulunan tablolardan 24’ü geçmemek üzere istedikleri sayıda tercih yapabileceklerdir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Eylül 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.