YKS’de Matematik netlerinin katsayısı ve puanlara katkısı

YKS’de Matematik netlerinin katsayısı ve puanlara katkısı için yorumlar kapalı

Sabah Gazetesi’nden Ceyda Karaaslan yazısında “YKS’de matematik belirleyici olacak” demiş. Doğru mudur?

Doğruluk payı olmakla birlikte, Matematiğin önemi ile ilgili bu tür vurguların iki temel hataya yol açtığını belirtelim. 

“YKS’de Matematik belirleyici” saptaması matematiği iyi olmayan üniversite adayı-öğrenciyi bezginlik ve pes etmeye götürüyor. 

Matematik’te başarılı olan adayları ise diğer derslere (fen bilimleri ve Türk Dili ve Edebiyatı derslerine) “fazla çalışmasam da olur” gibi hatalı inançlara ve davranışlara götürebiliyor.

10.12.2018 tarihli yazıya: “İlk kez bu yıl düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için adaylar hazırlığa başladı.” (Sabah) gibi bir ifade ile başlandığına dikkatinizi çekerek başlayalım, yani yazının yeni(den) yayınlanıyor olmasına bakmayın, muhtemelen geçen yılın yazısı.

Ancak teknik ayrıntılar bir kenara kesin olan şu: Evet matematik özellikle Sayısal ve Eşit ağırlık Puan türünde toplam YKS puanlarının yaklaşık % 50’lik bir kısmını oluşturuyor. Ve yine evet matematik Sözel puan türünde de özellikle en yüksek puanlı üniversitelerin en yüksek puanlı sözel bölümlerine girebilmek için belirli bir düzeyde yapılmalıdır (Bölüm ve üniversitesine göre değişmekle birlikte, %10-20 civarında, yani 5-10 net gerekebilir.)

Buradaki esas yanılgı “Matematik (kendisine duyduğumuz en derin saygı – sevgi ve korkuyla) her şeydir, matematiksiz hiçbir şey olmaz, matematikle her şey olur.” türünden yersiz genellemelere ve dolayısıyla boş korkulara veya boş kendine güven duygusuna yol açıyor olması…

Evet bir yanda matematiği iyi olmayan öğrenciler, matematik için büyük zamanlar ve paralar harcamasına rağmen hala korkuyu ve kaygıyı sürdürmekte…

Diğer yandan matematiği iyi olan arkadaşlar, her şeyi hallettim zannıyla yatarak sınava hazırlanabilmekte, tabii diğer derslere de hiç bakmadan, veya şöyle göz ucuyla bakarak…

Evet sınavı, sınavın süresini, kapsamını bu çerçevede hangi dersin ne kadar etkili olduğunu, hangi dersin hangi konularından kaç soru geldiğini, ne kadar çalışmak gerektiğini v.s. bilmek, bu bağlamda teknik rehberlik gerekli bir rehberliktir.

 

Ancak bu durum bir suistimale, ihmale, temelsiz genellemelerden kaynaklanan yersiz korkulara veya boş güven duygusuna yol açmamalıdır. Bu nedenle bütünü, başarının bütünselliğini gözden kaçırmamak gerekiyor.

Başarı sadece bir dersin önemini abartarak değil, gerçekçi biçimde belirlenen hedefe ulaşmada hangi dersin ne kadar etkili olduğunu yaklaşık olarak belirlemek ve sonrasında her derse gerektiği kadar zaman ve emek harcamakla gelir.

Böylece bu süreçte ne bir dersi yapamıyorum diye umutsuzluk ve korku, ne de bir derste çok iyiyim diye diğerlerini boş vermeye yer yoktur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 13 Ekim 2018