Açık Öğretim Lisesi 2022 – 2. Dönem Kayıt Yenileme ve İlk Kayıt İşlemleri Başladı, Son Gün 20 Mart 2023

İçindekiler

Açık Öğretim Lisesi 2022 – 2. Dönem Kayıt Yenileme ve İlk Kayıt İşlemleri Başladı, Son Gün 20 Mart 2023

Açık Lise 2022-2. dönem kayıtları başladı. Kayıt yerleri, kayıt tarihleri ve geçiş başvuru tarihleri aşağıda yer alıyor.

2022-2023 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI 2022-2 DÖNEMİ KAYIT YENİLEME İLE İLK KAYIT İŞ VE İŞLEMLERİ 20 MART 2023 TARİHİ MESAİ BİTİMİNE KADAR EKTEKİ KILAVUZLAR DOĞRULTUSUNDA YAPILACAKTIR.

İLK KAYIT KILAVUZU için tıklayınız

KAYIT YENİLEME KILAVUZU için tıklayınız

Dikkat edilecek hususlar için tıklayınız

Kayıt Yenileme İşlemini Kimler Yaptıracak?

Öğrencilik durumu Silik, Donuk veya Aktif olan öğrencilerimiz kayıt yenileme işlemi yaptıracaktır.

Kayıt yenileme işlemini yaptırmayanlar dönem sınavına katılamaz.

Açık Lise Kayıt Tarihleri

Kayıt Tarihleri, İlk Kayıt ve Kayıt Yenileme Kılavuzlarında “2022 – 2023 Eğitim Öğretim Yılı II. Dönemi için ilk kayıt başvuruları Açık Öğretim Lisesinin resmi internet sitesinde yayımlanan tarihler arasında yapılacaktır.” Açık Öğretim Lisesi resmi internet sitesi: http://aol.meb.gov.tr/ İlgili duyuruda ise kayıtların başladığı ve son günün 20 Mart 2023 olduğu duyurulmuştur.

Açık Lise Kayıt Yerleri

İl ve ilçelerde bulunan halk eğitimi merkezi müdürlükleridir.

Açık Öğretim Lisesi Yurtdışı Programında İlk Kayıt Yaptırmak İsteyen Öğrenciler (Batı Avrupa Programı hariç);

Açık Öğretim Lisesi Yurtdışı Programı kapsamında, Kuveyt, Katar, Azerbaycan, İranve KKTC başkentlerinde bulunan irtibat bürolarından ilk kayıt işlemlerini yaptırabilir.

Suudi Arabistan’da (Medine, Cidde, Riyad) ilk kayıt yaptırmak isteyenler Açık Öğretim Lisesi Yurtdışı Programı web sayfasını takip etmeleri gerekmektedir.

Açık Öğretim Lisesi Yurtdışı Programı ile ilgili ayrıntılı bilgiye http://aokyurtdisi.meb.gov.tr/ adresinden ulaşılabilir.

Kayıt ve Geçişlerde Dikkat Edilecek Hususlar:

1) Örgün eğitimde okuyup, e-okul sisteminde aktif kaydı olan öğrencilerin ilk kayıt iş ve işlemleri, Bakanlık tarafından, e- okul sistemi üzerinden 1. dönem için dönem atlatma işlemleri tamamlandıktan sonra, 30 Ocak 2023 tarihi ile 17 Şubat 2023 tarihi mesai bitimi arasında yapılacaktır.

2) Cezaevi öğretmenlerimize adres bilgileri altında bulunan cezaevi bilgisi, cezaevi grubu ile sınav irtibat merkezi altında bulunan özel durum bilgisi güncelleme sürekli açıktır. Dolayısıyla tüm bilgilerin öğrencilere yeni dönem açıldığında veya öğrenciler nakil olduğunda, öğrenciler tahliye olduğunda, tutuklandığında güncel tutulması önem arz etmektedir.

3)Tutuklu veya hükümlü olan öğrencilerin 2022-2 dönemine kayıt yenileme işlemleri ve ders seçim işlemleri cezaevi öğretmenleri tarafından yapılacaktır. İlk kayıt işlemleri ise yine cezaevi öğretmenleri aracılığıyla halk eğitimi merkezlerine yaptırılacaktır.

4) 2022-2 dönemi kayıt yenileme süresi içerisinde cezaevinden dışarı çıkan öğrencilerin Halk Eğitimi Merkezine başvurarak 2022-2 dönemi için kayıtlarını yeniletmesi gerekmektedir. Bu öğrencilerin özel durumlarını ise 2. Maddede belirtildiği üzere cezaevi öğretmenleri anlık olarak güncel tutacaktır. (Cezaevinde bulunan, cezaevinden çıkan, cezaevine yeni giren öğrencilerin kayıt iş ve işlemlerinin tüm koordinesi cezaevi öğretmenleri tarafından sağlanacaktır.)

5) Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sisteminde “Öğrenci Durumu: incelemeye alınmış öğrenci” olan öğrencilerimizin kayıt yenileme işlemleri sistem tarafından engellenmiştir. Bu durumdaki öğrencilerimiz kayıt yenileme tarihleri içerisinde Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine başvurarak inceleme durumlarının kaldırılmasını talep etmeleri gerekmektedir.

Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri öğrenci taleplerini açık lise e-posta adresine gönderecektir.

Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü tarafından talepler incelenerek, talebi uygun görülen öğrencilerin inceleme durumları kaldırılacaktır.

İnceleme durumları kaldırılan öğrenciler kayıt yenileme ücretini yatırarak kayıtlarını yenileyebilecektir.

NOT:

Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü tarafından incelemenin kaldırılması için bilgi ve belgeye ihtiyaç duyulması halinde istenen belgeler Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü aracılığıyla öğrenciye bildirecektir.

İstenen belgeleri tamamlayarak Halk Eğitimi Merkezi aracılığıyla Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne gönderen öğrencilerin talepleri tekrar değerlendirilecektir.

7) Açık Öğretim Lisesinde kayıtlı olup, ücret muafiyeti sisteme işli olan;

-Şehit eş, çocuk, anne, baba veya kardeşi,

-Gazi/gazi eş, çocuk, anne veya babası,

-İstiklal Madalyası sahibi/şeref aylığı alanlar,

– Sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzeri engelli olanlar,

-5395 Sayılı Çocuk Koruma Kanunu kapsamında olanlar,

-6284 Sayılı Aile Koruma ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Kanunu kapsamında olanlar,

-Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumunda kalanlar,

-Islah Evinde kalanlar,

-İl/İlçe Özel Eğitim Hizmetleri Kurul Kararı ile Açık Öğretim Lisesine yönlendirilen öğrenciler,

-Denetimli serbestlik kapsamında olanlar,

-18 yaşını bitirmemiş (13 Eylül 2004 Tarihi dahil ve sonrası doğumlular);

2022-2 dönemi kayıt yenileme işlemlerini; ilan edilen kayıt yenileme tarihleri arasında, mesai saatleri içinde kayıt yenileme işleminin yapılmasına ilişkin talep dilekçeleri ile Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne şahsen başvurarak yaptırabileceklerdir.
Ancak, ücret muafiyeti olan öğrencilerimiz şahsen müracaatta zorluk yaşıyor ise, ilan edilen 2022-2 dönemi kayıt yenileme tarihleri arasında, mesai saatleri içinde kayıt yenileme işleminin yapılmasına ilişkin talep dilekçelerini mail, faks vb. İletişim araçları aracılığı ile Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine ulaştırmaları durumunda öğrencilerimizin şahsen müracaat etmelerine gerek kalmaksızın Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından, dilekçe gönderdikleri her dönem için, kayıt yenileme işlemleri yapılacaktır.

2022-2 dönemi kayıt yeniletmek için mail, faks vb. İletişim araçları ile müracaat eden öğrencilerimizin kayıt yenileme işlemlerini takip etmeleri, kayıt yenileme işlemleri yapılmamış ise Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne kayıt yenileme tarihleri içerisinde şahsen müracaat etmeleri gerekmektedir.

Ücret muafiyeti olan öğrencilerimizin geçerli belgelerinin bir örneğinin Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü arşivinde ve sisteminde taralı olması gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 13 Ocak 2023