2017 ÖSYS Sınavsız Geçiş Kaldırıldı mı? Kimlerin Sınavsız Geçiş Hakkı Vardır?

İçindekiler

2017 ÖSYS’de meslek lisesi öğrencileri için kendi alanlarının devamı niteliğinde olan 2 yıllık meslek yüksek okullarına tanınan sınavsız geçiş hakkı kaldırıldı mı? Mayıs 2016’da 2016 ÖSYS’de son kez uygulanacağı ve 2017 için kaldırılacağı kararlaştırılan meslek liseliler için sınavsız geçiş uygulaması 2017 ÖSYS’de devam edecek mi?

2017 ÖSYS başvuru kılavuzunda bazı adaylar için sınavsız geçiş hakkı devam ediyor. Peki kimler sınavsız geçiş hakkından yararlanabilir? 2017 ÖSYS Kimlerin Sınavsız Geçiş Hakkı Vardır, Meslek Liseliler Sınavsız Geçiş Başvurusu Yapabilir mi?

Mesleki ve Teknik Ortaöğretim Kurumu Mezunlarının EK Puanları ile Yerleşebilecekleri Ön Lisans Programları Tablo 3C

2016 ÖSYS dahil geçen yıllarda meslek liseli üniversite adaylarına kendi alan/kol/bölümlerinin devamı niteliğindeki 2 yıllık meslek yüksek okullarına ve önlisans programlarına tanınan sınavsız geçiş hakkı 2017 ÖSYS itibariyle kalktı. Sınavsız geçiş sadece Milli Sporcu ve TÜBİTAK yarışmalarında derece yapan adaylar için devam edecek.

TÜBİTAK Yarışmalarında derece yapan adayların sınavsız geçiş haklarının koşulları için:

TÜBİTAK Yarışmalarında Derece Yapan Adayların Üniversiteye Sınavsız Geçiş Koşulları, 2017 ÖSYS Kılavuzunun “Özel Durumu Bulunan Adaylar” başlığı altında Okul Birincileri, Sanat Dallarında Üstün Yetenekli Adaylar ve Milli Sporcular ile birlikte açıklanmış. Buna göre ulusal veya uluslararası bilim olimpiyatlarında ve proje yarışmalarında derece yapan adaylar belirli koşullarla sınavsız geçiş hakkını kullanabilecek. Sınavsız geçiş koşulları nelerdir, şimdi bakalım:…

TÜBİTAK YARIŞMALARINDA BAŞARILI OLAN ADAYLARA SINAVSIZ GEÇİŞ KOŞULLARI

ÖSYS’ye başvuran adaylardan ortaöğretim kurumlarında okumaktayken Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunca (TÜBİTAK) tespit edilen ve Yükseköğretim Kurulu tarafından kabul edilen ulusal ve uluslararası düzeyde düzenlenen bilimsel yarışmalarda ilk üçe giren öğrencilerin, katıldıkları ve derece aldıkları alanlarla ilgili yükseköğretim programlarını tercihleri arasında göstermeleri halinde OBP’leri ayrı bir katsayı ile çarpılarak 2017 yerleştirme puanlarına eklenecektir. 2017 yerleştirme puanlarına katılacak puanlar hesaplanırken;

uluslararası bilim olimpiyatlarında;

  • birinci olanlara 0,06,
  • ikinci olanlara 0,05,
  • üçüncü olanlara 0,04

ulusal bilim olimpiyatları ile uluslararası proje yarışmalarında;

  • birinci olanlara 0,035,
  • ikinci olanlara 0,03,
  • üçüncü olanlara 0,025;

ulusal proje yarışmasında;

  • birinci olanlara 0,02,
  • ikinci olanlara 0,015,
  • üçüncü olanlara 0,01

katsayısı uygulanacaktır. Birden fazla kategoride derecesi bulunan adaylar için en yüksek olan katsayı uygulanır. Bilim olimpiyatlarında veya proje yarışmalarında dereceye girenlerle ilgili yükseköğretim programları, derece alınan alanlara  göre 2017-ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda verilecektir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: , , , , , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 18 Aralık 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.