Devletten 1275 lira harçlık desteği ile Meslek Lisesi okuyun!

İçindekiler

Meslek Lisesi okurken aynı zamanda bir işyerinde çıraklık yaparak meslek öğrenmeniz ve sigortanızın devlet tarafından yatırılması ve aylık harçlık almanız mümkün.  Aşağıda alıntıladığımız haberler ve Resmi Gazetede yayınlanan ilgili Kararname bir ön bilgi ve fikir vermesi açısından işinize yarayabilir. Ancak kesin bilgi ve uygulama için en yakın Meslek Lisesine başvurmanız gerekiyor. Detaylı bilgi ve uygulamanın tam olarak nasıl olduğunu Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinden öğrenebilirsiniz…

3308 sayılı Meslekî Eğitim Kanununda yapılan değişiklikler neticesinde, haftada bir gün okulda, 4 gün işletmede bulunarak hem meslek lisesi diploması alınabiliyor, hem de para kazanılıyor. Detaylarını tanıtım videomuzda bulabilirsiniz.

Tüm Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde Mesleki Eğitim Merkezleri açıldı!
Detaylı bilgi için size en yakın okula gidebilirsiniz.

En az ortaokul mezunu herkes için kayıt imkânı

9, 10 ve 11. sınıf öğrencilerine asgari ücretin %30’u; 12. sınıf öğrencilerine asgari ücretin en az %50’si kadar maaş

33 alan, 181 meslek dalı

Detaylar için tıklayınız.

Mesleki ve Teknik Ortaöğretime Kayıt

Resmi/özel ortaokulları, İmam hatip ortaokullarını, Açıköğretim Ortaokulunu, yurtdışında e-Okul sistemine kayıtlı bulunan bir ortaokulu veya bünyesinde özel ilköğretim programı uygulanan Araştırma, Geliştirme, Eğitim ve Uygulama Merkezini (ARGEM) bitiren öğrencilerden öğretim yılının başlayacağı tarihte 18 yaşını bitirmemiş olanlar bilgi, beceri ve yetenekleri doğrultusunda;

a) Merkezi sınav puanıyla,

b) Ortaöğretim kayıt alanı içindeki okullara tercihe bağlı olarak,

c) Ortaöğretim kayıt alanı dışındaki pansiyonlu okullara tercihe bağlı olarak,

ç) Merkezi sınav ile birlikte mülakat ve beden yeterliliği sınavı puanıyla,

d) Yetenek sınav puanıyla, mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarına kayıt yaptırabilirler.

Mesleki eğitim merkezlerine kayıt yaptırmak için ortaokulu bitirmiş olmak yeterlidir, herhangi bir yaş kısıtlaması yoktur. Mesleki eğitim merkezine kayıt yaptıracak öğrenciler aynı zamanda işletmede beceri eğitimi yapacakları bir işletmeyle sözleşme imzalamalıdır. (Mesleki ve Teknik Eğitim Sıkça Sorulan Sorular Kitabı)

Yüz binlerce öğrenciyi ilgilendiriyor. Paralar hesaba yatacak. Staj yapan üniversite ve lise öğrencilerine güzel haber. Milyonlarca gence 2022 staj sigortası rehberi. İşletmelerde staj yapan üniversiteli, meslek lisesi öğrencisinin staj ücreti de asgari ücretle birlikte arttı. Buna göre Staj yapan gençler mesleğe ilk adımda 1.275 lira harçlık alacak. Kalfalar 2.126 lira alacak. Staj ücretine devlet katkısı 5 yıl sürecek. Ayrıca stajla emeklilik düşecek. İşte düzenlemeye ilişkin önemli notlar, destek ücretleri ve alınacak paraların şartlarına ilişkin önemli son dakika detayları…

Gençlere iş hayatına başlamadan önce büyük deneyim fırsatı yaratan stajlar, yüzbinlerce öğrenci için aynı zamanda gelir kapısı oldu. İşletmelerde staj yapan üniversite ve meslek lisesi öğrencilerinin staj ücreti de asgari ücretle birlikte arttı. Bu yıl staj yapan gençler mesleğe ilk adımda 1275 lira harçlık alacak.

DEVLET KATKISI EMEKLİLİKTE YAŞTAN MAAŞA BİRÇOK BAŞLIĞI ETKİLİYOR

Yirminin altında çalışanı olan işletmede bu tutarın 850 lirasını devlet karşılayacak. Kalfalık yeterliliğini kazanan mesleki eğitim merkezi 12’nci sınıf öğrencilerine de 2126 lira ödenecek.

BEDELİNİ DEVLET KARŞILIYOR

Staj zorunluluğu kapsamındaki işyerleri her yılın Şubat ayında çalışma ve İŞKUR il müdürlüklerince milli eğitim müdürlükleriyle yükseköğretim kurumlarına bildiriyor. On kişiden fazla çalışanı bulunan işletmelerin, çalışan sayısının yüzde 5’i oranında stajyer çalıştırması ve bunlara ücret ödemesi gerekiyor. Stajyer ve çıraklara ödenen ücretlerin bir kısmını devlet karşılıyor.

SİGORTA KONUSU

Çıraklar, işletmelerde mesleki eğitim gören, staj ve tamamlayıcı eğitime devam eden öğrencilerin ücretlerine yapılan devlet katkısı ödemeleri 5 eğitim yılı daha devam edecek. Stajyer çalıştıran kamu kurumlarına ise devlet katkısı bulunmuyor. Zorunlu staj yapan öğrenciler için iş kazası, meslek hastalığına karşı sigorta yapılması gerekiyor.

1-İş Kanunu’na göre stajyerlerin işyerindeki statüsü nedir?

2- Bu yıl staj başvuruları ne zaman başlayacak, bu yıl ne kadar ödeme yapılacak?

3-Stajyer ücretlerine yönelik devlet katkısı nasıl hesaplanıyor?

4- Devlet katkısı ne zaman verilmeye başlıyor?

5-Stajda sigorta yaptırma zorunluluğu var mı, maliyeti kim karşılıyor?

6-Staj yaptırmayan işletmeye ceza var mı?

7- Olası bir iş kazasında işverenin sorumluluğu var mı?

8- Staj süresi emeklilik tarihini öne çeker mi?

9-Staj sigortasının yapılıp yapılmadığına nereden bakabiliriz?

10-Çıraklık sigorta girişi sayılır mı?

Yukarıdaki soruların cevapları ve haberin tamamı için: Hazal Ateş – Sabah

2022 Aday Çırak ve Çıraklar Mesleki Eğitim Devlet Katkısı 5063

05 Ocak 2022 Tarihli Resmi Gazete Sayı: 31710

Karar Sayısı: 5063

Aday çırak ve çıraklar ile işletmelerde mesleki eğitim gören, staj veya tamamlayıcı eğitime devam eden öğrencilerin ücretlerine ilişkin alt sınırlar ile bu ücretlere yönelik Devlet katkısı ödemelerinin süresinin uzatılması hakkındaki ekli Kararın yürürlüğe konulmasına, 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununun geçici 12 nci maddesi gereğince karar verilmiştir.

4 Ocak 2022

Recep Tayyip ERDOĞAN

CUMHURBAŞKANI

4/1/2022 TARİHLİ VE 5063 SAYILI CUMHURBAŞKANI KARARININ EKİ KARAR

Devlet katkısı ödeme süresi

MADDE 1- (1) 5/6/1986 tarihli ve 3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununun geçici 12 nci maddesi uyarınca aday çırak ve çıraklar ile anılan Kanunun 18 inci maddesine göre işletmelerde mesleki eğitim gören, staj veya tamamlayıcı eğitime devam eden öğrencilere aynı Kanunun 25 inci maddesinin birinci fıkrası kapsamında yapılacak ödemelerin asgari ücretin net tutarının yüzde otuzundan, kalfalık yeterliliğini kazanan mesleki eğitim merkezi 12 nci sınıf öğrencilerine yapılacak ödemelerin asgari ücretin yüzde ellisinden az olamayacağına dair süre ile mesleki eğitim merkezi programı dışındaki okul ve kuramlarda öğrenim gören öğrencilere ödenebilecek en az ücretin; yirmiden az personel çalıştıran işletmeler için üçte ikisinin, yirmi ve üzerinde personel çalıştıran işletmeler için üçte birinin, mesleki eğitim merkezi programına devam eden öğrencilere ödenebilecek en az ücretin ise tamamının 25/8/1999 tarihli ve 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun 53 üncü maddesinin üçüncü fıkrasının (B) bendinin (h) alt bendi için ayrılan tutardan Devlet katkısı olarak ödenmesine ilişkin süre, 2021-2022 eğitim ve öğretim yılından itibaren beş eğitim ve öğretim yılı uzatılmıştır.

(2) Kamu kurum ve kuruluşlarına bu madde kapsamında Devlet katkısı ödenmez.

(3) Bu madde uyarınca ödenen Devlet katkısı, ödemenin yapıldığı tarihi takip eden iki ay içerisinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bütçesinden İşsizlik Sigortası Fonuna aktarılır.

Yürürlük

MADDE 2- (1) Bu Karar, 2021-2022 eğitim ve öğretim yılı başından geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Yürütme

MADDE 3- (1) Bu Karar hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 28 Ocak 2022

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.