MAÖL ve AÖİHL 3. Dönem Kayıt Yenileme ve Nakil İşlemleri

MAÖL ve AÖİHL 3. Dönem Kayıt Yenileme ve Nakil İşlemleri için yorumlar kapalı

MAÖL ve AÖİHL 3. Dönem Kayıt Yenileme ve Nakil İşlemleri

2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı 3. Dönem  Kayıt Yenileme İşlemleri 11 – 29 Nisan 2022  tarihleri arasında yapılacaktır.

MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ 2021–2022 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI III. DÖNEM KAYIT YENİLEME KILAVUZU

Kayıt Yenileme Tarihleri : 11 Nisan – 29 Nisan 2022

Kayıt Yenileme Yeri : Yüz Yüze Eğitim Alınan Okul/Kurumlar

Sınav Bedeli (TC) : 50 TL TL

Sınav Bedeli (KKTC) : 65 TL

Öğrenci adayları; sınav bedelinin 50,00 TL sini Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası veya Halk Bankasının herhangi bir şubesinden T.C. kimlik numaralarını bildirerek (T.C. vatandaşı olmayan öğrenci adayları ise İl Göç İdaresi Müdürlüğünden alacakları geçici yabancı kimlik numaraları ile) Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü hesabına yatıracaktır. Sınav bedelinin yatırıldığına dair belge muhafaza edilecektir. KKTC de ise ilk kayıt yaptıran öğrenciler sınav bedelinin 15 TL sini kayıt yaptıracağı okul müdürlüğünün kırtasiye, personel ve diğer giderlerinde kullanılmak üzere, okul aile birliği hesabına makbuz karşılığında yatıracaktır.

KAYIT YENİLEME İŞLEMİ

AÖİHL veya Mesleki Açık Öğretim Lisesine kayıtlı, 30.06.2005 tarih ve daha öncesinde doğan öğrencilerden, öğrencilik durumu AKTİF, DONUK veya SİLİK olanlar kayıt yenileme işlemi yapabilir. Toplam kredisi mezuniyet için yeterli olanlardan zorunlu dersi kalmayanlar ile lise mezunu olarak sisteme kayıtlı olanlar, 2021- 2022 3. Dönem kayıt yenileme yaptırmak ZORUNDA DEĞİLDİR. Kayıt Yenileme Kılavuzu İçin Tıklayınız. http://maol.meb.gov.tr/ry/Maol_Kayit_Yenileme.pdf

NAKİL

Mesleki Açık Öğretim Lisesi ve AÖ  İHL öğrencilerinden başka bir okula nakil gitmek isteyen öğrencilerin nakil işlemleri sistem üzerindeki ‘’Nakil Gönderme’’ modülünden yapılır ve gidilecek okul seçilir. Nakil gönderilen okul nakil talebini onaylar veya reddeder.

AÇIKLAMALAR

a) Açık Lise öğrencilerinden, 30/06/2005 ve öncesi tarihli doğumlu olup, öğrencilik durumu aktif, donuk veya silik durumda olan öğrenciler kayıt yenileme işlemini yapabilirler.

b) Sınav katılım ücretini yatıran öğrenci sistem tarafından otomatik olarak “AKTİF” hale getirilir.

c) Ücret muafiyeti olan öğrenciler durumlarını belgelendirmeleri halinde sınav katılım ücreti yatırmazlar. Bu durumdaki öğrenciler dönem kayıtları için kayıt yenileme tarihleri arasında yüz yüze eğitim aldıkları okullara/kurumlara başvurmaları gereklidir. Yüz yüze eğitim okulları/kurumları, öğrencinin muafiyet durumunu gösteren ‘‘ücret muafiyet belgelerini’’ tarayıp sisteme kaydeder.

d) Kayıt yenileme işlemi yaptıran öğrenciler; “http://aoihl.meb.gov.tr” adresinde ilan edilen tarihler arasında sistemden ders seçimini yapar ve seçtikleri uzaktan eğitim derslerinin kitaplarını Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerinden alabilirler.

e) Kayıt yenileme yapmayan öğrenci uzaktan eğitim sınavlarına giremez.

ÖĞRETİM SİSTEMİ ve DERS SEÇİMİ

AÖİHL ve Mesleki Açık Öğretim Lisesinde ders geçme ve kredili sistem uygulanır. Program; ortak, alan ve seçmeli derslerden, öğretim yılı ise birbirinden bağımsız dönemlerden oluşur. Öğrenciler, yapılan sınavlarda başarılı oldukları derslerin kredisini kazanır.

Ortak Dersler: Mesleki Açık Öğretim Lisesinden mezun olabilmek için alınması gereken genel kültür dersleridir. Bu dersler başarılamazsa tekrar alınması gerekir. Üç kez sınava girilerek başarısız olunan ortak dersten muaf olunur. Muaf olunan dersin kredisi kazanılmış olmaz, sadece başarma zorunluluğu ortadan kalkar. Muaf olunan ortak ders, istenirse tekrar alınabilir. Türk Dili ve Edebiyatı dersleri başarılması zorunlu olan derstir. Bu derslerden muaf olunmaz. Uzaktan eğitim sınavları için ders seçilirken öncelikle ortak derslerin seçilmesi gerekmektedir. Seçmeli Dersler: Mezuniyet kredisini tamamlamak için ortak ve alan derslerinin yanında alınan derslerdir. Seçmeli derslerden başarısız olan öğrenci o dersi istediği takdirde tekrar alabilir veya onun yerine başka seçmeli ders seçebilir.

Kredi: Müfredat programında belirtilen derslerin haftalık ders saati sayısı o dersin kredisidir. Öğrenciler, başardıkları derslerin kredilerini kazanırlar. Daha önce sınıf sisteminde öğrenim görmüş öğrencilerin başarılı oldukları derslerin haftalık ders saati sayısı, Mesleki Açık Öğretim Liselerinde o dersin kredisi olarak değerlendirilir.

Ders Seçimi: Sistemde kaydı aktif olan öğrenciler öğrenci numarası ve şifresi ile sistemden ders seçimini yapar.

SINAVLAR

1. Sınav Şekli ve Tarihi :

Mesleki Açık Öğretim Lisesinin uzaktan eğitimle yapılan sınavları; http://maol.meb.gov.tr internet adresinde duyurulacak tarihlerde ve sınav yöntemi ile yapılacaktır.

2. Sınava Giriş Belgelerinin Alınması:

Sınava giriş belgesi http://maol.meb.gov.tr adresinde yayınlanmaktadır. Bu adresten alınan bilgisayar çıktısı ile sınava girilir. Posta ile sınav giriş belgesi gönderilmez.

3. Sınavların Değerlendirilmesi :

Sınavlar bilgisayar ortamında değerlendirilir. Cevap kâğıtlarını okumak için düzenlenmiş optik okuyucular hatasız kodlanan cevapları değerlendirdiği için kodlama yaparken dikkatli olmak gerekir. Sınavlar yapıldıktan sonra, cevap kâğıtları Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünde optik okuyucularla okunur ve bilgisayar programı ile değerlendirilir. Bu değerlendirme programında aynı zamanda “Kopya Analiz Tekniği” kullanılır.

4. Sınav Sonuçlarının Duyurulması:

Sınav sonuçları internet kanalıyla http://maol.meb.gov.tr adresinden öğrencilere duyurulur. Posta ile sınav sonuç belgesi gönderilmez.

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Sevgili Öğrenciler,

MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSESİ İLE İLGİLİ BİLGİLERİNİZE ULAŞMAK VE MERAK ETTİĞİNİZ KONULARI ÖĞRENMEK İÇİN TÜRKİYE’NİN HER YERİNDEN 444 0 632 NO’LU TELEFONU ARAYABİLİRSİNİZ.

Kayıt Yenileme Kılavuzu için TIKLAYINIZ.

Resmi Yazı için TIKLAYINIZ.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 12 Nisan 2022