Açık Öğretim Ortaokulu 2022-2. dönem kayıtları başladı

Açık Öğretim Ortaokulu 2022-2. dönem kayıtları başladı için yorumlar kapalı

İçindekiler

Açık Öğretim Ortaokulu 2022-2. dönem kayıtları başladı

2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı 2.Dönem İlk Kayıt ve Kayıt Yenileme İşlemleri 20 Mart 2023 günü mesai bitimine kadar Ek’ teki kılavuzlar doğrultusunda yapılabilecektir.

İLK KAYIT KILAVUZU için tıklayınız

KAYIT YENİLEME KILAVUZU için tıklayınız

KAYITLARDA YAPILAN HATALARLA İLGİLİ UYARILAR için tıklayınız

Kayıt Başvuru Tarihleri

Açık Öğretim Ortaokulu kayıt tarihleri resmi web sayfamızdan duyurulacaktır.

Başvuru Yeri

İl ve ilçelerde bulunan Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri

İlk Kayıt Sınav Bedeli

Dikkat: İlk Kayıt sınav bedelini yatırdıktan sonra kayıt süresi içerisinde evraklarınızla birlikte Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine başvurunuz.

Öğrenci adayı, T.C. kimlik numarası ile T.C. Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası ve Türkiye Halk Bankası bankamatiklerine (ATM) ya da ilgili bankaların internet bankacılığı üzerinden 50 TL ödeyecektir.https://odeme.meb.gov.tr adresinden tüm bankaların kredi kartı ile sınav bedeli yatırabilir.

İlk kayıt yaptırılan Halk Eğitimi Merkezi Okul Aile Birliklerinin vereceği banka hesap numarasına veya kurumda görevli ilgiliye makbuz karşılığında 10 TL ödenecektir.

İlk kayıt sınav bedelini yatırdıktan sonra kayıt süresi içerisinde evraklarınızla birlikte Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine başvurunuz. Sınav bedelinin doğru olarak yatırılmasından öğrenci adayı sorumludur. Açık Öğretim Ortaokulu Bilgi İşlem Sisteminde Aktif duruma geçilip geçilmediği öğrenci adayı tarafından kontrol edilmelidir. T.C. kimlik numarası olmayan yabancı uyruklu öğrenci adayları ilk kayıt sınav bedelini yatıracakları hesap numarasını Açık Öğretim Ortaokuluna ulaşarak öğrenebilirler. Öğrenci adayları banka dekontunun aslını Halk Eğitimi Merkezi müdürlüğüne teslim edeceklerdir. Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü banka dekontunu sisteme yükleyerek Açık Öğretim Ortaokulu Bilgi İşlem Sisteminde öğrenci adayının AKTİF olmasını sağlayacaktır.

Kimler Kayıt Yenileme İşlemi Yaptırmalıdır?

Açık Öğretim Ortaokulu bilgi işlem sistemde DONUK durumda olan öğrenciler mezun duruma gelinceye kadar, her dönem kayıt yenileme işlemini yaptırmalıdır. TASDİKNAME ALMIŞ durumda olan öğrencilerde istemeleri halinde kayıt yenileme işlemini yaparak eğitimlerine kaldıkları yerden devam edebilirler.

Dikkat: 2002 yılı ve daha öncesinde Açık Öğretim Ortaokuluna kayıt yaptırmış, bu tarihten sonra hiç kayıt yenilememiş “Donuk” durumdaki öğrencilerimizin T.C. kimlik numaraları Açık Öğretim Ortaokulu Bilgi Yönetim Sisteminde kayıtlı olmayabilir. Bu öğrencilerimizin kayıt yenileme sınav bedelini yatırmadan önce Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine , aoo@meb.gov.tr a d r e s i n e başvurmaları gerekmektedir. Açık Öğretim Ortaokulu Bilgi Yönetim Sisteminde öğrencimizin T.C. kimlik no güncelleme işlemi yapıldıktan sonra kayıt yenileme işlemine devam edebilecektir.

KAYITLARDA YAPILAN HATALARLA İLGİLİ UYARILAR

1)ÖĞRENCİLERİN ÖN KAYITTA BIRAKILMAMASI

Açık Öğretim Ortaokulu ilk kayıt işlemleri üç aşamadan oluşur:

I. Aşama: öğrencinin TC Kimlik numarası girilir. MERNİS’TEN otomatik gelen kimlik bilgileri altındaki Öğrenim Bilgileri/Getirdiği Öğrenim Belgesi Bilgileri/Öğrenci İletişim Bilgileri alanları doldurularak KAYDET butonuna basılır.

II. Aşama: İntibak işlemleri sayfasına geçilerek öğrencinin intibak işlemleri yapılır. KAYDET butonuna basılır.

III. Aşama :Ders seçme işlemi yapılarak KAYDET butonuna basılır. Böylece öğrenci AKTİF duruma getirilerek kayıt işlemi sonlandırılır. Yukarıda sıralanan bu üç işlem yapılmadan öğrenci kayıtları kesinleşmediği için öğrenciler ÖN KAYIT durumunda kalmaktadır. Ön kayıt durumunda kalan öğrenci adaylarının kaydı sistem tarafından kayıt süresi sonunda silinecektir.

2)DİPLOMA/DİPLOMA KAYIT ÖRNEĞİ İLE KAYITLARDA ;

a)İlkokul diploması ile gelenler sistemde ilkokul mezunu olarak kaydı yapılır.

b)İlköğretim diploması ile gelenlerin belgelerinde 5 yıllık yazanlar ilkokul mezunu olarak kaydı yapılır.

c) İlköğretim diploması ile gelenlerin belgelerinde 8 yıllık yazanlar ortaokul mezunu olduğundan Açık Öğretim Ortaokuluna kayıtlarının yapılamaz. Bu öğrencilerin kayıtlarının Açık Öğretim Lisesine yapılması gerekmektedir.

3)İLKOKUL 4. SINIFI BİTİRMİŞ OLANLARDA

Sistemde belge türü Tasdikname(Öğrenim belgesi) , Öğrenim Durumu Ara sınıf olarak seçilecektir.

4)İNTİBAK İŞLEMLERİNDE

İlk kayıt kılavuzundaki İNTİBAK İŞLEMLERİ başlığı altındaki alanın dikkatlice okunarak intibak işlemlerinin yapılması gerekmektedir.

5)E-OKUL E-YAYGIN KAYITLARI

E –Okul ve e-yaygın ile ilk kayıt işlemlerinde belgesiz kayıt yapılır. Ancak e-okul ve e-yaygın ile öğrencinin getirdiği öğrenim belgesi arasında tutarsızlık varsa Açık Öğretim Ortaokulu Müdürlüğüne ulaşılarak gerekli işlemlerin yaptırılması gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 13 Ocak 2023