Atçılık ve Antrenörlüğü bölümünün öğrencileri işsiz kalmıyor

İçindekiler

Atçılık ve Antrenörlüğü mezunları iş olanakları ve çalışma koşulları ile ilgili fikir veren bir haber:

Kabul ve Kayıt Koşulları

Adayların Lise ve dengi okul diplomasına sahip olması ve Üniversite Öğrenci Seçme Sınavından yeterli puanı almış olması gerekir. Veteriner sağlık meslek liselerinden sınavsız geçiş yapılabilmektedir. Kayıt olacak öğrenci bedensel ve psikolojik olarak herhangi bir rahatsızlığının olmadığını sağlık raporu ile belgelendirmelidir. Eğitim ve öğretim sırasında yapılacak uygulamalarda, ahır içinde tulum, sweet shirt, çizme, bone, maske ve eldiven, ahır dışında ise tok, binicilik pantolonu, binicilik çizmesi, eldiven ve koruyucu yelek gibi kıyafetleri öğrenci giymek zorundadır. Bunların temini öğrenciye aittir.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Mahmudiye Meslek Yüksekokulu Atçılık ve Antrenörlüğü Bölümü’nden mezun olan öğrencilerin sektördeki donanımlı eleman ihtiyacı dolayısıyla daha mezun olmadan iş buldukları bildirildi.

ESOGÜ Mahmudiye Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Hakan Çalışkan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2008 yılında açılan Atçılık ve Antrenörlüğü bölümünün geçen yıl 5 dönem mezunların verdiğini vurguladı.

Yüksekokulun kurulu bulunduğu Mahmudiye ilçesinin atçılık konusunda 250 yıllık geçmişe sahip olduğunu anlatan Yrd. Doç. Dr. Çalışkan, “İlçede Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne (TİGEM), Türkiye Jokey Kulübü’ne (TJK) ve özel şahıslara ait haralar var. Mahmudiye Türkiye’deki üç at merkezinden birisi durumunda” dedi.Çalışkan, yüksekokulun 90 dönümlük bir uygulama sahasına sahip olduğunu bildirdi. Söz konusu alanda sınıfların, malzeme odalarının, veteriner odalarının at bakım ve yıkama alanının, kontrol alanlarının, nalhanenin bulunduğunu ifade eden Çalışkan, şöyle devam etti:

“Öğrencilerimiz okulda aldıkları eğitimle donanımlı olarak ayrılıyor. Tamamı işe alınıyor ve özel olarak isteniyor. Tercih edilir duruma geldiler. Okulu kurar kurmaz sektör ile temas etmeye başladık. Onların ihtiyaçları iyi biliyorduk. Yaklaşık 114 tesisi gezip onların sahipleriyle görüşerek eğitim programımızı ona göre hazırlamıştık. Eğitimdeki önceliklerimiz belirledik. Bunları uyguladık. Başarımıza sektör kısa süre içinde cevap verdi. Öğrencilerimiz yarış ve binicilik sektöründe çok çabuk yer edinmeye başladı. Sahaya ilk giren mezunlarımız diğer mezunları sektöre taşımaya başladı. 114 mezunumuzu hala takip ediyoruz.”

Yurtdışında iş imkanı

Çalışkan, atçılığın Türkiye’de sürekli gelişen bir sektör olduğuna değinerek, bu sektörde uluslararası camiayla de yarışmak zorunda olduklarını dile getirdi. Bu yıl Belçika’da yaptıkları çeşitli çalışmaların sonuçlarını verdiğini belirten Çalışkan, şunları söyledi:


“Yüksekokulumuz protokollerle öğrencileri, yurtdışına staja gönderecek. ERASMUS’un imkanlarını kullanarak yapılacak bir çalışma olacak. Öğrencilerimiz, Türkiye’deki tesislerin haricinde yurtdışındaki atçılık tesislerinden de çok şey öğrenecek. Dünyadaki atçılık konusunda tecrübeler edinecek. Yurtdışında Türkler tarafından kurulan atçılık tesisleri var. Onlar da öğrencilerimize iş teklifinde bulundu.” (Milliyet)

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 16 Haziran 2023

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.