2019 YKS Başvuruları Başladı, Hangi Açık Liseliler Başvurabilir?

İçindekiler

2019 YKS Başvuruları Başladı, Hangi Açık Liseliler Başvurabilir?

2019 YKS başvuruları başladı. Başvuracak adaylar için son gün 6 Mart 2019. Peki kimler 2019 YKS’ye başvurabilir? Mezun olmayan açık lise öğrencileri kaç kredi ve kaçıncı dönemde YKS’ye başvurabilir? Açık Liseli üniversite adayı başvurup üniversite kazandığında mezun olamazsa ne olur? Bu v.b. soruların cevaplarını ÖSYM’nin açıklamalarından hareketle cevapladı:

  1. 2019 YKS’ye kimler başvurabilir? Lise son sınıfta olmanın Açık Lise’deki karşılığı nedir?

ÖSYM 2019 YKS’ye “Ortaöğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açık öğretim liseleri) son sınıfında olanlar veya bir ortaöğretim kurumundan mezun olanlar sınava başvurabilirler.” dedi.  Peki son sınıfta olmak ne demek? Açık Lise öğrencileri 2019 YKS başvuru tarihleri içinde başvuru yapabilmeleri için sistemde görünen toplam dönemlerinin (AÖL’de okuduğu değil, toplam dönemlerinin) en az 7 olması halinde Lise son sınıf öğrencisi olarak başkaca bir şart aranmaksızın YKS başvurusu yapabilirler. Başka bir şart aranmaz, yani toplam kredinizin kaç olduğu önemli değil.
  1. 2019 YKS’ye başvuracaksınız, ancak toplam krediniz düşük, bu yıl mezun olamamaktan endişe ediyorsunuz. Mezun olamaz mısınız, mezun olamazsanız ne olur?

AÖL’de 17 yaşını dolduranlar için 3. dönem ve ardından Eylül-Ekim aylarında Ek Sınav ve son olarak Aralık ayında sonraki yılın 1. dönem sınavı oluyor. Buna ve toplam kredinize göre mezun olup olamayacağınıza karar verebilirsiniz. Son önemli not: Bir üniversite adayı sınava girip üniversiteyi kazanıp mezun olamazsa, bir sonraki yıl OBP’si kesilmeden yine YKS’ye girebiliyor.

2019 YKS Başvuruları Sıkça Sorulan Sorular

Aşağıda ÖSYM’nin 2018 YKS için “MEB Açık Öğretim Lisesi (AÖL), Mesleki Açık Öğretim Lisesi (MAÖL) ve Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi (AÖİHL) Öğrencileri/Mezunları İle İlgili Açıklama”lar yer alıyor:

  1. ÖSYM başvurusunda mezun olduğu birinci eğitim bilgisini kullanmak isteyen ve Eğitim Bilgisi MEB e–okul sisteminde bulunmayan Açık Öğretim Lisesi, Mesleki Açık Öğretim Lisesi, Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi (Açık Öğretim Liseleri) öğrencileri/ mezunlarının 2018-YKS’ye başvuru yapmadan önce mezun olduğu okula başvurarak eğitim bilgilerinin girişini yaptırması ve okul kayıtlarının MEB e-okul sistemi üzerinden ÖSYM sistemine işlenmesini sağlamaları 
  2. Açık Öğretim Liselerinde öğrenci numarası olup, T.C. Kimlik Numarası sistemde bulunmayanların Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü bünyesindeki Açık Öğretim Liseleri Müdürlükleri (Ankara) ile iletişime geçip T.C. Kimlik Numaralarının Açık Öğretim Bilgi Yönetim sistemine işlenmesini sağlamaları
  3. Açık Öğretim Liselerinde kayıtlı olup, kimlik bilgilerinde T.C Kimlik Numarası haricindeki bilgilerden herhangi biri değişen öğrencilerin MERNİS güncellemelerinin yapılması için en yakın Halk Eğitim Merkezi Bürolarına veya yüz yüze eğitim aldıkları kurumlara müracaat ederek kimlik bilgilerini güncellemesi
  4. ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde yer alan “Profil” bilgisinde aday tarafından yapılan eğitim bilgilerindeki değişiklikler (diploma notu vb. değişiklikler), 2018-YKS için tüm işlemlere yansıtılmayacaktır. Bu bilgiler ancak, aday tarafından MEB e-okul sisteminden ÖSYM başvuru kayıt bilgilerine yansıtıldığı takdirde YKS ile ilgili işlemlerde kullanılacaktır.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 13 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.