AÖL Kayıt Yenileme Öğrencinin Yapacağı İş ve İşlemler

İçindekiler

AÖL Kayıt Yenileme Öğrencinin Yapacağı İş ve İşlemler, Biyometrik fotoğrafı olmayanlar dikkat!

a) Öğrenciler kayıt yenileme işlemi sırasında, fotoğrafları sistemde kayıtlı değilse ya da var olan fotoğrafı biyometrik değil ise biyometrik fotoğrafını sisteme aktarılmasını sağlamak zorundadır (İleriki sınavlarda, sınav giriş belgelerinde fotoğrafı olmayan öğrenciler sınava alınmayacaktır.)

b) 2003 yılı öncesi Açık Öğretim Lisesine kayıt yaptırmış olan öğrencilerin T.C. Kimlik numaraları Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sisteminde kayıtlı olmayabilir. Bu durumdaki öğrenciler Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne müracaat edecektir. Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü aracılığı ile durumlarını anlatan bir dilekçeyi, dilekçesinde öğrenci numarası ve T.C. Kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı fotokopisini aciklise@meb.gov.tr adresine e-posta göndermeleri gerekmektedir. Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemine T.C. Kimlik numarası eklenen öğrenci kayıt yenile iş ve işlemlerini ilan edilen kayıt yenileme tarihleri arsında yaptırabilecektir.

c) Ders seçme işlemi en geç kayıt yenileme tarihinin son günü mesai bitimine (saat 18.00) kadar yapılacaktır. Ders seçme işlemi sistemde “Ders Seçme ve Kayıt Yenileme İşlemleri” menüsü altında yer alan “Ders Seçme İşlemi“ seçeneğinden yapılır. Ders seçme işleminin nasıl
yapılacağına ilişkin ayrıntılı açıklama resmî web adresinde yer almaktadır.

d) Süresi içerisinde ders seçme işlemini yapmayan/yapamayan öğrencilerin ders seçme işlemleri sistem tarafından otamatik yapılır. Öğrenciler seçilen derslerden sınava girmek zorundadır.

e) Sınav giriş yerini değiştirme veya adres bilgilerinde güncelleme işlemleri en geç kayıt yenileme tarihinin son günü mesai bitimine (saat 18.00) kadar yapılacaktır.

f) Açık Öğretim Lisesi, sınav giriş yeri ve sınav sonuç bilgilerini resmî web adresi aracılığı ile duyurmaktadır. Öğrenciler sınav giriş yeri ve sınav sonuç bilgilerini http://aol.meb.gov.tr/adresinde yer alan “Sisteme Giriş” öğrenci butonundan öğrenci numarası ve şifresini kullanarak öğrenir. Bu bilgiler posta aracılığı ile gönderilmez.

g) Ders seçimi yapan öğrenci sistem üzerinden seçmiş olduğu derslerin listesi ile Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine müracaat ederek kitaplarını alacaktır.

h) Öğrencilerimiz, SINAV GİRİŞ BELGELERİNİ sınav giriş yerleri açıklandıktan sonra sisteme giriş yaparak “Öğrenci Genel Bilgiler” menüsü altında bulunan “Sınav Giriş Bilgileri” seçeneğinden görerek çıktısını alacaktır.

Öğrenciler sınava girerken SINAV GİRİŞ BELGELERİ ile birlikte fotoğraflı ve T.C. Kimlik numaralı nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaport belgelerinden birini mutlaka yanında bulunduracak.

Engelli, Tutuklu ve Hükümlü Öğrenciler:

 Engelli öğrenciler, ilk kayıt aşamasında engelli olduğunu belgeleyen raporu vermemiş veya engeli sonradan oluşmuş ise Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine kayıt yenileme sırasında raporunu vererek engel durumlarını sisteme kaydettirmeleri gerekmektedir. Engelli öğrencilerimize ait listeler il sınav yürütme kuruluna gönderilmektedir.

 Engeli sınav organizasyonun başlamasından sonra oluşan öğrencilerin gerekli hizmeti alabilmeleri için, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü veya il/ilçe sınav yürütme kuruluna başvurarak durumlarını belirten raporlarını ibraz etmeleri gerekmektedir. İbraz edilen raporun kabul edilip edilmeyeceğine müracaat edilen kurum karar verecektir. Rapor kabul edilir ise ibraz edilen raporların (sisteme işlenebilmesi için) Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğünün aciklise@meb.gov.tr e posta adresine gönderilmesi gerekmektedir.

 Sınavın kurallarına uygun şekilde tamamlanabilmesi için sınav esnasında engel durumuna göre görevli öğretmenler öğrenciye refakat etmektedir.

 Kullanımı doktor raporu ile belirlenen hasta veya engellilere ait cihazlar (işitme cihazı, insulin pompası, şeker ölçüm cihazı ve benzeri) ile sınava girilebilmektedir.

 Sağlık kurulu raporunda evde/hastanede sınav hizmeti ala bilir ibaresi olması kaydıyla, sınava evde girmek zorunda olan öğrencilerin hizmetten yararlanabilmesi için irtibat büroları tarafından; sistem üzerinde “Bilgi Düzenleme” menüsü altındaki “Sınav Bölgesi İrtibat Merkezi” seçeneğinde yer alan “yatarak tedavi görüyor” seçeneğinin işaretlenmesi gerekmektedir.

 Ceza ve tevkif evlerinde bulunan öğrencilerin sınavları, Millî Eğitim Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı tarafından belirlenen bir cezaevinde yapılmaktadır.

 Ceza ve tevkif evlerinde bulunan öğrenciler kitap ve ders notları ile diğer belgelerini cezaevi öğretmeni aracılığı ile talep edeceklerdir.

 İşitme ve zihinsel engeli olanlar (Sağlık Bakanlığının öngörmüş olduğu sağlık kuruluşlarından alınmış heyet raporu olmak kaydıyla) isterlerse “Yabancı Dil” dersinden muaf olabilir. Bunun için durumunu gösteren rapor ile “Yabancı Dil” derslerinden muaf olmak istediğini ifade eden dilekçenin Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğüne (Ankara) gönderilmesi gerekmektedir.

 Hiçbir engeli olmadığı halde, sistem üzerinde özür gruplarından biri işaretlenmiş olarak görünen öğrenciler irtibat bürolarına başvurarak veya Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğünün aciklise@meb.gov.tr e posta adresine bir dilekçe göndermek suretiyle bu yanlışlığın düzeltilmesini sağlamalıdırlar. Engelli öğrencilerin raporlarının sisteme işlenmesindeki tüm sorumluluk kayıt/kayıt yenileme işlemini gerçekleştiren irtibat bürolarına aittir.

Mesleki Açık Öğretim Lisesinden Açık Öğretim Lisesine I. ve II. dönem ilk kayıt ve I. II. ve III. dönem kayıt yenileme dönemlerinde geçiş yapılabilmektedir. Açık Öğretim Lisesinden Mesleki Açık Öğretim Lisesine geçişler ise sadece I. dönem yeni kayıt tarihleri arasında yapılmaktadır. Kitap israfını önlemek için başarmış olduğunuz derslerin kitaplarını Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne iade ediniz.

Başaramadığınız ve yeniden seçtiğiniz derslerin kitapları elinizde var ise tekrar istemeyiniz

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 5 Ocak 2022

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.