Hanutçuluk nedir?

İçindekiler

Özellikle turizmin geliştiği şehirlerde yapılan hanutçuluk, ülke turizmine büyük zarar veriyor. Marmaris’te hanutçuluk sebebiyle çok sayıda işletmenin kapatılması ile bir kez daha gündeme gelen hanutçuluk nedir merak ediliyor.

Marmaris’te çok sayıda işletmenin hanutçuluk yaparak turistleri rahatsız ettiklerinden dolayı verilen iş yeri kapata cezası sonrasında hanutçuluk bir kez daha gündeme geldi. Hemen tüm ülkelerde turizm bölgelerinde yapılan hanutçuluk, ülke turizmine büyük zarar veriyor. Konunun gündeme gelmesinin ardından vatandaşlar, hanutçuluk nedir, sorusuna yanıt arıyor.

“Hanutçulardan bıktığı için İstanbul Hukuk yerine Marmara Hukuk Fakültesini tercih etti!…”

HANUTÇULUK NEDİR?

Hanutçuluk, özellikle turistik bölgelerde uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntemde turist kafileleri alışveriş yapmaları için belirlenen dükkanlara götürülür ve götüren kişiler bu işten dolayı komisyon/yüzde alırlar. Türkiye’de de yapılan hanutçuluk, turizme ciddi anlamda zarar vermektedir.

Özellikle İstanbul’da çok rastlanan uygulama Conor Woodman tarafından National Geographic’e hazırlanan Dolandırıcılar Şehri belgeseline konu olmuştur. Belgeselin İstanbul bölümünde hanutçuluğun şehirde turistlere karşı yapılan en yaygın dolandırıcılık şeklinin olduğu anlatılmıştır.

Türkiye’nin çeşitli turistik bölgelerinde, turizme zarar veren hanutçuluğa karşı çeşitli cezai yaptırımlar uygulanmaktadır.

MARMARİS’TE NE OLDU?

Marmaris’te hanutçuluk yapıldığına dair gelen ihbarlar üzerine harekete geçen Marmaris Emniyet Müdürlüğü ekipleri işletmelerde denetimlerini arttırdı ve Marmaris Kapalı Çarşı, turistik İçmeler ve Armutalan Mahallesi’nde haklarında ihbar bulunan 50 işletme bir hafta süreyle takibe aldı.

MOBESE ve kameralı sivil polis ekiplerinin kayıtlarından hanutçuluk yaptığı belirlenen 2 günübirlik gezi teknesi, 7 restoran, 3 butik ve 1 kuaför olmak üzere 13 işletmeye 3 ile 10 gün arasında kapatma cezası verildi. Turistlere rahatsızlık verdiği tespit edilen 25 işletmenin kapatılması için ise işlemlerin devam ettiği bildirildi.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler:
Eklenme Tarihi: 23 Aralık 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.