Açık Lise 2018-2019 2. dönem kayıt son gün, kayıt yenileme ücretini kredi kartıyla ödeme yolu

Açık Lise 2018-2019 2. dönem kayıt işlemleri 06.02.2019 son gün, kimler kayıt yenileme yaptırmalı, kayıt yenileme ücretini kredi kartıyla ödeme yolu var mı?

Açık Öğretim Lisesi 2018-2019 eğitim öğretim yılı 2. Dönem Kayıt Yenileme iş ve işlemleri 9 Ocak 2019 günü başladı ve devam ediyor. Burada iki önemli hatırlatmada bulunacağız:

Kimler kayıt yenileme yaptırmalı?AÖL Kayıt Yenileme Kılavuzunda “Kayıt Yenileme İşlemini Kimler Yaptıracak?” sorusuna:

Öğrencilik durumu Silik, Donuk veya Aktif olan öğrencilerimiz kayıt yenileme işlemi yaptıracaktır. Kayıt yenileme işlemini yaptırmayanlar II. Dönem sınavına katılamaz.

Burada özellikle Açık Lise’ye örgün lise son sınıfta (12. sınıfta) iken geçen arkadaşlara Açık Lise’de mezun oluncaya kadar her dönem kayıt yenileme yaptırmanın şart olduğunu, aksi takdirde sınavlara girilemeyeceğini belirtelim. Yine kredisi 192’den fazla olan öğrenciler “Kayıt yenileme yaptırmama gerek var mı, yeterli kredim var.” diye düşünebiliyor. Açık Lise mezuniyet şartlarını hatırlatarak cevaplayalım:

  1. Açık Lise’den mezun olmanın 3 şartından birisi en az 192 krediyi geçmek. Ancak,
  2. Aynı zamanda ortak ders bırakmamak, yani ortak (zorunlu) dersleri geçmek veya muaf olmak da şart;
  3. Son olarak toplam en az 8 dönemi tamamlamak şartı da var.

Bu nedenle 2018-2019 öğretim yılı başında örgün liseyi 12 sınıf başında bırakıp Açık Liseye nakil yaptıran arkadaşların kredileri 192’den fazla olsa da 2018 2. dönem için kayıt yenileme yaptırmaları ve 8. dönemin ortak derslerini seçmeleri ve geçmeleri mezun olmaları için zorunludur.

Kayıt yenileme için son gün ne zaman?AÖL, MAÖL, AÖİHL Kayıt Yenileme Kılavuzunda, kayıt yenileme işleminin 9 ocak 2019 tarihinden – 31 Ocak 2019 tarihi mesai bitimine kadar yapılması; belirtilen tarihlerde çeşitli nedenlerle ilk kayıt ve kayıt yenileme işlemleri yaptırmamış öğrenciler için de 1 Şubat – 6 Şubat 2019 tarihleri arasında kayıt yenileme yaptırılabileceği belirtildi.

Buna göre bir uzatma veya ek süre verme olmazsa son gün 6 Şubat idi; AÖL.MEB ek süre verdi: 2. dönem kayıt yenileme için son gün 11 Şubat 2019.

2018-2019 eğitim öğretim yılı Açık Öğretim Lisesi 2. Dönem kayıt yenileme ve ilk kayıt işlemleri 11 Şubat 2019 Pazartesi günü mesai saati bitimine kadar devam edecek.

Kayıt Yenileme Ücretini Kredi Kartıyla da Yatırabilirsiniz:

Kayıt Yenileme Sınav Bedelini İki Şekilde Yatırabilirsiniz:

Tüm ödeme kanallarından yapılacak ödemelerde adayların katılacağı ilgili sınavın adıyla ücret yatırmaları gerekmektedir.

1- https://odeme.meb.gov.tr adresinden tüm bankaların kredi kartı ile kayıt yenileme sınav bedelini yatırabilirsiniz.

2- T.C. Ziraat Bankası, Türkiye Halk Bankası ve Türkiye Vakıflar Bankasının internet bankacılığını kullanarak kayıt yenileme sınav bedelini yatırabilirsiniz.

Tahsilat esnasında adaylardan talep edilen telefon numarasının mümkün olduğunca adaya ait olması ve doğru telefon numarası bildirilmesi zorunludur.

Kayıt yenileme sınav bedeli anlaşmalı bankaların ATM’lerinde yatırılmaktadır. ATM’lerden yatıracağınız ücretin mutlaka Açık Öğretim Lisesi kayıt yenileme sınav bedeli olarak yatırıldığına dikkat ediniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN!


Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 6 Şubat 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.