Açık Lise Ders Seçimi Nasıl Yapılır 2022?

Açık Lise Ders Seçimi Nasıl Yapılır 2022? için yorumlar kapalı

İçindekiler

Açık Lise Ders Seçimi Nasıl Yapılır 2022?

2022 2023 eğitim öğretim yılı 1. dönem ilk kayıt ve kayıt yenileme işlemleri 22 Ağustos itibariyle başladı ve hemen bir gün sonrasında ders seçimi işlemleri de başladı. Bu yazıda “Ders seçimi nasıl yapılır?” sorusunu 2022-1. dönem ilk kayıt ve kayıt yenileme kılavuzları ve açık lisenin en son uyguladığı kurallara göre cevap vereceğiz. Evet sorumuz: “Açık lise ders seçimi nasıl yapılır 2022?”

Öncelikle açık lise ders seçimi için sisteme öğrenci girişinizi yapmalısınız. Sisteme giriş için buraya tıklayın.

 

Kayıt işlemlerini yaptırdıktan genellikle bir gün sonra sisteme girdiğinizde soldaki menüler arasında Kayıt Yenileme/Ders Seçimi butonu görünür. Onun altındaki DERS SEÇİMİ butonuna tıkladığınızda aşağıdaki resimde gördüğünüz Ders Seçimi Ekranı açılır:

 

Dersi seçmek için ilgili dersin satır başındaki Mavi ok simgesine tıklayınız. Seçtiğiniz dersler bir alt tabloya atanacaktır.

Seçmiş olduğunuz bir dersi silmek için ilgili dersin satır başındaki Kırmızı ok simgesine tıklayınız.

 

Açılan sayfada seçebileceğiniz derslerin listesi gelecektir. Burada dersler, ders kategorisine göre öncelikle Ortak, sonra Seçmeli ve en altta varsa Muaf dersleriniz şeklinde sıralanır. Her kategorideki dersler dönem başlığı altında 1. Dönemden başlamak üzere sıralanmıştır. Son yıllarda ders seçme işlemlerinde bazı değişiklikler yapılmıştır. Buna göre;

 Öncelikle Birinci Dönem ortak derslerinden başlamak üzere ders seçimi yapılacaktır. Birinci Dönem ortak dersleri seçildikten sonra İkinci Dönem ve sonraki dönemlerin ortak dersleri seçilecek bu şekilde ders seçme işlemine devam edilecektir.

Üst dönemlerden ders seçme hakkı

 2021 yılından itibaren yaşı 17’den büyük olan öğrenciler için kendi toplam döneminden daha üstteki ortak dersleri seçme hakkı verildi.

 Ancak: Daha alt bir dönemde ortak dersiniz olduğu halde üst bir dönemden ortak ders seçmeye çalışırsanız diğer bir ifade ile birinci döneme ait ‘Fizik 1 ‘’ dersi olanlar “Fizik 1” dersini seçmeden ikinci döneme ait “Fizik 2” dersini seçemez, sistem buna müsaade etmez. Sistem sizi bir uyarı ile uyaracaktır. Bu durumda önce birinci dönemin dersini seçip ders seçmeye bu şekilde devam etmeniz gerekmektedir.

Ders seçiminde öncelik ortak derslerdedir!

 Ders seçimi yaparken öncelikli olarak ortak dersler yani zorunlu dersler seçilmelidir. Ortak dersler tamamlanmadan seçmeli dersler seçilemez.

 Oturum başlığı altında yer alan bilgilerde ilgili dersin hangi oturuma ait olduğu gösterilmektedir. (Sınavların online olması nedeniyle işlevini kaybetmiş bir maddedir).

Kaç kredilik ya da kaç ders seçebilirsiniz?

 Ders seçimi yapılırken öncelikle kredi sayısı çok olan değil başarılı olunabilecek dersler seçilmelidir.

 Maksimum 12 adete kadar ders seçimi yapabilir. Seçilen derslerin kredisi kaç ediyorsa o kadar kredi alınabilir. Yani seçilen 12 ders 39 kredi yapıyorsa o kadar kredi alınabilir. Önceden bu maksimum 35 krediye kadar ders seçimi yapılıyordu.

Dikkat: Kaydet butonu ve otomatik ders seçimi!

 Ders seçim işlemini tamamladıktan kaydet düğmesine basmanıza gerek yoktur. Sistem ders seçiminizi otomatik kayıt edecektir. Sayfanın üst kısmında yer alan “Kaydet” düğmesine basarsanız sistem seçtiğiniz dersleri sıfırlayacaktır. Orada yer alan kaydet düğmesi “Otomatik Ders Seçimi” yap düğmesidir.

Seçmeli ve muaf dersler

 Seçmeniz gereken ortak dersler 12’den az ise seçmeli derslerden seçim yapabilirsiniz. Muaf derslerden de dilerseniz seçmeniz mümkündür. Seçmeli ve muaf derslerden geçmek zorunda değilsiniz. Kalırsanız da sorun olmaz.

Ders seçimi nereden yapılır?

 Ders seçimi AÖL mobil uygulaması üzerinden yapılamamaktadır. Dersi seçiminin mutlaka bilgisayar da bir tarayıcı üzerinden yapılması gerekmektedir.

Kredi ihtiyacınız az olsa bile!

 İhtiyacınız olan kredi kadar seçmeyin. Biraz daha fazla ders seçin. Seçtiğiniz derslerden başarısız olma ihtimalini göz önünde bulundurmuş olun.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 6 Eylül 2022