Tahribatsız Muayene Nedir, Yöntemleri Nelerdir?

Tahribatsız Muayene Nedir, Yöntemleri Nelerdir? sorularına muhendisbeyinler’den bir alıntı ile cevap verdik.

Mühendisler tarafından imal edilen, üretilen her türlü demir ve demir dışı ürünlerin yanı sıra bugün yaygınlaşmakta olan polimer (yani plastik) ürünler ve kompozit ürünlerin istenilen özelliklerde olup olmadığı test edilmektedir. Mekanik testler (çekme, burma, sürtünme) ürüne zarar vermektedir. Bu yüzden çok büyük ve kompleks parçalarda mekanik testlerin uygulanması zordur. Ayrıca üretilen bir ürünün içinde oluşacak kılcal çatlakları ve olumsuz hataları tespit etmek bu yöntemler ile mümkün değildir. İşte bu yüzden tahribatsız muayene yöntemleri geliştirilmiştir. Yazımızın ileri ki kısımlarında bu testler hakkında kısaca bilgiler vereceğiz.

Neden Tahribatsız Muayene Yöntemlerine ihtiyaç duyulmuştur?Malzemeler imal usüllerine göre (metaller için; dövme, haddeleme, çekme, gibi) veya kaynaklı birleştirme, kesme, işlemleri yapısal kusurlara neden olabilmektedir. Bunlar gözle muayenesi çok zor olan, yorulma çatlakları ve korozyon çatlakları veya ısıl işlem veya imal edililirken oluşmuş çatlaklar olabilir. Çatlaklar malzemenin mukavemeti düşürmekle beraber, zamanla çatlak yüzeye ilerleyip kırılmalara sebeb olabilmektedir. Köprülerde, binalarda, otomotiv sektöründe kullanılan kaynaklı ya da kaynaksız çelik ve metal malzemelerde bu tip çatlaklar ani kırılmalara sebeb olmaktadır. Bu durum malzeme kalitesini düşürmekte ve müşterinin olumsuz tepkilerine yol açmaktadır.

Üretilen malzemelerin kalitesinin arttırmak, ani kırılmalar sonucu oluşabilecek can ve mal kayıplarını önlemek için tahribatsız muayene yöntemlerini kullanılmaktadır.

Tahribatsız Muayene Yöntemleri Nelerdir?

Tahribatsız muayene yöntemlerinden ilki gözle muayene ile başlar. Üretilen malzemede gözle, yüzeylerinden veya derinden oluşan çatlaklar görülüp hatalar düzeltilir. Gözle kontrolün yetersiz kaldığı durumlarda tahribatsız muayene yöntemleri olan:

YöntemÖzellikUygulama alanı
Sıvı PenetrantYüzey hatalarının tespitinde kullanılırBütün metaller, bazı plastikler, camlar ve sırlı camlar
Manyetik ParçacıkYüzey altında oluşan hatalarSadece ferromanyetik malzemeler (manyetik özellikli)
Eddy CurrentsYüzey ve yüzey altında oluşan hatalarBütün metaller
Ultrasonic Testİçsel hatalarÇoğu malzemeler
Radiografikİçsel hatalar, yüzey hatalarıBelirli kalınlıktaki bazı malzemeler

Kullanılmaktadır.

Tahribatsız muayene yöntemleri:

Sıvı Penetrant Testi

Manyetik Parçacık Yöntemi

Eddy-Current Yöntemi

Ultrasonik Test

Radyografik Test


Devamı ve kaynak için: Muhendisbeyinler – Çağatay Özada – Ege Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği

Tahribatsız Muayene Bölümü 2018 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralaması

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 11 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın