Hibrit ne demek, hibrit eğitim nedir?

Hibrit ne demek, hibrit eğitim nedir?

 

TDK’ya göre Fransızca “hybride” sözcüğünün Türkçeye geçmiş hali; “melez” demek. İngilizce versiyonu ise “hybrid” şeklinde. Masum bir kelime, gündemimize girmesi ilk olarak otomobillerle ilgili bir gelişme ile oldu. Hem elektrik, hem benzinle çalışan, yani iki farklı güç kaynağından da enerji alabilen otomobiller için kullanıldı. Ve pandemiyle birlikte eğitim için de kullanılmaya başladı. Artık “hibrit eğitim” diye yeni bir eğitim modelimiz var.

Hibrit (ya da hibrid) eğitim, online ve yüz yüze eğitimin bir karşımı. Derslerin ve sınavların bir kısmı yüz yüze, bir kısmı online olarak yapılıyor bu modelde. Halen karantina durumu olan ilk ve ortaöğretim okullarında ve üniversitelerimizde uygulanıyor. Vaka sayılarının gidişatına göre de farklı tepkiler yükseliyor. Kimisi tamamen online, kimisi tamamen yüz yüze olsun istiyor.

En kötüsü de üniversitelilerin durumu. Gün geçmiyor ki, medyada, özellikle sosyal medyada (sayılar değişmekle birlikte “8 dersim var 2’si yüz yüze 6’sı online. Ben iki ders için yurtta kalıyorum, sadece 2 ders için bir sürü masrafa katlanıyorum, yurtlarda pandemi yok mu?” türünden şikayetler ve eleştiriler çıkmasın.

Sonuçta ortada pandemi nedeniyle olumlu ve olumsuz yanlarıyla bir yıldan fazla bir zamandır tecrübe edilmiş yeni bir eğitim modeli var: Online eğitim.

Biz eğitim dedik, ancak “online eğitim” ifadesine itiraz edenler de var tabii. Dayanakları eğitim-öğretim ayrımına dayalı. Online olarak eğitim olmaz, olsa olsa sadece öğretim olur diyorlar. Haklılık payları var mı? Eğitim ve öğretim kavramlarının nasıl tanımlandığına bağlı olarak haklı oldukları söylenebilir, ancak giderek dijitalleşen bir çağda eğitimin online olamayacağını söylemek de toptancı ve çok fazla istisnası olan bir yargı olur.

Bugün online olarak insanlar ev araç gereçlerinin kullanımı, fitness programları, yemek yapımı, tamirat, ziraat vb bir çok şeyi öğrenebiliyor, uygulayabiliyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+
Açık Lise sınavlarına hazırlanmanın en kolay hali: AçıkTercih AÖL Test Çöz!

Mobil Uygulamamızı İNDİRİN! AÖL Yeni Müfredat Çıkmış Sınav Sorularını Çözün!


Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 25 Ekim 2021

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yorum yapmak için giriş yapmalısınız.