Açık Lise Ek Sınav 2022 Olmayacak mı?

Açık Lise Ek Sınav 2022 Olmayacak mı? Bu soru Açık Liseliler ve Ortaokulular tarafından Ağustos ayı başından itibaren en çok sorulan soru. Hem uygulama hem de YouTube kanalımızda Aralık 2022 1. dönem sınavı online mı olacak? sorusu ile birlikte en fazla gelen soruların başında geliyor.

Sorunun bu kadar sorulması yadırganmamalı. Çünkü MEB, Covit19 salgını sebebiyle yapılamayan bir yıl istisna edilirse 12 yıldan daha uzun bir süredir yılda en az bir EK Sınav yaptı. Hatta bazı yıllarda 5. dönem sayılarak 2 ek sınav yaptığını da gördük.

Mutat hale gelen bu sınavın bu yıl da yapılacağını düşünmek ve beklemek her açık liselinin en doğal hakkı.

Ki, örgün liselerde bütünleme sınavı veya tek ders sınavı gibi adlar altında yapılan sınavların dengi bir sınav olarak ek sınav en azından normal yaşında liseyi tamamlayamamış olan açık liseli öğrenciler için bir haktır.

Bu nedenle üniversite sınavına giren ve 2022 YKS Tercihlerine göre bir programa yerleşip ön kaydını yaptırmış olan açık liseliler için ek sınav kazandıkları üniversite/bölüme devam edebilmeleri için daha bir gerekli bir sınavdır.

Ancak tüm bu gerekçelere ve yıllardır devam uygulamalara karşın 2022 ek sınav konusunda adım atılmadığı ve maalesef Ekim ayına girdiğimiz bu günlerde halen hiçbir açıklama yapılmadığını görüyoruz.

Açık Liseli arkadaşlarımıza sadece artık ek sınav beklemenin mantıklı olmadığını, eğer ek sınav beklentisi ile henüz 2022-1 DÖNEM Kaydınızı yaptırmamışsanız bir an evvel yaptırıp ders seçmelerinizi tamamlayıp Aralık sınavına hazırlanmaya başlamanızı tavsiye ediyoruz.

Bakanlık bunca zaman sonra uyanıp da ek sınav veya benzeri bir sürpriz yapar mı? Çok zor. Bu nedenle beklentiyi bırakıp önümüzdeki sınava odaklanmak daha mantıklıdır.

Açık Tercih Açık Lise Rehberliği adına Onur Hoca

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 4 Ekim 2022