Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Açık öğretim kayıtları 15 Ekim’e kadar uzatıldığını ve açık öğretim sınavlarının yurtiçi ve yurtdışında online olarak yapılacağını duyurdu.

İçindekiler

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Açık öğretim kayıtları 15 Ekim’e kadar uzatıldığını ve açık öğretim sınavlarının yurtiçi ve yurtdışında online olarak yapılacağını duyurdu.

Açık öğretim ve olgunlaşma enstitüsü kayıtları 15 Ekim’e kadar uzatıldı. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, açık öğretim sınavlarının yurtiçi ve yurtdışında online olarak yapılacağını duyurdu.

Son dakika: Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Açık öğretim sınavlarını yurtiçi ve yurtdışında online olarak yapacağız. Açık öğretim ve olgunlaşma enstitüsü kayıtlarını 15 Ekim’e kadar uzattık” dedi.

 

‘NEREDE KALMIŞTIK’ PROJESİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, eğitimleri yarıda kalan kadın ve kız çocuklarının “Nerede Kalmıştık” projesi sayesinde kaldıkları yerden okula devam edeceklerini belirterek, “Bu projeyle 81 ilimizde açık öğretim liselerimiz ve halk eğitim merkezlerimiz, kadınlarımızı hem diploma sahibi yapacak hem de mesleki beceri kazandıracak” dedi.

 

Emine Erdoğan’ın himayelerinde AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığınca başlatılan “Nerede Kalmıştık” adlı eğitim seferberliği projesinin tanıtım toplantısı yapıldı. Toplantıya Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ve AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir ile davetliler katıldı. Emine Erdoğan, burada yaptığı konuşmada eğitimin bir toplumun yegane güç kaynağı olduğunu, hükümetin icraatlarında bu hassasiyeti en ön sıralara taşıdığını belirtti.

 

BÜYÜK BİR HEYECAN VERİYOR

Gerek eğitimde yapılan reformlarla, gerekse sağlanan fırsat eşitliğiyle okullaşma oranının hatırı sayılır şekilde arttığını ifade eden Erdoğan, bugüne kadar sivil toplum kuruluşlarıyla “Haydi Kızlar Okula”, “Ana-Kız Okuldayız” ve “Okuryazarlık Seferberliği” gibi birçok kampanya düzenlediklerini, bu çalışmaların sayısız insanın hayatını olağanüstü şekilde değiştirdiğini bizzat gördüğünü anlattı.

 

Emine Erdoğan, “Şimdi de hepimize büyük bir heyecan veren ‘Nerede Kalmıştık’ projesini hayata geçiriyoruz. Bir sebeple eğitimleri yarıda kalan kadınlarımız ve kız çocuklarımız okula kaldıkları yerden devam edecekler” diye konuştu.

 

OKUL SIRALARININ ÖZLEMİ

Yarım kalmış yolculukların kişilerin özelinde derin anlamları olduğunu dile getiren Erdoğan, “İnsan kaç yaşına gelirse gelsin okul sıralarının özlemini hasretliklerin en büyüğü olarak yaşar. Bu projeyle 81 ilimizde açık öğretim liselerimiz ve halk eğitim merkezlerimiz, kadınlarımızı hem diploma sahibi yapacak hem de mesleki beceri kazandıracak. Ayrıca yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız ve soydaşlarımız da ‘Açık Öğretim Lisesi Batı Avrupa ve Balkanlar Programı’ndan istifade edebilecek” ifadelerini kullandı.

 

Emine Erdoğan, bu süreçte AK Partili kadın milletvekilleri, AK Parti Kadın Kolları başkanları ve milletvekili eşlerinin de gönüllü “eğitim rehberi” olarak kadınların yanlarında bulunacaklarını, onları bu büyük atılımda yalnız bırakmayacaklarını söyledi.

 

EĞİTİMLİ KADIN EN BÜYÜK AKTÖRDÜR

Yeterli eğitimi alan kadınların aileden güçlü topluma geçişi sağlayan en önemli aktörler olduğunu vurgulayan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kadınlar aynı zamanda toplumlarının aynasıdır. Köklerimize baktığınızda, medeniyet anlayışımızda kadının en üst mertebede olduğunu görürüz. Anadolu’da kadının sosyal ve ekonomik hayatın önde gelen bir parçası olduğu hakikattir. Bacıyan-ı Rum yani Anadolu Kadınlar Birliği’nin topluma yön veren konumları bugün bile şaşkınlık vericidir. Yüzyıllar öncesinde zanaatla ilgilenmişler, yeri gelince vatan müdafaası yapmışlardır. Sosyal sorunlara eğilmişler, dayanışmanın, el uzatmanın, birbirini kalkındırmanın en güzel örnekliklerini sergilemişlerdir. Gençlere yol göstermişler, yetimlere sahip çıkmışlar, yaşlıları himaye etmişlerdir. Maddi sıkıntı içindeki insanlara ekonomik ferahlık sağlayacak yardımlaşma kanalları oluşturmuşlardır. Kadınlarımız, bu mirasa her dönem sahip çıkmış, Kurtuluş Savaşı’nda bir ülkenin yeniden doğuşunda ve geleceğe attığı adımlarda emsalsiz örnekler sergilemişlerdir.”

 

İSTİHDAM ORANLARINI ARTIRACAK

Projenin kadınların bilgi ve becerileri kadar istihdam oranlarını da arttıracağını aktaran Erdoğan, “Güçlü kadınlar güçlü ailelere, güçlü aileler ise bileği bükülemez bir topluma dönüşecek” değerlendirmesinde bulundu.

 

Emine Erdoğan, sadece Türkiye’de değil dünyanın her yerinde kadınların eğitim haklarından ekonomik, siyasi veya toplumsal nedenlerle mahrum olduklarına dikkati çekti. Dünyadan bugün yaklaşık 132 milyon kız çocuğunun eğitim hakkını kullanamadığına işaret eden Erdoğan, bunun 34 milyonunun ilkokul, 30 milyonunun ortaokul ve 67 milyonunun lise seviyesinde eğitimi yarıda kalmış ya da hiç başlamamış kızlardan oluştuğunu bildirdi. Erdoğan, Birleşmiş Milletler’in rakamlarına göre küresel olarak 796 milyon okuma yazması olmayan insanın üçte ikisinin kadınlar olduğuna işaret ederek, “Bu insanların eğitim hakkına kavuştuğu bir dünya nasıl olurdu? Bir düşünelim mi? 796 milyonun içinde okuma öğrenen, 132 milyonun içinde tekrar okula giden kadının her biri karanlıkları aydınlatacak birer güneş olurdu elbette. Kendi ülkemizde eğitim hakkını tamamlamamış tek bir kadın ya da kız çocuğu bırakmamak, sadece bize değil, dünyanın aydınlık geleceğine de yatırımdır” şeklinde konuştu.

AÇIK ÖĞRETİM KAYITLARI UZATILDI

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ise, projeye bakanlık olarak desteklerinin süreceğini belirterek, “Bu projenin yaygınlaşması ve sahada önemli bir dönüşüme yol açması için gerekli olan tüm adımlarda bakanlık olarak her türlü desteği vereceğimizi özellikle belirtmek istiyorum. 2002 yılından bugüne değin Cumhurbaşkanımızın önderliğinde eğitimin tüm alanlarında çok önemli yatırımlar yapıldı. Yapılan yatırımların eğitim kalitemize yansıdığını görmeden mutluluk duyuyorum.

Millî Eğitim Bakanlığı olarak, kadınlarımızın yarım kalmış eğitimlerini açık öğretim liseleri, olgunlaşma enstitüleri, mesleki eğitim merkezleri gibi çeşitli programlar aracılığıyla tamamlamaları için gerekli her türlü imkânı sunacağız. Özellikle açık öğretim sınavlarına erişimi artırabilmek için yurt içi ve yurt dışı açık öğretim sınavlarını dijital platformlar aracılığı ile çevrim içi olarak yapacağız. Dolayısıyla bu projeden yararlanmak isteyen kadınlarımız, eğitimlerini yarım bırakmış olan kadınlarımız, çok rahat bir şekilde eğitimlerini tamamlayabilecekler. Bugün özellikle belirtmek isterim ki tanıtımını yaptığımız bu projeye katılımı artırmak için açık öğretim ve olgunlaşma enstitüleri kayıtlarımızı, aslında bu kapanmıştı, 15 Ekim 2021 tarihine kadar uzattığımızın müjdesini de buradan duyurmak isterim.”

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 2 Ekim 2021

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.