Açık Lise Nakil ve Geçiş İşlemleri ve Tarihleri

Açık Lise Nakil ve Geçiş İşlemleri ve Tarihleri için yorumlar kapalı

İçindekiler

MAÖL’den AÖL’ye Geçiş

Mesleki Açık Öğretim Lisesinde kayıtlı öğrenciyim. Açık öğretim Lisesine nasıl geçebilirim?Örgün okullardan Açık Öğretim Liselerine Geçiş Şartları 2023 bir genelge ile açıklandı (14.09.2023). Kimler geçiş yapabilir, madde madde açıklandı.

Meslekî Açık Öğretim Lisesi öğrencileri isterlerse Açık Öğretim Lisesine geçiş yapabilirler. Meslekî Açık Öğretim Lisesinden Açık Öğretim Lisesine geçmek isteyen öğrenciler, isteğine dair dilekçe (dilekçe kanuna göre) ile bulundukları yerdeki Açık Öğretim Lisesi İrtibat Bürolarına başvurabilirler.

NOT:

  1. Meslekî Açık Öğretim Lisesinden Açık Öğretim Lisesine geçiş işleminde başardığınız derslerden elde ettiğiniz toplam kredi miktarında meslek dersleri göz ardı edildiğinden düşme olabilir; ancak Ortak+ Seçmeli derslerinizin kredisi olduğu gibi sisteme aktarılır. Dönem değerinde bir değişiklik olmaz.
  2. Meslekî Açık Öğretim Lisesinden Açık Öğretim Lisesine geçişler Yeni Kayıt ve Kayıt yenileme dönemlerinde yapılmaktadır.
  3. Mesleki Açık Öğretim Lisesine 2011 ve daha sonra kayıt olan öğrencilerin dosyaları kayıt olduğu okulda, daha önce kayıt olan öğrencilerin dosyaları ise Mesleki Açık Öğretim Lisesi arşivinde (Ankara) saklanmaktadır.

Bu durumda, geçiş işlemini yapan okul, öğrenci 2011 ve sonrasında kayıt olmuş ise (öğrenci dosyası ilk kayıt olduğu okulda ise) öğrencinin dosyasını ilk kayıt olduğu okuldan istemesi gerekmektedir.

Ancak öğrenci 2011 yılından önce kayıt olduysa (öğrenci dosyası Mesleki Açık Öğretim Lisesi arşivinde ise) geçiş işlemini yapan okul dosya istemeyecektir.

  1. 18 yaşını doldurmamış öğrencilerin dilekçelerine velileri imza atmalıdır.
  2. MAÖL’den AÖL’e geçişte yeni zorunlu ders eklenmez. AÖL sistemindeki ortak dersler MAÖL’de de zaten ortak (zorunlu) derstir.

Dilekçe örneği için buraya tıklayınız.

Geçişler durduruldu mu, nakil başvuruları ve işlemleri ne zaman yapılır?

Dikkat: Mesleki Açık Öğretim Lisesinden Açık Öğretim Lisesine I. ve II. dönem ilk kayıt ve I. II. ve III. dönem kayıt yenileme dönemlerinde geçiş yapılabilmektedir. Açık Öğretim Lisesinden Mesleki Açık Öğretim Lisesine geçişler ise sadece I. Dönem Yeni Kayıt tarihleri arasında yapılmaktadır.

AÖL’den MAÖL’e Geçiş

Açık Öğretim Lisesinde kayıtlı öğrenciyim. Mesleki Açık öğretim Lisesine nasıl geçebilirim?Açık Öğretim Lisesinde kayıtlı öğrenciler her öğretim yılının başında ve 2. dönem kayıt yenileme tarihleri arasında yüz yüze eğitim veren okul müdürlüğüne dilekçe ile başvurarak geçiş yapabilirler. Açık Öğretim Lisesinde kazandıkları dönemler ve krediler aynen korunur.

MAÖL Alanlara göre mezuniyet kredileri için geçiş yapmadan buraya mutlaka bakın.

Örgün Eğitimden Açık Liseye Geçiş

Örgün liseden açık liseye geçiş, özellikle 11. sınıftan sonra daha rahat, lise dersleriyle zaman kaybetmeden, ev-okul-kurs üçgeninde zaman kaybetmeden YKS’ye hazırlanabilmek için son yıllarda giderek artan oranda tercih edilen bir geçiştir. Özellikle pandemi etkisiyle okulların uzaktan eğitime başlaması ve giderek uzaktan eğitim ve online sınav gibi uygulamaların rutinleşmesi, sıradanlaşması örgün eğitimin son sınıfından açık liseye geçişlerin sayı ve oranını artıracağa benziyor.

Bu nedenle, örgün liseden açık liseye geçiş koşullarını, geçişte kredi hesaplamanın nasıl yapılacağını, geçişten sonra en kestirme mezuniyet yolunu ve geçiş işlemlerini bu sayfada ayrıca ele aldık. Tıklayın.

AÖL’den Örgün Eğitime Geçiş

Açık Öğretim Lisesinden Örgün Eğitime Geçiş Nasıl Yapılır?Açık Öğretim Lisesinde Ders Geçme ve Kredili Sistem, örgün eğitim(1) veren okullarda ise Sınıf Geçme Sistemi uygulanmaktadır. Açık Öğretim Lisesinden örgün eğitim veren bir okula nakil yaptırmak isteyen öğrencilerin sınıf seviyesi, başarmış oldukları ortak derslere göre belirlenir. Örgün eğitim veren okullar, Açık Öğretim Lisesinden tasdikname ile gelen öğrencilerin sınıf seviyesini, Talim Terbiye Kurulu Başkanlığının 29.09.2014 tarih ve 93 sayılı kararına göre belirler.

Açık Öğretim Lisesinden örgün eğitim veren okullara nakil ve geçiş işlemleri için Talim Terbiye Kurulu Başkanlığının 29.09.2014 tarih ve 93 sayılı kararının tam metni için buraya tıklayınız.

Açık Liseden Örgün Liseye geçişte kaç kredi hangi sınıf sayılır?MAÖL Başka Bir Şehir veya Okula Nakil Şartları

  1. Nakil isteğinde bulunan öğrencilerin gittikleri il/ilçelerde alanı ile ilgili yüz yüze eğitim veren okul/kurumlara nakilleri yapılır.
  2. Nakil oldukları Okul/Kurumlarda, alanında grubu bulunmayan öğrenciler, grup oluşuncaya kadar beklerler veya takip eden öğretim yılı başında farklı bir alan/dala geçiş yapabilirler.
  3. Öğrencinin yüz yüze eğitime devam ettiği okul, başarı durum belgesi ya da yüz yüze eğitime katılmadığını gösteren yazı ve nakil istek dilekçesini nakil istediği il/ilçedeki yüz yüze eğitim alacağı okul müdürlüğüne gönderir.
  4. Yeni kayıt yaptıran öğrencilerin nakil istekleri kesin kayıt işlemlerini sonuçlanmasından sonra yapılır. Ayrıca, Meslekî Açık Öğretim Lisesi sınavlarından bir ay önce nakil işlemi yapılmaz.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 17 Nisan 2021