Yanlış yatırılan ücretin iadesi

İçindekiler

Açık Lise yanlış yatırılan ücretlerin iadesi için ne yapılması gerekir? Yanlış yatırılan ücretin iadesi

MEB’in düzenlediği sınavlara sehven yatırılan ücretlerin iadesinde izlenen yol ve yapılan uygulamalar ile ilgili bilgiyi Açık Öğretim Lisesi, Mesleki Açık Öğretim Lisesi ve Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi öğrencileri için paylaşıyoruz:… AÇIK ÖĞRETİM VE MESLEKİ AÇIK ÖĞRETİM LİSELERİ:

Açık Öğretim ve Mesleki Açık Öğretim Liselerine ait Eğitim Öğretim dönemlerinin başında “İlk kayıt, Kayıt yenileme, ve Ek sınavlar” için yanlış modül yada link kullanan öğrencilerin bu üç işlemi

Kendi arasında karıştırarak yanlış yatırdığında veya Öğrenci olmadığı halde öğrenci adına bu işlemleri yaparken yanlışlıkla kendi TC Numarasını kullanarak işlem yapan vatandaşlarımızın bu işlemleri geçersiz sayılmakta olup  “SEHVEN” Yatırmış oldukları bu ücretlerin  iadesi  “Milli Eğitim Bakanlığı Merkezi Sistem Sınav Yönergesi ’nin;

  • 41-(a) maddesinde yer alan” Başvurusu /sınavı geçersiz sayılan, sınava girmeyen, sınava alınmayan
  • Yada sınavdan çıkarılan,adayların/kurumların bu konuyla ilgili itiraz başvuruları dikkate alınmaz.

Ancak; adayın kendi kusuru dışında idari sebeple sınava girememesi  durumunda sınavın ait olduğu yıl içinde Genel Müdürlük tarafından ücret iadesi yapılır” hükmü gereği,  ki;  bu hükümler diğer iadesi yapılan sınavlar içinde geçerli olduğundan;

Her senenin Ekim ayı sonrası iade çalışmaları başlatılarak ilgili seneye ait Bakanlığımız hesabına “SEHVEN” yatırılan bu ücretler,  işlem yapılan TC Numaraları adına TC  Ziraat Bankalarına Aralık ayı sonuna kadar gönderilerek ülke genelinde ödenmiş olur.

Vatandaşlarımız ya da Açık Öğretim ve Mesleki açık öğretim öğrencilerimiz Ülke genelinde Ziraat Bankası Şubelerine ait gişelerden banka görevlisine Ücret İadesi alacağının olduğunu ifade edip “Merkezi Ödemeler Ekranından MEB Ücret iadeleri ekranını” açtırarak  TC Numarası ile sorgulama yaptırdığında Banka görevlisi  iade ücretini takdim edecektir.

Açık Öğretim Ortaokulu;

Bu yaygın Eğitim için de “SEHVEN”  yatırılan Ücretler yukarıdaki hükümler doğrultusunda iade edilir.

MTSAS –MOTORLU TAŞITLAR SÜRÜCÜ ADAYLARI SINAVI

TEOG SINAVLARI  – BİLSEM SINAVLARI – VEHBİ KOÇ SEVİYE TESPİT SINAVLARI

BAKANLIĞIMIZA AİT TÜM PROTOKOL SINAVLARI

 BAKANLIĞIMIZIN DİĞER KURUMLAR İÇİN YAPMIŞ OLDUĞU PROTOKOL SINAVLARI

Gibi sınavlara ait “SEHVEN” yatırılan ücretlerin iadesi yukarıdaki hükümler doğrultusunda Sınavın gerçekleştiği tarihten  3 yada 4 ay sonra aynı şekilde iadesi yapılır.

E-SINAV – ELEKTRONİK RANDEVULU SINAV – VE – MESLEKİ TEKNİK SINAVLARI İÇİN;

Adına İşlem yapılan kişiden, ilgili ücreti istediğine dair üzerinde TC  Num. ve iletişim numarası olan bir dilekçe yazılıp arkalı önlü kimlik fotokopisi ve varsa ilgili bankamatik dekontunu ekleyerek  MEB Döner Sermaye İşletmesine ait (0 312 419 20 14)  numaralı faksa göndermesi karşılığında, ilgili sınav tarihinden 3 – 4 ay sonra  yukarıdaki hükümler doğrultusunda aynı şekilde iadesi yapılır.Açık Öğretim Okulları öğrencilerimizin sehven yatırmış olduğu ücretler, herhangi bir başvuruya gerek kalmaksızın MEB Döner Sermaye İşletmesi tarafından ilgililerin hesabına aktarılmaktadır. Açık Öğretim Okulları öğrencilerimiz hangi bankaya para yatırmış olurlarsa olsunlar, iadeler yalnızca T.C. Ziraat Bankası’nın merkezi ödeme sistemi aracılığı ile gerçekleştirilmektedir.

İade işlemi gerçekleştiğinde, Açık Öğretim Okulları öğrencilerimizin ücret yatırırken girmiş olduğu cep telefonu numarasına bilgilendirme mesajı gönderilmektedir. Bu nedenle öğrencilerimizin ücret yatırırken geçerli ve güncel bir cep telefonu numarası bildirmesi zorunludur.

Kaynak: www.aol.meb.gov.tr  ya da maol.meb.gov.tr

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 14 Ocak 2020

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.