THE ‘Alanlara Göre En İyi Üniversiteler Sıralaması 2019

İçindekiler

THE ‘Alanlara Göre En İyi Üniversiteler Sıralaması 2019’da ilk dört bölümü açıkladı. Türkiye’den Koç sosyal bilimlerde; ODTÜ eğitimde ilk 200’e girdi. Bazı Türk üniversiteleri hukuk hariç işletme, eğitim ve sosyal bilimlerde ilk 500’de yer aldı. Dört listede de Stanford, Oxford ile MIT ilk sıraları kimseye bırakmadı.

Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education(THE), dünya listelerinin yanı sıra üniversiteleri programlara göre de sıralıyor. Kurumlar araştırma etkisi, uluslararası görünüm, öğretim kalitesi ve endüstri bağlantıları kriterlerine göre değerlendiriliyor. ‘Alanlara Göre En İyi Üniversiteler Sıralaması’nda Türkiye ‘eğitim’, ‘sosyal bilimler’ ile ‘işletme ve ekonomi’ alanlarında temsil edilirken, ‘hukuk’ta hiçbir Türk yükseköğretim kurumu yer almadı.

EN İYİ DERECELER EĞİTİM VE SOSYAL BİLİMLERDE

En iyi dereceler eğitim ve sosyal bilimlerde yakalandı. Koç Üniversitesi sosyal bilimlerde; ODTÜ ise eğitimde 176-200 sıra bandında yer aldı. Böylelikle iki üniversite ilk 200’de temsil edilmiş oldu. Sosyal bilimlerde de eğitimde olduğu gibi sekiz Türk üniversitesi listeye girmeyi başardı. Koç’un ardından, Boğaziçi 301-400; Bilkent ile ODTÜ 401-500 ve Ankara 501-600 sıra bandında yer buldu. Gazi, Hacettepe ve Marmara da sosyal bilimler listesinde. Sosyal bilimlerde zirvede Oxford var.

İŞLETMEDE İLK 500

İşletme ve ekonomi alanındaysa Bilkent, Boğaziçi ve ODTÜ 401-500 sıra bandında kendisine yer buldu. Marmara da listeye girdi. Bu alanda dünyanın en iyisi ise Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) oldu. Stanford ikinci ve Oxford ise üçüncü sırayla öne çıktı.

EĞİTİM ALANINDA 8 KURUM YER ALDI

Eğitimde sekiz Türk üniversitesi yer aldı. İlk 200’de yer alan ODTÜ’yü, Boğaziçi 201-250; Gazi ve Hacettepe 301-400 ile takip etti. Anadolu, Ankara, Dokuz Eylül ve Marmarada ilk 500’de temsil edildi. Eğitimde dünyanın zirvesinde Stanford var.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Ekim 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.