Liselere sınıf tekrarı geliyor, açıköğretime geçiş zorlaştırılıyor!

İçindekiler

Liselere sınıf tekrarı geliyor, açıköğretime geçiş zorlaştırılıyor!

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, yeni dönemde liselerde sınıf tekrarı uygulamasının başlayacağını bildirdi. Açık liselere geçişin zorlaştırılacağını, devamsızlık durumunda affın olmayacağını bildiren Tekin, “Çocuklarımız af ya da benzeri beklenti içerisinde olmasınlar. Devamsızlık ve sınıf tekrarı konusunda çok ciddiyiz. Şimdiden arkadaşlarımızı uyarmış olalım” dedi.

Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, yeni dönemde liselerde sınıf tekrarı uygulamasının başlayacağını bildirdi. Açık liselere geçişin zorlaştırılacağını, devamsızlık durumunda affın olmayacağını bildiren Tekin, “Çocuklarımız af ya da benzeri beklenti içerisinde olmasınlar. Devamsızlık ve sınıf tekrarı konusunda çok ciddiyiz. Şimdiden arkadaşlarımızı uyarmış olalım” dedi.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, medya kuruluşlarının Ankara temsilcileriyle bir araya geldi. Bakan Tekin, eğitim gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Tekin, yardımcı kitaplar, seçimlik dersler, okul terkleri gibi bazı konulardaki çalışmalarını yakın zamanda kamuoyuyla paylaşacaklarını vurgulayarak, sınıf tekrarı ile ilgili şunları söyledi:

“Özellikle ortaöğretim kurumlarındaki öğretmen arkadaşlarımızın çok dile getirdikleri hususlar oldu. Bunlardan bir tanesi, özellikle liselerde sınıf tekrarının olmamasından kaynaklanan sorunlardan söz edildi. Bu zaten bizim de gündemimizdeydi, dolayısıyla bununla ilgili bir tedbir alacağız, yeni dönemde sınıf tekrarının mümkün olduğu bir süreç söz konusu olacak.”

Açık Liseye geçişlerin zorlaştırılacağını, ancak bunun nasıl yapılacağını haberin ayrıntısında göremiyoruz. 12. sınıfta AÖL’e geçmek isteyen arkadaşlara yaş sınırı veya başka bir takım koşullar getirilebilir. Bunu ilerleyen günlerde göreceğiz.

AÇIK LİSEYE GEÇİŞ ZORLAŞACAK

Açık öğretime geçme konusunda da engelleyici hükümleri uygulamaya koyacaklarını belirten Tekin şöyle konuştu:

“Özellikle 11. sınıftan 12. sınıfa geçen ortaöğretim öğrencilerinin arasında yaygınlaşmaya başlayan, özellikle pandemi ile başlayıp depremle devam eden süreçte açık liseye kaymalar söz konusuydu. Açık liseye kaymalarla ilgili de bir dizi tedbiri önümüzdeki günlerde mevzuat değişiklikleriyle almış olacağız. Bu bizim için çok önemli. Hem örgün eğitim çağındaki bir gencimizin, yaygın eğitim kurumlarına gitmesini doğru bulmuyoruz hem de açık okullara devam eden bu çocuklarımız özellikle çok sayıda arkadaşımızın eleştirdiği bu merdiven altı, izinsiz kurslar üzerinden bir hazırlık sürecine devam ediyor. Bu merdiven altı yapılarla mücadele etmek açısından özellikle 11. sınıftan 12. sınıfa geçen öğrencilerin açık liseye erişim, açık liseye nakil süreçlerini zorlaştırarak merdiven altı, eğitim verdiğini iddia eden yapılarla da mücadele edeceğiz.”

Tekin, Kovid-19 salgını döneminde elektronik ortamda yapılan açık lise sınavlarını eski haline dönüştürmeyi planladıklarını da kaydetti.

İşte bu cümle önemli, online sınav bekleyen arkadaşlar beklenti ve umut bazen (Nietzsche’nin dediği gibi) sadece işkenceyi uzatır. Arkadaşlar kendinizi yüz yüze sınava göre hazırlayın.

DEVAMSIZLIĞA AF YOK

Aynı şekilde devamsızlıkla ilgili ben buradan bir kez daha söyleyeyim, bu konuda önümüzdeki eğitim öğretim yılı sonunda çocuklarımız af ya da benzeri beklenti içerisinde olmasınlar. Devamsızlık ve sınıf tekrarı konusunda çok ciddiyiz. Şimdiden arkadaşlarımızı uyarmış olalım, sonra bir problemle karşılaşmamak adına…”

 

DEPREM BÖLGESİNDE EĞİTİM

Bakan Tekin, deprem bölgesinde öğretmenler, öğrenciler ve okullar konusunda kapsamlı bir çalışma yaptıklarını belirtti.

Bir iletişim ağı kurduklarını kaydeden Tekin, bölgede halihazırda çalışan ve yeni atanan 192 bin öğretmenin tamamının arandığını, barınma ve diğer hususlardaki ihtiyaçların karşılandığını söyledi.

Yıkılan ya da kullanılamaz durumda 11 bin civarında dersliğin bulunduğunu belirten Bakan Tekin, 400 dolayında çelik yapılardan oluşan derslikler inşa ettiklerini bunu 4 bine çıkartmayı planladıklarını söyledi. Tekin, onarımla birlikte kullanılabilecek durumdaki yaklaşık 45 bin dersliğin tamamlandığını söyledi.

Yusuf Tekin, 1 Eylül’de eğitim öğretim yılının sorunsuz bir şekilde başlamasını sağlayacak önlemleri aldıklarını kaydetti.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 16 Ağustos 2023