Açık Lise Sınavları Online Olacak İddiası Sahte Belge ile Yayılıyor

Açık Lise Sınavları Online Olacak İddiası Sahte Belge ile YayılıyorBilindiği gibi 5-6 Aralık 2020 tarihlerinde yapılması planlanan Açık Öğretim Lisesi 1. dönem sınavları Corona tedbirleri çerçevesinde ileri bir tarihe ertelendi. 1. Dönem sınavları için henüz bir tarih verilmemesine rağmen söylenti ve dedikodular sosyal medyada her gün yayılıyor.

Son olarak da bir sahte yazı sosyal medyada dolaşmaya başladı. Yazı 28 Aralık’ta açık lise sınavlarının online olarak yapılacağı yalanını dolaşıma sokan bir yazı idi. Açık Lise öğrencilerini heyecanlandıran yazının sahte olduğu kısa zamanda ortaya çıktı. Yazıda yer alan daire başkanı ve şube müdürü isimleri ilgili genel müdürlükte bulunmayan kişileri gösterdiği gibi, sözde yazının muhatabı da belli değildi. Adres olarak da ilgili genel müdürlük adresi değil, Kızılay Bakanlıklar gibi ilgisiz bir adres yer alıyordu.İleriki günler neyi gösterir bilinmez, ancak şu anda Bakanlıkta açık lise sınavlarının online olması ile ilgili bir hazırlığın olmadığı ortada.

Yapılması gereken resmi site üzerinden yapılacak resmi duyuruları beklemek ve sosyal medya yalanlarıyla hareket etmemek.

Konuyla ilgili hem Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi Müdürlüğü hem de AÖL resmi sitesinde duyuru yayınlandı; yayınlanan duyuruda da:

“5 Aralık 2020 Cumartesi ve 6 Aralık 2020 Pazar günü yapılacak olan Açık Öğretim Ortaokulu ve Lisesi sınavları Kovid-19 tedbirleri kapsamında ileri bir tarihe ertelenmiştir. İlgili sınavların takviminde yapılacak düzenlemeler, ayrıca duyurulacaktır.”  şeklinde daha önce web sitemizde duyuru yayınlanmıştır ancak bazı sosyal medya hesaplarında sınavlarla ilgili yanıltıcı sahte bilgi ve belgeler yayınlandığı görülmüştür. RESMİ KAYNAKLAR HARİCİNDE YAPILAN  BİLGİ VE BELGE PAYLAŞIMLARINA İTİBAR ETMEYİNİZ!

denilmiştir.

Geçici Mezuniyet Belgesi ile Üniversiteye Kayıt Yaptıran Açık LiselilerÜniversite kazanan ve mezun olmak için tek sınava ihtiyacı olan öğrenciler, üniversiteye kayıtlı olduklarını gösteren öğrenci belgesini e-devlet üzerinden elektronik olarak indirip aciklise@meb.gov.tr  adresine bu belgeyi de ekleyerek mail atmaları halinde durumları incelenerek gerekirse mezun ediliyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Mobil Uygulamamızı İndirin, Açık Lise Sınavları Sorun Olmaktan Çıksın!


Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 15 Aralık 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.